Zima se neugodno produljila ove godine, ali to je samo razlog više da pripremimo cijelo tijelo za proljetne mjesece. Valja očistiti organizam od teže hrane i višemjesečnog boravka u grijanim prostorima, treba osvježiti kožu i vratiti energiju. Mnogo od toga možete učiniti i sami, kod kuće, birajući namirnice koje potiču izlučivanje toksina iz organizma.
Hidratacija kože iznutra
Nakon zime i boravka u zatvorenim i pregrijanim prostorima koža je isušena i bez sjaja. Kako biste joj vratili elastičnost i svježinu, morate joj pružiti dovoljno vlage, ali za to nisu dovoljne samo hidratantne kreme, nego kvalitetnu hidrataciju treba provoditi i "iznutra": dnevno pijte barem devet čaša vode kojoj ste dodali nekoliko kapi svježe iscijeđenog limunovog soka.
Ako je ikako moguće, preskočite jutarnju kavu, a umjesto nje popijte sok od centrifugirane jabuke i mrkve koji će nahraniti i osvježiti vašu kožu iznutra. Dobro će vam doći i zeleni čaj - već jedna šalica dnevno opskrbit će vas polifenolima, saveznicima ljepote i borcima protiv slobodnih radikala, glavnih krivaca za ubrzan proces starenja kože.
Što ne biste trebali jesti
Ako vam je cilj pročišćavanje organizma i buđenje nove energije, riješite se, barem na neko vrijeme, namirnica koji "otežavaju" i usporavaju rad organizma. Dok se čistite. s jelovnika izbacite:
- kavu i sve napitke s kofeinom
- slatkiše i sve rafinirane šećere
- alkoholna pića
- gazirana pića (uključujući i ona na kojima piše da ne sadrže šećer)
- sol (pokušajte uopće ne soliti hranu koju pripremate kod kuće, a okus jela dotjerajte drugim začinima)
- mlijeko i mliječne proizvode
- meso, a osobito mesne prerađevine (i sve zasićene masnoće)
- gotovu hranu i visoko procesiranu hranu (obiluje konzervansima, bojama, pojačivačima okusa i drugim aditivima)
- slatke i slane grickalice.
Hrana nas čisti i energizira
Da bi našim tijelom prostrujila nova energija, moramo se uravnoteženo hraniti, odnosno trebamo opskrbiti organizam svim potrebnim sastojcima i očistiti ga "iznutra". Pravilna prehrana uza sve ostale dobrobiti pridonosi mikrocirkulaciji, a time i sjaju kože. U tom učinku prednjače namirnice bogate flavonoidima (njima obiluju šumsko voće i mrkva, ali ima ih i u čaju i čokoladi) koji opskrbljuju tkivo kisikom, poboljšavaju hidrataciju kože i smanjuju bore.
Važan je i vitamin A (ima ga u jabuci, mangu, avokadu, mrkvi i radiču) koji potiče obnovu stanica, daje tonus koži i sprečava stvaranje bora te vitamin C (osim u agrumima, ima ga i u kiviju, paprici, ribizu, cvjetači i špinatu) koji je nužan za proizvodnju kolagena, a kožu čini glatkom i svježom. Poželjne namirnice su i suho voće i neke vrste riba (primjerice, inćuni i losos) jer obiluju omega-3 i omega-6 masnim kiselinama koje dubinski vlaže kožu.
Obavezno na jelovniku
Glavne saveznike u pročišćavanju organizma naći ćete na tržnici ili u obližnjem supermarketu. Svakako ih uvrstite u jelovnik, jer će pomoći ubrzavanje metabolizma i potaknuti izlučivanje štetnih tvari iz organizma.
- Jabuke: pektini (balastne tvari u jabukama) podupiru probavne procese i djeluju na snižavanje razine štetnog kolesterola, uz to jabuke pomažu uklanjanju teških metala iz crijeva, stabiliziraju razinu šećera u krvi i snižavaju krvni tlak.
- Repa: učinkovito čisti organizam, jer dobro djeluje na rad jetre i bubrega; ako su vam okus i miris soka od repe neugodni, pomiješajte ga sa sokom od mrkve.
- Špinat: odlično detoksicira jetru ako ga konzumirate kuhanog na pari ili pirjanog bez vode, na vrlo malo maslinova ulja.
- Brokula: može izazvati napuhavanje, ali ako je kuhate na pari, dobar je saveznik u čišćenju organizma.
- Artičoke: stimuliraju rad žuči i poboljšavaju izlučivanje štetnih tvari iz organizma, preporuka je konzumirati ih jednom tjedno.
- Zelena salata: listovi zelene salate i njoj srodnih matovilca, cikorije ili endivije, obiluju vitaminima A i C, folnom kiselinom te kalcijem i željezom; pomažu dobar rad i funkcije jetre i probave.
- Mrkva: odlično čisti kožu i oči, obiluje beta-karotenom, utječe na snižavanje razine kolesterola te potiče probavu.
- Grejp: ovaj je agrum dobar za čišćenje kože, jetre, crijeva i bubrega.
- Kupus bijeli i crveni: snažno stimulira obrambeni sustav organizma, jer obiluje vitaminima A, C i B skupine, sadrži kalij i kalcij i druge ljekovite sastojke; ako vam ne smeta za želudac, jedite ga sirovog - bogatiji je zdravim sastojcima od kuhanog.
- Crveni radič: pospješuje rad mokraćnog mjehura i žuči.
- Luk i poriluk: Djeluju detoksikacijski i diuretski, a pomažu i regulaciji razine šećera u krvi.
- Komorač: Poželjan je u procesu detoksikacije organizma; kuhajte ga na pari, tako će imati snažan učinak na drenažu organizma i na bolji rad probave.
- Cjelovite žitarice: Podupiru uklanjanje toksina iz tijela.
Vodu dobivamo hranom
Svakodnevno mokraćom gubimo 500 do 1500 ml tekućine, još 400 do 600 ml disanjem, 100 i više ml znojenjem (ovisno o tjelesnoj aktivnosti i vanjskoj temperaturi) te više od 500 ml isparavanjem kroz kožu. To je ukupno približno tri litre tekućine. Znojenjem se, osim tekućine, gube i soli i elektroliti nužni za normalno funkcioniranje organizma: natrij, klor, kalij i magnezij. Natrij i klor lako se nadoknađuju, jer su obilno zastupljeni u mnoštvu namirnica koje svakodnevno jedemo, no nedostatak kalija i magnezija može se vrlo loše odraziti na rad mišićnog i koštanog sustava, kao i na zdravlje srca. Zbog toga se nakon intenzivnijeg znojenja preporučuje popiti poseban napitak koji će vratiti hidroelektrolitsku ravnotežu organizmu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....