Muče li vas često simptomi alergijskog rinitisa, a niste uvijek sigurni da li je u pitanju alergija ili prehlada? O čemu je zapravo riječ?
Alergijski rinitis (povremeni i trajni) je, naime, simptomatski poremećaj nosne sluznice koji se javlja nakon dodira s alergenima iz okoline, pri čemu nastaje upalna reakcija.
Najčešći simptomi su:
- kihanje
- začepljen nos i curenje vodenog sekreta iz nosa
- svrbež i crvenilo nosa i očiju
- osjećaj peckanja i suzenje očiju
- podražajni kašalj i grebanje u grlu
Alergijski rinitis smanjuje koncentraciju, izaziva glavobolju i umor, a također može utjecati na radnu sposobnost te dovesti do izostanka iz škole. Spomenuti simptomi mogu biti blagi i ne ometati svakodnevne aktivnosti, ili pak umjereni do teški pri čemu se narušava kvaliteta života.
Uzrok
Sezonski alergijski rinitis može uzrokovati pelud korova, trava ili stabala. Peludna zrnca udisanjem ulaze u nos te podražuju 'alergijski predodređeni' imunološki sustav uzrokujući alergijsku upalu sluznice dišnog sustava, osobito gornjih dišnih putova.
Razdoblje u kojem trave cvatu je iznimno dugo te traje od travnja do rujna, a najveće se koncentracije njihove peludi uobičajeno bilježe u svibnju.
Jedni od uzročnika nesezonskog alergijskog rinitisa mogu biti kućna prašina, perje, plijesni, dlake životinja i neki lijekovi. Iznenadne promjene temperature, fizički napor, duhanski dim te onečišćenost zraka mogu pogoršati simptome.
Što možete učiniti
- Izbjegavajte alergene
Ovdje se konkretno misli izbjegavanje boravka i osobito fizičkih aktivnosti u otvorenom prostoru za vrijeme velike koncentracije peludi u zraku.
Iako je pelud glavni vanjski alergen, može se lako naći i u zatvorenom prostoru, pogotovo ako ostavite prozore otvorene i ako imate sobno bilje. Kad je razina peluda visoka, čim dođete doma se otuširajte i promijenite odjeću.
- Smanjite koncentraciju grinja u svom domu
One se, naime, hrane mrtvim stanicama ljudske kože i vole se zavući u posteljinu, presvlake i tepihe. Grinje mogu izazvati kihanje, curenje nosa, svrbež očiju, kašalj... Možete ih se riješiti redovitim pranjem posteljine na temperaturama iznad 60 °C te prozračivanjem prostorija.
Koristite antialergijske pokrivače, redovite usisavajte s usisavačem koji ima učinkovito HEPA filtriranje.
Ono što možete učiniti je i na vrijeme započeti s uzimanjem lijekova koji suzbijaju simptome alergije i donose olakšanje tegoba.
Liječenje alergijskog rinitisa prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije
Povremeni rinitis
- Blagi oblik: oralni H1-antihistaminici.
Trajno prisutni rinitis
- Blagi oblik: liječi se oralnim H1-antihistaminicima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....