SHUTTERSTOCK
bitna stavka

Zanimljiva studija: Zašto taksisti rijetko obolijevaju od Alzheimerove bolesti?

Glavnu zaslugu za tu zaštitu od Alzheimera ima hipokampus. Možete ga istrenirati i vi


Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, broj oboljelih od Alzheimerove bolesti iz godine u godinu pogađa sve veći broj ljudi. Ali ne i taksiste. To je otkrila jedna vrlo zanimljiva studija koja je analizirala podatke o gotovo 9 milijuna ljudi, podijeljenih u skupine prema svojim zanimanjima. Autori su prikupili podatke o 443 različita zanimanja.

Taksisti i Alzheimer?

U prosjeku, otprilike 3,88 posto ispitanika imalo je Alzheimerovu bolest. No, među taksistima jedva je njih 1,03 posto razvilo taj najčešći oblik demencije. Od Alzheimerove bolesti u još su manjem postotku obolijevali su vozači kola hitne pomoći, njih samo 0,74 posto. Od svih zanimanja koja su bila analizirana u studiji, ove dvije kategorije imale su apsolutno najniži postotak obolijevanja od Alzeheimera.

Neprekidan trening za mozak

Pretpostavlja se da ih je "spasio" neprekidan trening mozga u vijuganju gradom i snalaženju u prostoru. No, to se ne događa kod drugih kategorija zanimanja čiji djelatnici provode mnogo vremena za volanom, poput vozača kamiona. To je, vjeruju znanstvenici, stoga što oni uglavnom voze dugim cestama, kao što su autoceste, županijske i državne ceste: drugim riječima, radi se o planiranim putovima i vožnjama dugim predvidivim dionicama. Osim toga, vozači kamiona mnogo češće koriste navigaciju nego što to čine taksisti.

Uloga hipokampusa

U to je naročito uključen hipokampus, mala moždana struktura u obliku potkove, koji se nalazi u dubokom dijelu mozga. To je najistraživaniji dio središnjeg životnog sustava, a jedna od njegovih funkcija je i "pretvaranje" kratkoročnog pamćenja u dugoročno. Osim u stvaranju pamćenja, hipokampus ima ključnu ulogu i u prostornoj orijentaciji. Nije slučajno da je upravo on jedno od prvih područja mozga koji pogađa Alzheimerova bolest, s posljedicama koje su dobro poznate: gubitak pamćenja i dezorijentiranost u prostoru.

Taksisti imaju "moćan" hipokampus

Već je jedna prijašnja studija pokazala da taksisti imaju mnogo razvijeniji hipokampus od ostatka populacije. Autori istraživanja iz 2000. usporedili su snimke magnetske rezonance obavljene na 16 zdravih taksista sa snimkama 50 drugih zdravih osoba. Analiza je pokazala da su taksisti imali puno veće hipokampuse od ostalih zdravih ljudi. Odnos je direktno proporcionalan: što osoba više vozi, to je hipokampus razvijeniji. S obzirom na prirodu posla, taksisti stalno provode vrijeme tražeći odgovarajući, najbrži, najkraći ili jednostavno točan put pa je njihov hipokampus neprekidno podražavan. Sve u svemu, stručnjaci savjetuju da vozite što češće i da ne koristite ili, barem da što manje koristite, navigaciju kako biste što više vježbali mozak i smanjili svoj rizik za Alzheimerovu bolest.

07. veljača 2025 13:01