Prilagodba sobne temperature mogla bi značajno utjecati na kognitivne funkcije kod starijih osoba, zaključci su jednogodišnje studije objavljene u časopisu Journal of Gerontology.
Optimalna temperatura za bolju koncentraciju
Istraživači iz Instituta za istraživanje starenja pratili su sobne temperature i razine koncentracije kod 47 starijih osoba u dobi od 65 godina i više. Ispitanici su dva puta dnevno ispunjavali upitnik uz pomoć kojeg su kategorizirali osjet temperature od vrlo hladno do vrlo vruće te prenosili teškoće s kojima su se susretali u održavanju fokusa. Rezultati su pokazali da je koncentracija ispitanika bila optimalna na temperaturi između 20 °C i 23.8 °C, ali se značajno pogoršavala izvan tog raspona. Kada bi temperature odstupale sedam stupnjeva iznad ili ispod ovog raspona, sudionici su imali dvostruko veću vjerojatnost prijave poteškoća s koncentracijom.
Noćni ambijent
Ova saznanja se također slažu s ranijim istraživanjima koja pokazuju da starije osobe najbolje spavaju kada su noćne temperature između 20 °C i 25 °C.
Hladnoća
Zanimljivo je da su niže temperature imale izraženiji negativni utjecaj na kognitivne funkcije ispitanika od viših. Sudionici koji su osjećali hladnoću prijavljivali su veće poteškoće s koncentracijom, što naglašava se studijom, upućuje na važnost adekvatnog grijanja tijekom zimskih mjeseci za očuvanje moždanih funkcija kod starijih. Istraživači su ovu osjetljivost povezali s fiziološkim promjenama vezanim uz starenje, poput gubitka potkožnog masnog tkiva, što ove osobe čini podložnijima osjećaju hladnoće. Iako je uzorak studije bio malen, pružio je pouzdane podatke. Sudionici, s prosječnom dobi od 79 godina, ispunili su više od 17.000 upitnika tijekom istraživanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....