U rajčicama možemo uživati cijele godine, zahvaljujući pasiranim ili ukuhanim rajčicama i pelatima, no prava bi šteta bila ne iskoristiti ljeto za uživanje u svježim rumenim plodovima. Tim više što su plodovi dozreli u ljetnoj sezoni kudikamo ukusniji od onih iz staklenika, kakvi su dostupni na tržištu tijekom godine. Osim toga, kad je rajčica u pitanju, jednoglasni su i gurmani i nutricionisti - lijep crveni plod u svakom je smislu pun pogodak!
Rajčica je u Europu stigla iz Južne Amerike u 15. stoljeću i brzo je postala omiljena namirnica. Rajčice pružaju mnoge gastronomske užitke - kao svjež prilog ili sastojak salata, zapečene u složencima, kao temelj umaka, u varivima, punjene, ali i konzervirane, u koncentratu, pasirane, kao pelati... Okus rajčice u kojem se spajaju slatko i kiselo odlično se slaže uz meso, ribu, povrće, tjesteninu, rižu...
Zašto je dobra
Dok se kod nas rajčica ubraja među povrće, u nekim je dijelovima svijeta, primjerice u Japanu, jedu kao voće. Bila voće ili povrće, rajčica je moćan izvor vitamina C, a obiluje i vitaminima B skupine, bakrom, željezom, kalijem, natrijem, magnezijem, kalcijem... Bogata je karotenoidima, a najpoznatiji među njima, likopen, iznimno je snažan antioksidans, zaslužan i za crvenu boju plodova.
Zbog vrijednih sastojaka, rajčica može smanjiti rizik obolijevanja od karcinoma, potiče izlučivanje vode iz organizma, dobro djeluje na srce i krvotok, regulira probavu, snižava krvni tlak itd. Nije ni čudo što nosi rajsko ime.
Najveći dio hranjivih tvari rajčice je u kori i sjemenkama. Ako je moguće, preporuka je kupovati rajčice iz ekološkog uzgoja: istraživanje provedeno na sveučilištu u Kaliforniji pokazalo je da je udio antioksidansa u plodovima iz ekološkog uzgoja gotovo dvostruko veći nego kod onih konvencionalno uzgojenih.
100 grama rajčice sadrži samo 18 kalorija pa je ovo povrće savršen sastojak redukcijskih dijeta!
Prosječno, svježe rajčice sadrže između 3 do 6 mg likopena na 100 grama. Pritom je važna vrsta, način uzgoja, doba godine i podrijetlo. Zreli, tamnocrveni plodovi rajčice dozreli na suncu imaju najviše vitamina C i likopena.
Jeste li znali?
Zanimljivo je da su prerađene rajčice još bogatije moćnim likopenom od svježih: one iz limenke imaju 10 mg likopena na 100 grama, a koncentrat je na samom vrhu sa 30 mg likopena na 100 grama. Razlog: kuhane rajčice daju organizmu veću količinu i lakše dostupan likopen, jer se kuhanjem razgrađuje stijenka stanica i tako se oslobađa ta vrijedna tvar. Liječnici preporučuju dnevni unos od 7-8 mg likopena, a za to je dovoljno pojesti dvije do tri rajčice ili popiti veliku čašu soka od rajčice ili pojesti porciju juhe, odnosno umaka.
Poznato i manje poznato
Rajčica je jedna od rijetkih namirnica koja prerađivanjem (sušenjem, kuhanjem i pasiranjem i sl.) ne gubi nutritivne vrijednosti. Plodovi rajčica mogu se pripremiti na bezbroj načina - savršeni su u pripremi salata, umaka ili priloga, možete ih peći na roštilju ili u pećnici, pržiti, kuhati, puniti i pirjati, a njihov slatko-kiselkasti okus je nezamjenjiv.
Križanjem je dobiveno i registrirano više od 2500 sorti rajčice - što je u svakom slučaju rekord među povrćem. Danas se u svijetu, a dijelom i kod nas, mogu kupiti rajčice u različitim bojama - od žute preko tamnoružičaste do crno-zelene - pa i sorte s prugicama, s tigrastim uzorkom, duguljaste, kruškaste, šljivaste.
Među najpopularnijim sortama su okrugle rajčice, koje su idealne za pripremu salata. Imaju malo mesa te bogat i sočan središnji dio i ugodan kiselkast okus. Postoje u žutoj, narančastoj, crno-zelenoj, ružičastoj boji, ali i sorte s prugama.
Krupni, djelomično izbrazdani plodovi rajčica imaju više mesa, manje sjemenki i blažeg su okusa. Zato su idealni za pirjanje, punjenje i pripremu umaka.
Duguljaste rajčice za konzerviranje imaju čvršću koru koja se većinom vrlo lako uklanja. Intenzivno crvenog, aromatičnog mesa s malo sjemenki, idealne su za umake. Najbolji okus imaju plodovi iz eko uzgoja koji dozrijevaju u kasno ljeto.
Rajčice na grančici nisu nikakva posebna sorta, nego se samo prodaju na stapki. Grančice imaju intenzivan i prepoznatljiv miris, no to nije jamstvo za aromatičan okus.
Mini, a tako slatke
Mini rajčice dostupne su u crvenoj, žutoj, narančastoj i crno-zelenoj boji. Plodovi su blago slatkasti, hrskavi, vrlo sočni. Odličan su izbor za salate, gdje su ujedno dekoracija. Mini kruškaste rajčice posebno su aromatična, lagano kiselkasta sorta koja se ubraja u koktel ili cherry skupinu. Prikladne su i za sušenje.
Zelene rajčice posebna su vrsta koju, ako nismo upućeni, lako možemo zamijeniti za nezrele plodove. One, naime, i kad dozriju ostanu zelene, ali se od nezrelih razlikuju po ugodno kiselkastom okusu s tipičnom aromom rajčice. Odlične su za ukuhavanje, umake i priloge.
Konzumiranje rajčica potiče stvaranje karnitina u organizmu - tvari slične aminokiselinama koja razgrađuje i sagorijeva masnoću i pretvara je u energiju. To djelovanje potvrđuju i istraživanja koja su pokazala da konzumiranje rajčice ili njezinih prerađevina smanjuje razinu kolesterola i triglicerida u krvi. Rajčica je puna i ostalih hranjivih tvari poput luteina i zeaksantina koji se često nazivaju vitaminima za oči.
Jeste li čuli za 'rajsku jabuku'?
Mediteranske zemlje poput Italije, Španjolske i Grčke najveći su proizvođači "rajske jabuke", koja voli mnogo sunca. Ipak, najveći izvoznici su zemlje Beneluksa, koje toplu klimu zamjenjuju staklenicima.
Hladnjak je za rajčicu, plod razmažen suncem, pravi ubojica arome. Rajčice bi trebalo čuvati na temperaturi od oko 15 stupnjeva (bez ambalaže) i ne na suhom zraku. Tako će polagano dozrijevati, a pritom se neće izgubiti okus i hranjivi sastojci.
Dijeta na bazi rajčica: u 10 dana 6 kg manje
U Sjedinjenim Američkim Državama osmišljena je dijeta na bazi rajčica uz koju, ako je se striktno pridržavate, u pet dana možete izgubiti tri kilograma. Nakon dva dana stanke dijeta se može ponoviti, što znači - u deset dana šest kilograma manje. Osim toga, zbog djelovanja rajčice organizam ćete osloboditi i toksina.
Dok ste na dijeti s rajčicama, zabranjeno je jesti slatkiše, bijeli kruh i masne sireve, a na jelovniku trebaju biti što više zastupljeni piletina, riba, voće, povrće i integralne žitarice.
Od masnoća koristi se samo maslinovo ulje, a od začina su dopušteni sol, papar i aromatično bilje. Svako jutro treba popiti čašu mlake vode natašte, a dnevno se moraju pojesti najmanje četiri obroka.
Doručak:
Svaki dan odaberite jedan od tri prijedloga.
• Integralno pecivo, 2 žlice nemasnog sira i 1 rajčica.
• Dva tosta s margarinom za mazanje i 2 kriške šunke.
• Polumasni jogurt (200 g) sa 1 žlicom meda i 2 velike žlice žitnih pahuljica.
1. dan
Ručak:
Rajčica sa sirom: pomiješajte 300 g sjeckane rajčice i 200 g svježeg sira, prelijte maslinovim uljem i začinite bosiljkom. Uz salatu možete pojesti 30 g integralnog kruha.
Užina:
100 g voća po izboru.
Večera:
Tjestenina u umaku od rajčice: narežite 2 mrkve i propirjajte ih na maslinovu ulju, dodajte 50 ml pileće juhe i pirjajte još 5 min. Dodajte 400 g sjeckane rajčice, sol, papar, i 1/2 žlice meda. Pustite da krčka 15 minuta. Umakom prelijte 100 g skuhane integralne tjestenine.
2. dan
Ručak: Grčka salata: narežite glavicu crvenog luka, 2 rajčice i 1 krastavac. Prelijte maslinovim uljem i začinite. Uz salatu ide 30 g integralnog kruha.
Užina: Šalica kave i dva keksa
Večera: Juha od oslića : na maslinovom ulju pirjajte 2 glavice sitno sjeckanog crvenog luka, dodajte 2 veće rajčice (oguljene i narezane), povrtnu kocku za juhu i 1/2 litre vode. Kad zakuha, dodajte sjeckani filet oslića pa kuhajte još 15 minuta. Začinite po ukusu.
3. dan
Ručak: Omlet: rajčice (300 g) i šampinjone (100 g) pirjajte na maslinovom ulju. Kada voda ispari, dodajte dva jaja i zapecite.
Užina: Dvije mrkve
Večera: Teletina s rajčicom: ispecite komad teletine (125-150 g) i začinite po želji. U drugoj posudi pirjajte sitno sjeckani crveni luk i 2 rajčice, dodajte meso i ostavite na vatri još desetak minuta.
4. dan
Ručak: Povrtno osvježenje: narežite 300 g rajčice, 1 papriku i 1 veći krastavac, dodajte maslinovo ulje, 2 češnja češnjaka i izmrvljene 2 šnite tosta. Izmiksajte, posolite, popaprite i ohladite.
Užina: Sendvič s rajčicom
Večera: Rajčica s rižom: izdubite 3 rajčice i stavite u vatrostalnu posudu. Napunite ih smjesom od 100 g svježeg sira, 125 g dopola skuhane riže, malo bosiljka, mesa rajčice i češnjaka. Pecite 25 minuta na 200°C.
5. dan
Ručak: Talijanska salata: narežite 400 g rajčice. Dodajte malo zelene salate, prelijte maslinovim uljem i octom, posolite i popaprite. Preko salate pospite kockice tosta.
Užina: Jabuka s medom i mentom
Večera: Paprikaš: pirjajte sitno narezan crveni luk, dodajte 200 g krumpira izrezanog na kockice, 4 mrkve izrezane na kolutiće, 2 poriluka i 100 g gljiva. Začinite, dodajte 100 ml juhe od povrća i čašu soka rajčice pa kuhajte još 15 minuta.
800 g rajčica
4 češnja češnjaka
2 žlice maslinova ulja
75 g krušnih mrvica
1 vezica peršina
sol i papar
Priprema:
- Operite rajčice, obrišite ih, prerežite i pritisnite polovice da izađu sjemenke. Uljem premažite prikladnu posudu i posolite ulje.
- Složite rajčice ispupčenom stranom prema dolje. Posolite, popaprite i prelijte ostatkom ulja te pecite 20-ak minuta u pećnici na najviše 180°C.
- U međuvremenu sitno narežite češnjak i peršin i pomiješajte s mrvicama. Izvadite posudu pa rajčice pospite gustom smjesom češnjaka i peršina te stavite na jaku vatru još pet minuta. Ovo je jedno od rijetkih jela koje je ukusnije podgrijano.
8 velikih rajčica
300 g mljevenog mesa
125 g mozzarella
2 glavice luka
3 češnja češnjaka
1 grančica peršina
1 grančica timijana
2 žlice koncentrirane rajčice iz tube
1 jaje
2 žlice krušnih mrvica
maslinovo ulje
sol i papar
maslac
Priprema:
- U tavi na malo maslinova ulja popržite sitno nasjeckan luk i češnjak. Dodajte mljeveno meso i kratko ga popržite često miješajući. Dodajte koncentrat rajčice, začinsko bilje, sol i papar pa pirjajte 20-ak minuta.
- U međuvremenu operite rajčice, odrežite im poklopčiće i stavite ih na stranu. Izdubite meso rajčica i zajedno sa sokom stavite u zdjelicu. Rajčice iznutra blago posolite. Mozzarellu ocijedite i narežite na kockice.
- Maslacem premažite veću vatrostalnu posudu. Propirjano meso izmiješajte s mozzarellom, jajem i krušnim mrvicama pa sve dobro izmiješajte. Napunite rajčice pripremljenom smjesom i poklopite odrezanim poklopčićima te poslažite u vatrostalnu posudu. Između rajčica ulijte sok i izdubljeno mesom rajčica.
- Pecite ih u pećnici zagrijanoj na 190°C tridesetak minuta. Kao prilog poslužite rižu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....