Vrlo je korisno praviti male pauze između pića i za to vrijeme piti neki bezalkoholni napitak.
 Foto: Istock
Jeste li se pripremili?

Sjajni trikovi kako navijati uz pivo, a da vas sutra ne boli glava

Uz navijanje gotovo da je neizbježno pivo, ali i glavobolja idućeg jutra. Previše alkohola iritira želudac i ometa san te idući dan izaziva mučninu i iscrpljenost. Evo što možete učiniti da to izbjegnete.

Budući da je pivo diuretik, ono potiče pojačani nagon za mokrenjem što uzrokuje dehidraciju. To sve dovodi do neugodnih simptoma kao što su glavobolja, loša koncentracija i razdražljivost.

I razina šećera u krvi opada jer tijelo proizvodi previše inzulina zbog visokog udjela šećera koji se nalazi u alkoholu.
Mamurluk, osim zbog navedenog, nastaje i zbog nečistoća i konzervansa u pićima. Određena alkoholna pića sadrže kemijske spojeve proizvedene tijekom fermentacije koje piću daju okus i boju. Što je tamnije alkoholno piće, veći je udio tog kemijskog spoja, a smatra se kako upravo ta kemikalija pojačava glavobolju i druge simptome mamurluka, iako još nije razjašnjeno zašto.

Šalica mlijeka prije konzumacije alkohola

Liječnici preporučuju da je najbolje popiti čašu vode prije konzumacije bilo kakvog alkohola. Neki kažu da dobar učinak ima i šalica mlijeka. Organizmu će dati potrebnu tekućinu, ali i pomoći u podizanju razine šećera u krvi. Mlijeko je također antidiuretik, što znači da nećete toliko mokriti. Mlijeko je alkalno pa može spriječiti upalu želuca zbog pretjerane kiselosti.

Prije ispijanja alkohola pojedite obrok koji obiluje mastima. Masna hrana oblaže želudac i usporava apsorpciju alkohola.

Ona uglavnom ima dosta ugljikohidrata, koji se u organizmu pretvaraju u šećer. Fruktoza u hrani također će pomoći organizmu da bolje apsorbira alkohol. Alkohol inače crpi hranljive tvari iz organizma, a vitamini C i B pomoći će vam da taj gubitak brzo nadoknadite. Sokovi od naranče, limuna i grejpa su odličan izvor vitamina C.

Foto: iStock
Nema baš neki okus, zar ne? Pa da, bolje je da preskočite jutarnju kavu i umjesto nje popijete vodu, čaj ili smoothie.

Oprez! Crna kava ujutro napraviti će još više štete

Vrlo je korisno praviti male pauze između pića i za to vrijeme piti neki bezalkoholni napitak. Osim vode, u obzir dolaze i voćni sokovi poput soka od brusnice ili od paradajza. I kofein, kao i pića koja ga sadrže, je dobar izbor.

Za spriječavanje glavobolje nakon konzumacije alkohola uzmite aspirin ili ibuprofen. Važno je da ne popijete aspirin prije jer je dokazano da on povećava apsorpciju alkohola u krvi. Rješenje se možda krije i u čim manje pjene jer se pivo bez suvišne pjene lakše probavlja.

Velika je greška ujutro popiti jaku crnu kavu. Ona je snažan diuretik pa će izazvati još veću dehidraciju i samo će nadražiti već iziritiran živčani sustav.

Umjesto kave možete popiti čaj od matičnjaka, kamilice ili zeleni čaj.

Ako patite od mamurluka nemojte da vas to previše uzruja. Oni koji lakše podnose mamurluk su manje skloni glavoboljama uslijed dehidriranosti ili su manje osjetljivi na učinke acetaldehida, otrovne tvari koja se proizvodi kada se alkohol razgrađuje u jetri. No, takvima će alkohol dugoročno vjerojatno prouzročiti još više štete jer ih mamurluk neće spriječiti da ga češće konzumiraju, kažu liječnici.


Provjereni lijekovi protiv mamurluka:
  • Čaj od đumbira. U napitak dodajte med i sok od limuna. Pijte kroz jutro. Đumbir ublažava vrtoglavicu, glavobolju i bol u trbuhu.
  • Sirovo jaje. Jaja sadrže cistein, amino-kiselinu koja je moćno oružje protiv toksina acetaldehida, nusprodukta oksidacije etanola. S jajetom možete umutiti i sok od jedne naranče i med. Ako uspijete tu mješavinu bez gađenja popiti naiskap na prazan želudac sigurno će vam biti bolje.
  • Voćni detoks. Izmiksajte bananu, sok od naranče, šaku borovnica i malo meda. Organizam ćete opskrbiti potrebnom energijom, vitaminima i mineralima.

Zanimljivost: Žene se lakše napiju i pate od jačeg mamurluka

Znanstveno je dokazano da se žene prije napiju i više pate od mamurluka. Razlog tome je što žena jednake visine i težine kao muškarac ima u tijelu više masnog tkiva i manje vode. Budući da se alkohol u tijelu distribuira vodom to znači da kod žena veća količina alkohola u krvotok dospijeva brže nego u muškaraca.

Linker
04. studeni 2024 13:13