Danas je vrlo teško naći povrće i voće koje nije tretirano raznim pesticidima, fungicidima i insekticidima kako bi bilo otpornije, veće, ljepšeg izgleda, duljeg trajanja... No svi znamo da iako to mogu biti male količine legalnih otrova, kumulativna konzumacija takvih plodova nesumnjivo dugoročno donosi loše posljedice po naše zdravlje.
Pesticidi su dokazano opasni za ljudsko zdravlje: mnogi su kancerogeni, većina ih štetno utječe na hormonalni status, mogu biti uzrok neplodnosti, deformacija fetusa, toksični su...
Domaći proizvođači, tvrde stručnjaci, svoje proizvode tretiraju samo u nužnoj mjeri, i to isključivo dopuštenim sredstvima, a u prilog sigurnosti hrvatskog voća i povrća ide i činjenica da je zbog klime i položaja kod nas potrebna mnogo manja zaštita nego u brojnim drugim zemljama.
Što nam ostaje
Ipak, izbor eko ili organskog voća i povrća u Hrvatskoj je još uvijek nedovoljan, takve namirnice su često uvezene pa nisu svježe, često su lošije kvalitete - i preskupe.
Pesticidi se najviše zadržavaju na kori, ali naravno da prodiru i u plod. Ako plod jedete sirov, obratite više pažnje na pravilno pranje, a ako ga kuhate, malo ste sigurniji budući da se tragovi pesticida termičkom obradom još više razgrade jer su novije skupine pesticida vrlo termolabilne.
Brojni koriste blago sredstvo za pranje posuđa i četku te dobro namoče, operu i izribaju plod, a zatim gule koru (koja je puna hranjivih tvari!). Iako se na taj način voće i povrće opere puno bolje nego samo vodom, to i dalje nije dovoljno da se uklone ostaci pesticida.
5 koraka kako jesti čišće:
1. Najbolja opcija je jesti voće i povrće koje sami uzgajate na ekološki način.
2. Budući da to većini nije moguće, kupujte voće i povrće s certifikatom eko, odnosno bio (organic).
3. Ako ni to nije moguće, kupujte povrće i voće kod poznanika koji ima vrt ili prodavača (ne preprodavača) na placu koji uzgajaju lokalno i beru svježe.
4. Birajte plodove za koje se zna da nisu, odnosno minimalno su, tretirani zbog svoje prirodne otpornosti ili debele kore.
5. Ako ste upili ste voće i povrće za koje niste sigurni je li i koliko prskano, detaljno operite i očetkajte voće i povrće pod mlazom mlake tekuće vode s malo vrlo blagog eko detardženta za posuđe. Dobro isperite. Ili uzmite veću zdjelu i namočite u njoj plodove u otopini vode i kupovnog (bio trgovine) ili domaćeg sredstva za uklanjanje pesticida.
Čisto, čišće, najčišće
Prema Radnoj grupi za okoliš (The Environmental Working Group) iz Washingtona, čiji stručnjaci svake godine testiraju razinu pesticida u raznim proizvodima te na temelju rezultata analiza sastavljaju liste najzagađenijih i najčišćih vrsta povrća i voća, ovo trebate znati:
Najčišći plodovi su: avokado, mango, šparoge, kupus, batat, dinja, patlidžan, grejp, kivi, gljive, češnjak, papaja, ananas, lješnjak.
Najprskanije voće: jabuke, jagode, grožđe, borovnice, breskve i nektarine, limuni, naranče.
Najprskanije povrće: celer, špinat, salata, zvonasta crvena paprika, krastavac, krumpir i cherry rajčica.
Rješenje 1: 1 žlica morske soli na šalicu vode. Namačite plodove pola sata pa dobro isperite.
Rješenje 2: Napravite otopinu od bijelog octa i vode u omjeru 1 naprema 4. Namačite plodove pola sata pa isperite. Prskane jabuke namačite i duže. Bacite pogled na vodu u kojoj se namakalo voće i povrće i vidjet ćete što je sve izašlo.
To može svatko
Napravite svoj sprej za uklanjanje pesticida
Recept 1
- 1 žlica soka od limuna
- 2 žlice sode bikarbone
- 1 čaša vode
Priprema:
Miješajte dok se soda ne rastvori i ulijte u sprej bocu.
Našpricajte na voće i povrće i ostavite 15-tak minuta. Isperite.
Recept 2
- 1 šalica vode
- 1 šalica bijelog octa
- 2 žlice sode bikarbone
- nekoliko kapi ekstrakta sjemenki grejpa
Priprema:
Sve dobro promiješajte. Ulijte u sprej bocu i poprskajte voće i povrće.
Neka odstoji petnaestak minuta. Isperite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....