SHUTTERSTOCK
ljekovita biljka

Ovaj čudotvorni suplement može poboljšati pamćenje, sniziti tlak, ali i pomladiti organizam. To nam treba

Istraživanja sugeriraju da može smanjiti simptome stresa i anksioznost

Indijski znanstvenici otkrili su da biljka bacopa ima sposobnost jačanja funkcija mozga ako se uzima svakodnevno kroz samo tri mjeseca. Rezultati njihovog istraživanja pokazali su da ispitanici koji su uzimali suplement, dobiven od te male, puzave biljke porijeklom iz vlažnih i močvarnih područja Indije, Šri Lanke i drugih dijelova Azije, prošli bolje od ostalih na testovima kojima su se mjerili pamćenje, koncentracija pažnja, razmišljanje i mentalna fleksibilnost. U usporedbi sa skupinom koja je uzimala placebo, 40 ispitanika koji su uzimali bakopu imalo je i smanjenu razinu hormona povezanih sa stresom i anksioznošću. Autori studije, koji su rezultate objavili u časopisu Gavin Publishers, primijetili su i da je skupina koja je uzimala bakopu imala višu razinu proteina povezanih s proizvodnjom novih moždanih stanica. Smatra se da dobrobiti za mozak koje nosi ova biljka potječu od bakozida, tvari koje sadrži i koje imaju antioksidalna i protuupalna svojstva. Ta tvar je odavno popularna među korisnicima TikToka, koji su dijelili svoje objave tvrdeći da pomaže u poboljšanju i jačanju pamćenja čak i osobama koji su u ranoj fazi Alzheimerove bolesti. Vjeruje se da ovo biljka može i pomladiti oragnizam.


Dobra za srce

Istraživanja sugeriraju da može smanjiti simptome stresa i anksioznosti, a iako je poznata po svojim učincima na mozak, bacopa također može pomoći u smanjenju krvnog tlaka i održavanju zdravlja srca. Neka istraživanja pokazuju da može pozitivno utjecati na ravnotežu lipidnog profila, smanjujući razinu lošeg kolesterola.

image
SHUTTERSTOCK

Mogući rizici

Ipak, neovisni stručnjaci su oprezni u komentiranju tog novog otkrića jer smatraju da uzimanje suplementa uključuje i neke rizike. Profesor James Goodwin, stručnjak za znanost o starenju na Sveučilištu u Loughboroughu kaže da bi bakopa mogla učiniti manje učinkovitim neke lijekove.

- Ona blokira važne kemikalije u mozgu, koje se nazivaju acetilkolini te bi stoga mogla neutralizirati djelovanje kolinergijskih lijekova za bolesti poput demencije, glaukoma i retencije mokraće - rekao je prof. Goodwin. Bakopa bi mogla učiniti beskorisnim i neke druge lijekove, uključujući i one koji se koriste za liječenje kronične opstruktivne plućne bolesti. Ti lijekovi također rade na principu mijenjanja razine acetilkolina. Osim toga, poznata česta nuspojava bakope su probavni problemi, poput mučnine i grčeva u trbuhu. Stoga je oboljeli od bolesti kao što su čirevi na želucu ili sindroma iritabilnih crijeva ne bi trebali uzimati.

08. veljača 2025 08:19