SHUTTERSTOCK
Oprez

Nije samo rak: Strelovito raste broj mlađih ljudi koje pogađa ovo životno opasno stanje - prepoznajte simptome

Među najčešće uzroke ubrajamo dijabetes, visoki krvni tlak, lošu prehranu, pretilost te sjedilački način života


Moždani udar više nije isključivo problem starijih osoba, već se sve češće javlja i kod mlađih. Među najčešće uzroke ubrajamo dijabetes, visoki krvni tlak, lošu i nutritivno osiromašenu prehranu, pretilost te sjedilački način života.

Važno je prepoznati simptome na vrijeme

Iako na ove uzroke možemo značajno utjecati promjenom načina života, a time i smanjiti rizik od pojave udara, jednako tako je važno prepoznati simptome i reagirati na vrijeme. Među najčešćim simptomima koji ukazuju na moždani udar ubrajamo:

  • iznenadne smetnje govora - otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora
  • iznenadnu utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela
  • iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje, gubitak ravnoteže, vrtoglavice
  • iznenadne smetnje vida - naglo zamagljenje ili gubitak vida
  • iznenadnu i jaku glavobolju koja može biti praćena mučninom i povraćanjem

Osim toga, u prepoznavanju moždanog udara možemo koristiti i FAST test koji kod osobe ukazuje na to ima li obješeno lice, može li podići ruku, govori li razumljivo i kakve su joj životne funkcije.

Stanje u Hrvatskoj

Spomenimo kako je u Hrvatskoj moždani udar i dalje drugi uzrok smrtnosti.

- Godišnje oboli između 11.000 i 12.000 osoba, a umre ih između 3000 i 3500. Nažalost, smanjuje se i dobna granica osoba koje doživljavaju moždani udar te je, prema današnjim procjenama, otprilike 20 posto više moždanih udara u mlađoj populaciji, do 45 godina, nego što je to bilo prije 20-ak godina - kaže prof. dr. sc. Zdravka Poljaković, specijalistica neurologije i voditeljica Zavoda za intenzivno liječenje i cerebrovaskularne bolesti Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb.

Moždani udar kod žena

Iako su glavni čimbenici rizika uz dob, spol i neke genetske bolesti za muškarce i žene vrlo slični, postoji poseban skup rizika za moždani udar koji je specifičan za žene i na koji bi trebalo obratiti posebnu pažnju.

- Žene su podložnije promjenama na krvnim žilama kao što su nepravilnosti građe stijenki krvnih žila (aneurizme, fibromuskularna displazija...), češće imaju migrene (koje također povećavaju rizik od nastupa moždanog udara, poglavito kad su udružene s pušenjem) te češće uzimaju hormonalnu terapiju koja, u kombinaciji s nekim genetskim čimbenicima, može značajno povisiti rizik od moždanog udara. Treba dodati i da žene dulje žive, a starija dob predstavlja visok rizik razvoja ne samo moždanog udara, nego i ostalih rizičnih čimbenika za moždani udar, kao što je fibrilacija atrija, odnosno srčana aritmija koju najčešće povezujemo s rizikom za moždani udar - objašnjava prof. dr. Poljaković.

Vrste moždanih udara

Razlikujemo dvije glavne vrste i to:

  • Ishemijski moždani udar - čini 80 posto moždanih udara i nastaje kada dođe do začepljenja krvne žile koja sprječava dopiranje krvi do dijela mozga.
  • Hemoragijski moždani udar je znatno rjeđi i javlja se kada krvna žila pukne i preplavi dio mozga s previše krvi, dok ostala područja lišava adekvatne opskrbe krvlju. Često se manifestira simptomima poput glavobolje, mučnine i povraćanja.

11. veljača 2025 11:49