Primjerice, crna riža, chia sjemenke ili ulje konoplje samo su neke od tih novotarija. Jesu li se našle već i na vašem tanjuru? Ako nisu, možda nakon ovih saznanja nađu put i do vaše kuhinje i do vaših recepata, ako ni zbog čega drugo - tada zbog zdravlja.
CRNA RIŽA
Crna riža sirova je crne boje, a nakon kuhanja postaje ljubičasta. Zrno joj je kratko, ljepljivo i slatkog okusa. Potječe iz Japana i ponekad se na tržištu nalazi pomiješana s rižom boje mahagonija (srednje dugog zrna).
Posljednja znanstvena istraživanja pokazuju da u njoj ima više antioksidansa nego u razvikanim borovnicama i orasima.
Preciznije, studija predstavljena 2010. godine na kongresu American Cancer Society otkriva da iz jedne žlice crne riže dobivamo više antioksidativnih sastojaka nego iz žlice borovnica. Riži u prilog ide i to što sadrži manje šećera, a više prehrambenih vlakna, željeza i vitamina E. Najviše crnu rižu jedu u Kini, gdje od nje rade rezance, sushi ili puding. Tamo je još zovu i zabranjena riža, jer je u prošlosti bila rezervirana za plemstvo.
CHIA
Na znanstvenoj sceni prije dvadesetak godina pojavile su se i chia sjemenke. Riječ je o sjemenkama biljke Salvia hispanica, koja potječe iz središnjeg i južnog Meksika i Gvatemale. Na tim područjima sjemenke se melju ili koriste cijele za pripremu hranjivih napitaka i služe kao vrlo zanimljiva namirnica koja je svoj put pronašla i do naših trgovina.
Chia je bogat izvor masti, i to onih nezasićenih. Sadrži omega-3 masne kiseline i osigurava 2530 posto ulja koje se može ekstrahirati, uglavnom alfa-linolenske masne kiseline (ALA).
Zbog specifične opne rizik od užegnuća dragocjenih masti znatno je manji nego kod drugih sjemenki. Također je dobar izvor antioksidansa, prehrambenih vlakana i aminokiselina. Izvanredan profil antioksidansa čine fitokemikalije poput klorogene kiseline, kavene kiseline te flavonoida miricetina, kvercetina i kampferola. Stavite li jednu žlicu chia sjemenki u čašu vode, nakon pola sata dočekat će vas sasvim drugačija konzistencija tekućine - smjesa se pretvara u gotovo čvrstu želatinu.
Svojstvo formiranja gela, osim u kuhinji, pogodno je i za tijelo jer se u probavnom sustavu tako usporava razgradnja ugljikohidrata i nagle oscilacije šećera u krvi, zbog čega su ove sjemenke posebno korisne za dijabetičare.
I novija istraživanja pokazala su da dodatak chia sjemenki u prehrani pridonosi boljoj regulaciji postprandijalne glikemije.
KURKUMA i KURKUMIN
Određeni začini također se mogu smatrati supernamirnicama. U novije vrijeme u znanstvenim se izvorima sve češće nalazi kurkuma i ekstrakt kurkumin.
Brojne studije pokazale su da kurkumin ima snažno antioksidativno, protuupalno, antivirusno, antibakterijsko, antimikotičko i antikancerogeno djelovanje.
Stoga se razmatra kao učinkovita terapija i prevencija malignih bolesti, dijabetesa, alergija, artritisa i neurodegenerativnih bolesti. Budući da je kurkumin netopiv u vodi, preporučuje se primjena u masnim otopinama, a ako se koriste pripravci, poželjno je da se biraju micelizirani ili liposomalni oblici čija je apsorpcija znatno olakšana. Začini ne moraju biti egzotični da bi bili poželjni za zdravlje.
CIMET
I nama blizak cimet ima impresivne karakteristike, poglavito u pogledu poboljšane kontrole glikemije. Primjerice, metaanaliza iz 2013. pokazala je kako studije sustavno dokazuju da primjena cimeta povoljno utječe na regulaciju glikemije - i na HbA1C i na razinu glukoze u plazmi natašte. O superhrani ćemo zasigurno još puno naučiti tijekom sljedećih desetljeća.
Znanstveni interes sve je veći i dostupnost tih namirnica znatno je bolja posljednjih godina. Dodatni adut je činjenica da mnoge supernamirnice imaju i super okus, što pridonosi njihovoj sve većoj popularnosti i prihvaćanju u svakodnevnoj prehrani.
ČITAJTE I:
Od artritisa do raka: sve stvarne zdravstvene prednosti kurkume
Jedna je od najzdravijih biljaka na svijetu, no kurkumu ne smiju jesti svi
Čudo od limunade - pomaže kod depresije i rješava vas tjeskobe i stresa
Med i cimet točno u ovim omjerima pomažu kod kolesterola, viška kilograma i upornog kašlja
Top 6 namirnica za normalizaciju šećera u krvi
8 načina kako i vaša kava može postati superzdrava
Od mente do đumbira - dodaci vodi na kojima će vam cijelo tijelo biti zahvalno
10 podizača energije koje želite jesti
Superhrana kojom je dobro započeti dan
U riži plastika, u kavi prženi grah, u paprici olovo... Znamo li što jedemo?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....