Manjak sna tijekom radnog tjedna, nakon čega slijedi nadoknađivanje u dane vikenda, sigurno nije neobičan uzorak mnogim ljudima. Lov na san postao je sinonim za dva neradna dana kada mnogi iskuse zadovoljstvo dugog spavanja, a nedavna studija provedena na Sveučilištu u Chicagu pokazala je da nekoliko dodatnih sati sna ima važnu ulogu za zdravlje svakoga tko je na počeku razvoja dijabetesa.
Značajan čimbenik
Dijabetes tipa 2 jedan je od vodećih zdravstvenih problema u mnogim zemljama svijeta i stoga istraživanja o njemu zadiru u mnoge aspekte. Potvrđeno je koliko zdrava prehrana i redovita tjelovježba imaju važnu ulogu u sprečavanju razvoja ove bolesti, a sada se i san pokazao kao značajan čimbenik u nekim slučajevima. Studija je potvrdila da osobe koje spavaju između 7 i 8 sati imaju najniži rizik za dijabetes tipa 2, dok je dulje i kraće trajanje spavanja povezano sa znatno povećanim rizikom.
Nedostatak sna može pogoršati situaciju
Druga studija otkrila je da dijabetičari koji su loši spavači imaju 23 posto veće razine glukoze u krvi ujutro i 48 posto više razine inzulina. Drugim riječima, dijabetičari koji su spavali loše imali su 82 posto veću otpornost na inzulin od dijabetičara koji su imali adekvatnu količinu sna. Istraživanja upućuju na zaključak da nedostatak sna ne samo da pogoršava postojeće stanje dijabetesa nego je rizik za zdrave ljude za razvoj ove bolesti. Za potrebe studije dobrovoljci su podijeljeni u dvije grupe. Jednoj grupi je bilo dopušteno spavati 8,5 sati tijekom četiri noći. Drugoj grupi bilo je dopušteno spavati 4,5 sati. Istraživači su otkrili da im je nakon četiri noći sna osjetljivost na inzulin pala za 23 posto, a njihov rizik od dijabetesa porastao je 16 posto. Nakon što su dvije noći spavali duže, oba parametra vratila su se u normalu.
Ako vam netko stalno gunđa što vikendom duže spavate, sada znate što ćete mu odgovoriti - vi brinete o svom zdravlju :)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....