Osim što će svako jelo i kolač zbog njih biti ukusniji, ovi začini imaju i zdravstvene prednosti...
 Foto: iStock
Što je prosinac bez...

Top 5 blagdanskih začina i 3 recepta za legendarne kolačiće

Osim na cimet, u prosincu će mirisati i na klinčiće, muškatni oraščić, kardamom i druge egzotične začine utisnute u naše blagdansko sjećanje...

Ljudsko sjećanje najbolje pamti mirise. To je energija Zemlje koja ima korijene u prošlosti. Miris nikad ne zaboravimo, stoga se moramo pobrinuti da nas podsjeća na lijepe stvari. Uz cimet, na koji miriše većina blagdanskih kolačića, a nepogrešiv je i u kuhanom vinu i punču, pripremili smo izbor začina kojima ćete namirisati i obogatiti svoja blagdanska jela, a ujedno će vam pomoći da provarite tešku blagdansku hranu i olakšate brojne zdravstvene tegobe.

1. KARDAMOM

Pikantnog je i blago kiselkastog okusa.

U kuhinji

Stavljamo ga u medenjake i drugo pecivo s medom te kekse s limunom. Dobro pristaje i uz mesna jela, jela od riže te kruh (naročito u arapskom svijetu). Ljubitelji kardamoma dodat će ga i u kavu i čaj jer će oba pića još bolje razviti svoj bogat okus.

Ljekovitost

Istraživanja objavljena u stručnom časopisu Indian Journal of Biochemistry and Biophysic su pokazala da se ljudima koji su imali povišen krvni tlak, a redovito su konzumirali kardamom, normalizirao već nakon 12 tjedana. Osim toga, ovaj će se začin pobrinuti za vašu dobru krvnu sliku. Stručnjaci preporučuju pola čajne žličice kardamoma na dan.

2. ŠAFRAN

Oštre je, gorkaste ili jodoformske arome, nalik sijenu.

U kuhinji

Sadrži karotenoidno bojilo krokin, koji hrani daje zlatnožutu nijansu pa će obojiti vaša peciva i rižota. Prije pripreme peciva niti šafrana narežite i rastopite ih u tekućini. Zbog gorčine koju mu daju kemijske tvari pikrokrokin i safranal pažljivo s doziranjem.

Ljekovitost

Rimljani su ga namakali u vinu da bi spriječili mamurluk. Bio je službeni lijek u 16. i 18. stoljeću, potom su počeli dvojiti o njegovoj ljekovitosti. Službeno, priznaje se samo u pripravcima protiv zubobolje kod djece. U narodnoj medicini još se rabi za smirenje ili protiv grčeva u trbuhu, sastavni je dio nekih ljekovitih napitaka, poput švedske grenčice.

Foto: iStock
Medenjaci od đumbira postali su neizostavan dio blagdanskog stola - ako ih još niste pripremali, iskoristite ovo vrijeme za generalnu probu.

3. DŽUMBIR

Pikantne je citrusne arome.

U kuhinji

Za kekse i druge kolače koristi se u mljevenom obliku, dok će nas čaj s mljeveni đumbirom zimi lijepo zagrijati. U Kini ga dodaju i prilikom pripremanja morskih specijaliteta jer sprječava trovanje morskim plodovima.

Ljekovitost

Koristi se za ublažavanje probavnih tegoba, a sadrži i geraniol, koji nas štiti pred rakom. Đumbir jednako tako djeluje protuupalno, analgetski sprječava ovapnjenje krvnih žila i koči pojavu migrenskih glavobolji. Drevni su liječnici redovito pili džumbir i time čuvali svoju vitalnost.

4. MUŠKATNI ORAŠČIĆ

Miriše na drvo, a okus mu je pikantan i blago gorkast.

U kuhinji

Oraščić će zapapriti vaše medenjake, dok je cvijet blažeg okusa i lijepo pristaje makronima. Poboljšat će okus čaju ili mlijeku.

Ljekovitost

Koristi se kod spolne nemoći, inkontinencije, proljeva, opće slabosti, smetnji u radu jetre i slezene, za poticanje apetita. Pored toga, odlično je sredstvo za opuštanje pa se koristi i prilikom nesanice. Prije spavanja lijepo će nas smiriti toplo mlijeko s prstohvatom muškatnog oraščića. Dodan mlijeku koristan je napitak za srce i mozak. Zbog snažnog djelovanja preporučuje se samo odraslima, a i njima u malim dozama, po prstohvat odjednom, inače može uzrokovati halucinacije.

5. KLINČIĆI

Slatkasto-trpkog su, ali vrlo jakog okusa.

U kuhinji

Koristimo ih mljevene i cijele. Nekad su u svaku juhu, pored zrna papra, dodavao i jedan do dva klinčića. Čudesno će namirisati biskupski kruh, kuhano vino i grog, a začinjamo njima i variva, pečenke i crveno zelje. Ni sarma bez klinčića nije potpuna. A Arapi ih dodaju i u rižu zajedno s grožđicama i kozjim lojem. Naranča ili mandarina u koju ćete zapiknuli što veći broj klinčića lijepa je dekoracija blagdanskog stola kojom ćete namirisati prostor i otjerati mušice.

Ljekovitost

Prirodni su analgetik, a njihovo će ulje ublažiti i zubobolju. Namočite u njega komadić vate, potom je stavite u usnu šupljinu. Klinčići ublažavaju prehladu, kašalj i začepljene dišne puteve. Nekoliko kapljica klinčića možete dodati vreloj vodi i udisati paru. Kod suhog kašlja preporučljivo je žvakati komadić klinčića sa smeđim šećerom.


I uvijek poželjan - cimet!

Važan je temeljni sastojak paprenih začinskih mješavina diljem svijeta: kineskih 5 začinskih mješavina koje se koriste u azijskog kuhinji, poznate indijske mješavine začina garam masala, berbere iz Etiopije, marokanskog ras el hanouta.

Sve te mješavine dopunjavaju okus žitarica, povrća, mesa, peradi, no to je samo početak priče jer pravi okus cimeta dolazi do izražja u kruhu, kolačima, keksima, sladoledu, s kavom, čokoladom, voćem.

Foto: ETS
Ne, nismo zaboravili cimet, ali on se toliko udomaćio u našim kuhinjama da ga gotovo ni ne treba posebno isticati. I kao što to vjerojatno i sami činite - miješamo ga u sve, njime obogaćujemo pečenke, kolače, tople napitke, zobene kaše, chia pudinge, voćne salate...

Jeste li znali?

Ako samo pola žličice cimeta pospete po omiljenoj slastici, usporit ćete apsorpciju šećera u tankom crijevu i ublažiti nedostatak energije.

Uzmete li svako jutro prije doručka pola žličice cimeta sa žlicom meda, smanjit ćete bolove izazvane artritisom, a vjerojatno ćete primijetiti i smanjenje apetita, što je dobra vijest za sve koji žele izgubiti na tjelesnoj težini.

Cimet pomaže i dijabetičarima: kontrolira razinu šećera u krvi i može značajno smanjiti razinu lošeg kolesterola, ukupnog kolesterola i masnih kiselina, odnosno triglicerida.

  • 4 dag sušenih brusnica (sitno nasjeckanih)
  • 12,5 dag maslaca
  • 15 dag šećera u prahu
  • malo soli
  • 4 žličice viskija (ili neko drugo žestoko piće prema želji)
  • 1 jaje
  • 30 dag brašna
  • začini: cimet, muškatni oraščići, klinčići

Priprema:

  1. Pjenasto umutite maslac, dodajte mljeveni šećer, sol, jaje, brusnice, viski i začine (cimet, muškatni oraščić, klinčiće). Dobro umijesite pa tijesto umotajte u plastičnu foliju te stavite u hladnjak da odstoji dva sata.
  2. Razvaljajte tijesto na debljinu od 0,5 cm pa kalupićima izrezujte paprenjake.
  3. Rasporedite ih na namašćen i pobrašnjen lim i pecite oko 10 minuta na 200 stupnjeva.
  4. Ohlađene paprenjake poslažite u limenu kutiju tako da između redova paprenjaka stavite pergament papir. U limenoj kutiji mogu se čuvati 6 tjedana.

  • 10 dag grožđica
  • sok od 1/2 naranče
  • korica od 1 naranče
  • 1/2 žličice cimeta
  • 1/3 žličice muškatnog oraščića
  • 1/3 žličice kardamoma
  • 0,5 dl porta ili crnog vina
  • 2 žlice konjaka
  • 1,5 dl slatkog vrhnja
  • 25 dag smeđeg šećera
  • 25 dag tamne čokolade od 52% kakaa
  • 10 dag kakao praha

Priprema:

  1. Grožđice pomiješajte s narančinim sokom, konjakom, crnim vinom i svim ostalim začinima te pustite preko noći da omekšaju.
  2. Sljedeći dan zakuhajte slatko vrhnje, dodajte mješavinu grožđica sa svim začinima (nemojte ništa cijediti!)i šećer te kuhajte 5 minuta. Dodajte tamnu čokoladu i sve zajedno miješajte dok se čokolada ne otopi.
  3. Smjesu izlijte u plitki lim obložen papirom za pečenje i ostavite u hladnjaku da se dobro stisne.
  4. Ohlađenu rukama oblikujte u kuglice (što kraće mijesite da ne omekšaju), uvaljajte ih u kakao te čuvajte na hladnom.

  • 20 dag brašna
  • 10 dag šećera
  • 1,5 dl mlijeka
  • 0,2 dl ulja
  • 1 dag praška za pecivo
  • ½ žličice kardamoma
  • ½ žličice mljevenog džumbira
  • 25 dag marmelade + 10 dag marmelade za premaz
  • čokoladna ocaklina

Priprema:

  1. Najprije pomiješajte prosijano brašno s praškom za pecivo. Istresite u zdjelu, dodajte šećer, mlijeko, ulje, začine za medenjake i marmeladu pa sve dobro izmiješajte mikserom.
  2. Izlijte biskvit na lim i pecite 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 170 stupnjeva.
  3. Biskvit ohladite pa ga premažite marmeladom. Sada modlicom izrezujte željene oblike. Na kraju pažljivo jednu stranu uronite u čokoladnu ocaklinu.

Linker
17. studeni 2024 22:28