SHUTTERSTOCK
Savjeti struke

Komunikacija između crijeva i mozga može diktirati naše raspoloženje. Zato je važno što unosimo u tijelo

Crijeva i mozak imaju ključnu vezu u kontroli raspoloženja, imuniteta, bolje probave i zdravlje srca


Nije samo zato što ste se ustali na lijevu nogu. Uzrok lošeg raspoloženja krije se u mnogim čimbenicima od kojih jedan posebno nevoljko priznajemo - loš izbor prehrane. Među brojnim funkcijama važnima za naše tijelo, hrana poput tamne čokolade šalje informacije mozgu da otpusti dopamin, takozvanu kemikaliju zaduženu za osjećaj zadovoljstva. Ipak, nije sve u čokoladi i osjećaju utjehe. Štoviše, puno se istraživanja osvrnulo na povezanost hrane i mentalnog blagostanja, a među njima i ova studija koja je istaknula kompleksnu vezu između crijeva, mozga, živčanog sustava i ponašanja. Naime, crijeva i mozak su povezani s milijunima živaca, među kojima i s vagus živcem. On predstavlja glavnu komponentu parasimpatičkog živčanog sustava, koji nadzire širok niz ključnih tjelesnih funkcija, uključujući kontrolu raspoloženja, imunosni odgovor, probavu i broj otkucaja srca.

Stoga, važno je što unosimo u tijelo jer će komunikacija između crijeva i mozga diktirati naše raspoloženje. Prema nutricionistici Kerry Torrens unos esencijalnih nutrijenata poput omega-3 masnih kiselina, vitamina, minerala i vlakana osigurat će veselo raspoloženje. To možemo, ističe nutricionistica za Good Food postići na nekoliko načina:

1. Obilje voća i povrća kroz pet obroka dnevno

Torrens smatra kako bismo trebali jesti pet obroka dnevno i kako bi u svakom od njih trebalo biti zastupljeno voće i povrće. Šareno povrće, ističe, može pomoći u smanjenju depresije, zahvaljujući antioksidansima koji štite mozak. Banane, primjerice, sadrže vitamin B6, triptofan i tirozin, koji su ključni za proizvodnju serotonina i dopamina. Osim toga, namirnice poput kelja, bobičastog voća i luka sadrže kvercetin, koji sprječava razgradnju hormona sreće.

2. Neka vaš izbor budu masnoće koje podižu raspoloženje

Naš mozak voli zdrave masnoće. Omega-3 masne kiseline, osobito iz masne ribe poput lososa, pastrve i srdela, podržavaju strukturu moždanih stanica i povezane su s nižim razinama depresije. Ako pak preferirate biljnu prehranu, ističe nutricionistica, grickajte orahe, lanene sjemenke ili chiu. Šaka orašastih plodova i sjemenki također osigurava triptofan, cink i željezo, esencijalne za uravnoteženo raspoloženje.

3. Glikemijski indeks je važan

Jedenje hrane s niskim glikemijskim indeksom (GI) stabilizira šećer u krvi i sprječava promjene raspoloženja. Hrana bogata vlaknima, poput cjelovitih žitarica i mahunarki, polako oslobađa energiju, čime održava mozak sretnim i punim energije.

4. Konzumirajte hranu koju vaša crijeva vole

Crijeva nazivamo i drugim mozgom stoga i ne čudi da imaju izuzetno veliku ulogu u emocionalnom blagostanju. Kako biste podržali crijevnu mikrobiotu, savjetuje Torrens, Izbjegavajte prerađenu hranu i uključite fermentirane namirnice poput kimchija, kiselog kupusa, kefira i jogurta s dobrim bakterijama. Osim toga, cjelovite žitarice i mahunarke osiguravaju vlakna koja hrane korisne mikroorganizme.

5. Ne zaboravite na unos proteina

Naš mozak koristi aminokiseline iz proteina za proizvodnju serotonina i dopamina. Međutim, proteine je najbolje kombinirati s ugljikohidratima kako bi se poboljšala apsorpcija. Ta kombinacija pomaže triptofanu da bolje podiže razine serotonina. Izvori triptofana iz biljaka uključuju sjemenke suncokreta, bundeve, soju, grašak i zeleno lisnato povrće. Za podršku dopaminu, grickajte kikiriki, bademe i sezam.

30. prosinac 2024 23:12