Osobe izložene dugotrajnom stresu podložnije su debljanju, pokazalo je istraživanje provedeno na University Collegeu u Londonu, u kojem su znanstvenici analizirali uzorke kose u kojima su mjerili razinu kortizola - hormona koji regulira reakciju tijela na stres.
Povezan i s pretilošću
Prema rezultatima istraživanja, višemjesečna izloženost povišenoj razini kortizola povezana je s većom tjelesnom težinom, a još češće s pretilošću.
Dugo se pretpostavljalo da kronični stres utječe na debljinu jer su se u takvom stanju ljudi skloniji prejedati ili "za utjehu" jesti visokokaloričnu masnu i slatku hranu, a hormon kortizol ima važnu ulogu u metabolizmu i određivanju gdje će se u tijelu mast pohraniti.
Drugačiji uzorak, realniji rezultati
No, prijašnja istraživanja temeljila su se na mjerenju razine kortizola u krvi, slini ili mokraći, u kojima ona može varirati ovisno o dobu dana i drugim faktorima pa stoga nisu uspjela dokazati dugotrajnu visoku razinu kortizola.
U ovom istraživanju znanstvenici su analizirali 2 cm duge vlasi kose odrezane što bliže vlasištu svakog ispitanika. To je dužina koja je postignuta u dva mjeseca rasta kose i u njoj je nataložena količina kortizola prisutna u tijelu u tom periodu. Otkriveno je da osobe s višom razinom kortizola u kosi imaju veći opseg struka i veći indeks tjelesne mase (BMI). Ispitanici definirani kao pretili imali su naročito visoku razinu kortizola u kosi, a to ukazuje na očitu povezanost kroničnog stresa s debljinom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....