Bez obzira na to smatrate li se obožavateljem ribe, kruha ili slatkiša, Kopenhagen je za vas, vrlo vjerojatno, obećani grad. Gastronomski gledano, ovdje ćete zasigurno doživjeti neka od najposebnijih iskustava, a posebice ako se, kao i mi, fokusirate na jednu stvar i odlučite je istražiti temeljito. Mi smo se odlučili za pekarnice.
Kopenhaška pekarska scena doživljava svoje najbolje dane. Pekarnice se otvaraju na svakom uglu, svaka želi biti bolja od one prethodne i svaki dan neka nova postaje još popularnija dok ispred vrata onih drugih kupci i dalje čekaju u dugačkim redovima. Posebno je zanimljiv izgled pekarnica, koji varira od industrijskog, s kupaonskim pločicama, neobojenim zidovima i malom, nasumičnom slavinom za točenje vode u kutu do onih s velikim otmjenim lusterima u kojima vam bude pomalo neugodno što ste uopće pomislili ući odjeveni u trenirku. Ali to je, na kraju, samo do vas, Dancima je potpuno svejedno. Posebno se cijene lijepa, ručno rađena keramika i jednostavan dizajn, a sve prate visoke cijene. Ali to nije nikakva prepreka, jer čim u jednu takvu pekarnicu uđete, ponese vas nekakav neobičan val uzbuđenja i želite isprobati sve što nudi. Uzbudljivi postanu čak i ta samoposlužna slavina za vodu iz zida i okrhnuti tanjuri, a šarmiraju čak i goli zidovi u kombinaciji s velikim drvenim sanducima ispunjenim kiselim kruhom i pecivima i metalnim površinama na kojima se u ostakljenim kuhinjama pažljivo priprema svaki od proizvoda. Sve je otvoreno, transparentno, organsko, sve izgleda prekrasno i sve želite probati.
Odjednom se osjećate ugodno, nije vam neobično sjediti za zajedničkim stolom s potpunim strancima koji ne govore vaš jezik samo kako biste uživali u dobrom kroasanu, a nije vam, dakle, teško ni taj kroasan pošteno platiti. Jer cijene u pekarnicama u Kopenhagenu ne prate jednostavnost dizajna i pristupa i ponekad zvuče čak i smiješno nerealno. Ali kad ste već ovdje, počastit ćete se, i tako iz pekarnice u pekarnicu.
U četiri dana Kopenhagena, na popisu smo ih imali 15-ak, ali već u startu znali smo da ih nećemo uspjeti obići sve. Jednostavno je preteško odabrati samo jedan proizvod u svakoj, a dva su već konkretan obrok nakon kojeg je potrebna višesatna pauza. S tako malo vremena u gradu gdje gastronomija ima ogromnu ulogu i čiji je popis mjesta vrijedan posjeta podugačak, to postaje problem. Na kraju smo ih obišli, skromno ćemo reći, impresivnih osam. Neke su apsolutni klasici koje morate posjetiti, neke bismo idući put zaobišli, a neke su nas toliko iznenadile da bismo se, unatoč hrvatskim plaćama i visokom danskom standardu, na doručak tamo svakodnevno vraćali. Ovo je naša lista.
Andersen bakery
Pekarnica koju je otvorio Japanac Shunsuke Takaki, nakon što se na svojem putovanju u Danskoj zaljubio u danski mentalitet i način na koji Danci pristupaju izradi kruha i peciva, danas je jedna od najpopularnijih u gradu. Nalazi se na dvije lokacije, a mi smo posjetili onu na Ørestad bulevaru čim smo stigli u Kopenhagen i naišli na nekoliko zanimljivih situacija. Posluga je ovdje strašno spora, a tako je, ispostavit će se, u većini lokala u gradu. Dancima se jednostavno nigdje ne žuri. Kava se kuha polako i predano, redovi ne stvaraju pritisak, a peciva su jednostavna.
Među popularnijim proizvodima ovdje, kao i u velikoj većini pekarnica, njihova je kombinacija sourdough peciva, maslaca i sira, koju nazivaju bolle med ost, a osim toga, poznati su i po pecivima od lisnatog tijesta. Isprobali smo zato lisnato s karamelom, s miso pastom i tebirke, inače popularno pecivo punjeno pastom od badema, obilno posuto makom. Oba peciva bila su bogato punjena, blago slatkasta, velikodušno posoljena (za slatkiše), a tijesto je bilo krasno razlistano, maslačasto, ali istovremeno dovoljno meko i ne preteško. Isprobali smo još i tamago sando, japanski sendvič s jajima s mliječnim kruhom, koji bismo idući put ipak preskočili. Ukusan je, ali zaboravljiv.
Albatros&Venner
Jedan od skrivenih pekarskih bisera u Kopenhagenu, kako nam je rekla naša vodičica, Hrvatica Tatjana koja u Danskoj živi već nekoliko godina i rado istražuje tamošnju gastronomsku scenu, pekarnica je koja nije razvikana kao velik dio onih s našeg popisa, ali nudi odličan kruh, a poznati su i po focacciama.
Još siti od prethodne postaje, ovdje smo se počastili samo komadom focaccie s krumpirom i kaparima, koju smo platili 45 kruna po komadu (ovo je jedna od nižih cijena na koje smo naišli za ono što smo na kraju dobili). Krasno hrskava, slasno nadjevena, taman masna, bila bi nam još bolja da je bila topla, ali bilo je poslijepodne i ostalo ih je još samo nekoliko komada, pa ne treba zamjeriti. Albatros&Venner nalazi se u sklopu Torvehallerne food marketa i nakon focaccie, ovdje možete popiti i čašu vina, šalicu kave, pojesti desert, kupiti cvijeće...
Kong Hans Bakery
Pekarnica istoimenog restorana s dvije Michelinove zvjezdice otvorena je krajem prošle godine i, naravno, odmah je postala hit. Kako sami kažu, izgradili su je na istim temeljima kao restoran Kong Hans, a to su preciznost, ručna izrada i beskompromisna predanost kvaliteti. I to vam je jasno već kada vidite njihove proizvode. Svi izgledaju jednako, ispolirano do najsitnijeg detalja, a u okusu možete osjetiti da se koriste sastojci visoke kvalitete.
Pain au chocolate, koji smo ovdje probali, imao je, primjerice, čokoladu s visokim udjelom kakaa, toliko moćnu, blago kiselkastu, da nam se na trenutak učinilo gotovo neobičnim da bi netko takvo što stavio u pecivo. To je valjda balkanski mentalitet. Igrom slučaja u kasnijim smo avanturama upoznali jednog od chefova iz restorana Kong Hans, koji nam je potvrdio da je doista riječ o najkvalitetnijim sastojcima koji postoje te da, primjerice, samo maslac u pekarnicu iz Francuske stiže na tjednoj bazi. Kroasan je, naravno, bio dobar, ali ovdje nam se najviše, zapravo, svidio Kartoffelkage, danski kolač napravljen od kuhanog tijesta s kremom od vanilije, omotan marcipanom i uvaljan u kakao, kako bi nalikovao krumpiru, po kojem je i nazvan. Suptilno sladak, s finim, moćnim marcipanom, lijepo nas je dignuo na tmuran kopenhaški dan.
Lille bakery
Za ovu pekarnicu, smještenu nedaleko slavne (i trenutačno kontroverzne) Nome, kažu da je ponajbolja u gradu. Morala se, stoga, naći i na našoj listi. Stigli smo tamo na doručak, kada se ispred vrata već protezao podugačak red, ali kako smo saznali, to ovdje nije ništa neobično, pa smo se prepustili, stali i čekali. Ovo je jedno od dizajnerski najnevjerojatnijih mjesta na kojima smo bili, jer u Hrvatskoj takvo što nikada ne bi prošlo ni jednu inspekciju.
Pekarnica je smještena u velikoj hali, sve je u betonu i kupaonskim pločicama, u zidu na ulazu nalazi se i ta mala slavin iz koje gosti u staklene boce sami toče vodu, velika većina njih sjedi za zajedničkim stolovima, gotovo sva hrana stoji na otvorenom i sve je nekako opušteno, otvoreno, bez stresa. Baš danski. Iako smo na prvu bili iznenađeni konceptom, na kraju smo ovdje jeli najbolju hranu od svih pekarnica koje smo posjetili. Focaccia s rajčicom (bila je doista slatka, čak i u ovo doba godine) i mozzarellom bila je divna, hrskava izvana, mekana poput oblaka iznutra, s poštenom količinom dobro začinjenog nadjeva. Tanjur s pečenim povrćem, kiselkastim dressingom i farinatom bio je, pak, točno ona doza šarenila koja je našoj glavi, ali i crijevima trebala na sivo kopenhaško jutro. Kava Prolog (jedna od popularnijih i cjenjenijih danskih pržionica), čaj izvrstan. Lille neka obavezno bude i na vašem popisu.
Hart
Ako imalo pratite svjetsku pekarsku scenu, za ovu ste pekarnicu sigurno čuli. Jedna od poznatijih i razvikanijih u Kopenhagenu, nalazi se na nekoliko lokacija u gradu i najpoznatija je po dobrom sourdough kruhu, lisnatom tijestu i pecivima s kardamomom. Na preporuku osoblja, mi smo isprobali lisnato s kardamomom, a da bismo udovoljili vlastitoj znatiželji i apetitu, naručili smo i kolač s limunom i makom.
Obje slastice bile su ukusne, lisnato tijesto i ovdje je bilo dovoljno lagano da nas ne "zabetonira", a istovremeno dovoljno bogato da osjetimo i maslac i poštenu količinu kardamoma. Kolač od limuna i maka je, pak, bio jedan od najboljih koje smo u životu probali. Divno kiselkast, sočan, prekrasan. Također, kada vam filtar-kave, koja je ovdje svepristuna, postane previše, uz slatko i slano počastite se kombuchom, sve koje smo isprobali bile su baš dobre.
Juno the bakery
Još jedan zicer kada ste u Kopenhagenu, pekarnica koju ne smijete propustiti posjetiti. Dok je Lille favorit alternativnije ekipe, Juno sigurno obožavaju oni koji vole dobru klasiku i posebno cijene kvalitetne sastojke i obiteljsku priču. Slove za pekarnicu s najboljim kardemummabullar ili kardamom-rolicama u Kopenhagenu, pa smo, logično, ovdje isprobali baš to. I nismo promašili.
Iako se rolice rade od dizanog tijesta, dojam koji ostavljaju je nježan, svilenkast, na trenutke suptilan, a na trenutke moćan. Jako fino slatko pecivo. Osim toga, isprobali smo i njihovu varijantu bolle med ost, koju su pripremali pred nama, i koja je bila klasično ukusna, a posebno nam se svidio njihov Princess Cake, kolač koji je bio toliko lagan, nježno sladak, lagano kiselkast i prozračan da bismo, da neprestano nismo bili siti, mogli pojesti tri komada odjednom. Spaja vaniliju, džem od maline, tučeno slatko vrhnje i marcipan i fantastičan je.Apotek 57
Totalno hipstersko mjesto smješteno u staroj povijesnoj zgradi, koje će oduševiti ljubitelje dizajna, tako nekako opisali bismo Apotek 57. Čekanje u redu za doručak ovdje je normalno, spora, ali ljubazna usluga također, a ponuda hrane je manja, ali prilično dobro promišljena. Ovdje smo svratili na malo bogatiji doručak pa smo naručili jaja s konfitiranim porilukom i grilled cheese sendvič sa sezamom i tahini majonezom i nismo pogriješili.
Jaja su došla na, logično, sourdough kruhu, kreme od poriluka je bilo dovoljno i, iako nam se porcija na prvu učinila prilično malom, jelo je, zapravo, bilo jako zasitno. Baš kao i grilled cheese, koji rade od svog mliječnog kruha, bogato ga pune scamorza i vesteravnost sirevima i poslužuju uz veliku kapljicu najfinije majoneze - s puno tahinija i sezama (ovo je osobna preferencija, ne odgovaramo za tuđi ukus). Sve to posluženo nam je na goloj, betonskoj prozorskoj dasci, dok smo sjedili na dizajnerskim stolicama. Ovdje je doslovno i toalet posebno osmišljen i dizajniran. Također, u sklopu lokala nalazi se i mala dizajnerska trgovina brenda Frama, pa ako niste potrošili dovoljno novca na doručak (sve navedeno, uz sok i ginger shot, platili smo 50-ak eura), ovdje možete kupiti i namještaj, rasvjetu, kozmetiku...
Buka
U svakoj šetnji središtem grada naišli smo na barem jednu osobu s vrećicom ili kutijom iz ove pekarnice i slastičarnice, pa je, iako nam je ovo mjesto ionako bilo na popisu, znatiželja je samim time bila još veća. Ostavili smo je za kraj našeg malog istraživanja i to se pokazalo kao odlična odluka. Buka pekarnice nalaze se na nekoliko lokacija u gradu, prekrasno su uređene i poznate su po kroasanima s pistacijom.
Budući da toga dovoljno imamo i u Zagrebu, ovdje smo se ipak odlučili isprobati lisnato pecivo koje nam je izgledalo i zvučalo najprimamljivije - s kremom od meda i crvenom narančom. Prvotno smo ga zamislili konzumirati unutar lokala, što nam je osoblje velikodušno ponudilo, iako niti jedan stol nije bio slobodan, pa smo nakon 10-ak minuta čekanja, vođeni nestrpljivim balkanskim mentalitetom, zatražili da nam desert spakiraju za van i pojeli ga na ulici. Baš kao što je spektakularno izgledao, takav je bio i okusom. Krasan završetak krasnog istraživanja. Bilježimo se i za idući put!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....