Osteoartritis ili artroza degenerativna je bolest zglobova i jedan od najčešćih medicinskih problema u svijetu. Glavna mu je karakteristika propadanje zglobne hrskavice, a najčešće pogađa koljena, kukove, dlanove i prste ruku te kralježnicu. Znatno snižava kvalitetu života jer uzrokuje bolove i otežava kretanje i aktivnosti.
Život s osteoartritisom nije lak, ali ima načina, uz terapiju koju odredi liječnik, za olakšavanje svakodnevice.
Skinite višak kilograma
Prekomjerna tjelesna masa dodatno opterećuje zglobove, najviše koljena, kralježnicu, kukove, gležnjeve, stopala, pa gubitak viška kilograma može ublažiti simptome artritisa. Skinuti kilograme nije lako, a preporučuje se početi malim promjenama koje pomažu da jedete manje porcije i sagorijevate više kalorija.
Balansirana prehrana
Studije pokazuju da brojni hranjivi sastojci mogu ublažiti simptome osteoartritisa. Među njima su ponajviše vitamin C i omega-3 masne kiseline, no stručnjaci ističu da se ne treba fokusirati na pojedine nutrijente, nego na općenito zdravu prehranu. Na jelovniku treba biti obilje voća i povrća, zatim cjelovite žitarice, nemasni mliječni proizvodi, riba i nemasno meso. Treba birati zdrave masnoće, poput maslinova ulja, avokada, orašastih plodova.
Toplo i hladno
Topli oblozi pojačavaju protok krvi, pa mogu ublažiti bolove i ukočenost, dok hladni oblozi smanjuju oteklinu. Možda ćete htjeti eksperimentirati i s jednima i s drugima kako biste vidjeli što vam najbolje odgovara.
Redovne aktivnosti
Vježbanje je važno za ukupno zdravlje, no za pacijente koje bole zglobovi može biti zadnje što bi željeli raditi. Ipak, potrebno je znati da je tjelovježba jedan od temelja upravljanja osteoartritisom. Studije pokazuju da tjelovježba može pomoći u smanjenju boli, kao i u poboljšanju fizičke funkcije kod artroze kuka i koljena, i to za 40 posto. Vježbanje igra veliku ulogu i u prevenciji invaliditeta jer poboljšava opseg pokreta zglobova i održavanje mišićne mase koja podupire zglobove.
Koliko vježbati?
Općenita preporuka od 150 minuta umjerenog vježbanja u tjednu vjerojatno je nedostižna za većinu osoba s osteoartritisom, no barem malo vježbanja bolje je od nimalo, kažu stručnjaci. Primjerice, studija na 1500 osoba s osteoartritisom zglobova nogu pokazala je da već jedan sat tjelesne aktivnosti tjedno povećava vjerojatnost da će sudionici produljiti vrijeme bez invaliditeta četiri godine. Slično je s brojem koraka - umjesto uobičajenih 10.000 preporučuje se postaviti cilj od 6000 koraka na dan. Jedno je istraživanje pokazalo da je svakih dodatnih tisuću koraka na dan povezano sa 16 do 18 posto sniženim rizikom od pojave funkcionalnih ograničenosti u iduće dvije godine. Dobar početak mogu biti tri dvadesetominutne šetnje tjedno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....