Pažljivo birajte
Sportske aktivnosti izgrađuju mišiće, ali i pomažu u koordinaciji pokreta, razvoju motoričkih vještina i ravnoteže, podsjeća Katja Schmitt, profesorica na Institutu za sportske znanosti berlinskoga Sveučilišta Humboldt. Istodobno se kod djece razvijaju i socijalne vještine, što je osobito važno u timskim sportskim disciplinama poput rukometa, odbojke, nogometa...
- Istraživanja su pokazala i da bavljenje sportom potiče djetetovu sposobnost da se bolje koncentrira na bilo koji posao - kaže Schmitt.
Kada je riječ o sasvim maloj djeci, onoj do tri godine, roditeljima se savjetuje da pažljivo biraju sportsku aktivnost, kaže kineziologinja Ilona Gerling s njemačkoga Sportskog fakulteta u Koelnu.
Upozorava da nisu baš sve aktivnosti pogodne za djecu predškolskog uzrasta, osobito kada je riječ o djeci do tri godine.
- U toj životnoj dobi djecu treba poticati na aktivnosti koje aktiviraju prirodne pokrete tijela - kaže Gerling.
Fizička sposobnost
Ako se započnu prerano baviti sportskim aktivnostima koje zahtijevaju aktiviranje točno određenih mišićnih grupa vrlo često može doći do oštećenja mišića, ali i kostiju. Zbog toga je važno da su vježbe manje zahtjevne i da su za vrijeme vježbi umjereno aktivirani svi mišići.
Stručnjaci ističu da je za to najbolja dječja gimnastika. Jedan je od temeljnih sportova koji pozitivno utječu na fizičke i psihičke sposobnosti djeteta i odlično ih uvode u sportski život, a njome se mogu početi baviti već od druge godine života.
Najbolji učinak na oblikovanje tijela i fizičko zdravlje ima plivanje, no tom se sportskom aktivnošću djeca mogu početi ozbiljnije baviti tek u dobi od šest do sedam godina, iako neki stručnjaci smatraju da se djeca već od pete godine mogu početi baviti nekom sportskom plivačkom disciplinom.
Hina
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....