SHUTTERSTOCK
nije teško

Imate više od 60 godina? Znanstvenici otkrili koliko dnevno biste trebali hodati da bi doista došlo do produljenja života

Stvoreni smo za stalno kretanje, a ne za sjedenje u automobilima ili ispred računala


Hodanje resetira glavu, pokreće tijelo i mišiće, smanjuje rizik od ozbiljnih bolesti ali, prema posljednjem istraživanju, produljuje životni vijek za godinu dana. Otkrili su to znanstvenici koji su također odredili točan vremenski raspon hodanja da bi doista došlo do produljenja života.

Potrebno je samo 10 minuta

Poznate su preporuke NHS zdravstvene organizacije koja preporučuje svim odraslim osobama svakodnevnu tjelesnu aktivnost, idealno kombinirajući aerobne i anaerobne vježbe, s ciljem 150 minuta tjedno. No, prema posljednjem istraživanju Nacionalnog instituta za zdravlje (NIHR) i biomedicinskog centra pri sveučilištu Leicester hodanje od samo 10 minuta dnevno moglo bi produljiti životni vijek do godinu dana za one osobe starije od 60 godina.

Dodatno hodanje rezultira dodatnim benefitima

Studija je uspoređivala postojeća istraživanja iz baze podataka UK Biobank. Podaci od 40.953 žena prosječne dobi od 61,9 godina i 30.820 muškaraca prosječne dobi od 63,1 godine uključeni su u ovu analizu i preuzeti iz studija u kojima je tjelesna aktivnost objektivno mjerena akcelerometrom koji su sudionici nosili na zapešćima. Rezultati su pokazali da se dodatne godine života mogu dobiti i produljenjem dužine i intenziteta šetnje. Hodanje od 30 minuta dnevno povezano je s dodatnih 16 mjeseci života kod žena i gotovo dvije i pol godine kod muškaraca. Usput, sudionici koji su bili uključeni u studiju nisu morali biti u formi, već štoviše, ovo je istraživanje pokazalo da su dobrobiti vidljive kod ljudi koji su prije bili neaktivni. No, jedan od autora, fiziolog Tom Yates ipak je istaknuo nejasnoću oko toga zašto postoji razlika u spolu te da će se na tu temu morati napraviti dodatna istraživanja.

image
SHUTTERSTOCK

Mala promjena može napraviti značajnu razliku

Smatra doktor Francesco Zaccardi jedan od vodećih autora studije. Naime, unatoč već poznatim dobrobitima koje tjelesna aktivnost donosi, rezultati posljednje koji govore o dodatnim godinama života mogle bi još više potaknuti javnozdravstvene kampanje na promicanje poruka o važnosti kretanja, smatra ovaj autor.

Hodanje ispred trčanja

Hodanje je korisnije od trčanja za one starije od 50 godina iz nekoliko razloga:

  • Hodanje pomaže u dreniranju viška tekućine iz potkoljenica i može pomoći u sprječavanju proširenih vena pumpanjem mišića potkoljenice,
  • bolje za kralježnicu od trčanja jer manje opterećuje diskove,
  • hodanjem se povećava opskrba kisikom, a potiče se i oslobađanje od otpadnih tvari u tkivima,
  • za razliku od hodanja, trčanje može izazvati više ozljeda u zglobovima.

Ipak, ističu autori, stvoreni smo za stalno kretanje, a ne za sjedenje u automobilima ili ispred računala, što uzrokuje negativan pritisak na leđnu moždinu. Redovito hodanje izvrsno je za kralježnicu, koja kroz pumpanje dobiva potrebne minerale i vitamine.

Količina koraka nije u prvom planu

Ovo, posljednje istraživanje o hodanju nastalo je nakon saznanja znanstvenika da 10.000 koraka dnevno nije magična brojka, već da je i 4000 koraka sasvim dovoljno za smanjenje rizika od rane smrti i to za 15 posto, dok je 2300 dovoljno za poticanje zdravlja srca i krvnih žila. Konačno, važno je steknuti naviku redovitog kretanja.

31. prosinac 2024 23:12