Jeste li znali da se tijekom života grudi mijenjaju kao ni jedan drugi naš organ!?
 Foto: iStock
Zdrave grudi - tema broja novog Doktora u kući

Žene su na njih ponosne, a muškarci ih obožavaju! Sačuvajte njihovo zdravlje

Tijekom života u dojkama se događaju brojne promjene, reagiraju na mnoge unutarnje i vanjske čimbenike čije je međudjelovanje vrlo kompleksno. Upravo zbog njihove podložnosti promjenama o dojkama se treba brinuti i redovito ih pregledavati. Sve o tome doznajte u novom broju najčitanijeg magazina za zdravlje, Doktora u kući, koji izlazi u četvrtak.

Grudi su jedan od najsnažnijih ženskih atributa, znak ljepote i ženstvenosti, no ujedno su vrlo osjetljive. Osim što svaka žena ima različite dojke, ista žena ima različite dojke u različitim fazama života, u različitim stanjima svoga tijela, u različitim fazama mjeseca, dobu godine..., stoga se može reći da su najpromjenjiviji organ ljudskog organizma.

Što sve na njih utječe

Reagiraju na razne hormonalne promjene, često su bolne u vrijeme PMS-a, mogu boljeti kad se pretjera s tjelovježbom, zbog neadekvatnog grudnjaka i raznih drugih stanja. Dojke reagiraju i na hranu, način života ili stres.

Velika podložnost promjenama razlog je njihove iznimne osjetljivosti kako na unutarnje tako i na vanjske čimbenike, čije je međudjelovanje vrlo kompleksno, stoga se o njihovu zdravlju treba brinuti i redovito ih pregledavati.

Dobroćudne promjene u dojkama su česte i u mnogim slučajevima ne treba ih liječiti, ali ih je izuzetno važno dijagnosticirati i objasniti. Najče šće se javljaju kao bol u dojkama (mastalgija), upala u dojci (mastitis), ciste (obično nakon tridesete godine), fibroadenomi (u dvadesetim godinama), iscjedak različite boje i tumor phyllodes.

Iako svi liječnici potiču žene na samopregled dojki, mora se znati da je to samo dobra navika koju svaka žena treba provoditi između petog i desetog dana ciklusa. Tada je, naime, utjecaj hormona jajnika na dojku minimalan pa se pravilnije procjenjuje stanje u njima. Žene koje više nemaju menstruaciju dojke mogu pregledavati bilo kada.

Dobra navika

Samopregled je važan i neizostavan je dio brige o vlastitom zdravlju, ali samo kao dopuna redovitim kliničkim pregledima koje obavlja liječnik. Doznajte kada početi s pregledima dojki, koliko često, koje promjene zahtijevaju praćenje, a koje intervencije. Dakle, nije samo rak dojke ono što se nastoji rano otkriti u dojkama. Postoje i druga stanja koja zahtijevaju redovite preglede, prosječno jednom godišnje.

Doktor u kući donosi i novosti u liječenju depresije, a doznat ćete i tko je dobitnik nagradnog natječaja Specijalne bolnice Arithera, neurorehabilitacije vrijedne 100 tisuća kuna. Donosimo i poster sobnih biljaka koje pozitivno djeluju na vaše zdravlje.

Nemojte propustiti Doktor u kući + Jutarnji list u četvrtak 1. ožujka za samo 13 kuna.

Linker
13. studeni 2024 02:21