Svi koji jedu mnogo slane hrane i često dosoljavaju jela mogu posumnjati na visoki krvni tlak
 Getty Images
hipertenzija

Zbog manjka simptoma mnogi ne znaju da imaju visoki tlak, a jedan od glavnih krivaca je i prekomjeran unos ove namirnice

Kako sigurno provesti ljeto te kako se osnažiti i pripremiti za jesen i zimu i mogući drugi val korone

Visok krvni tlak uništava arterije i smanjuje dotok krvi u srce. Kako bi kompenziralo nedostatak krvi, srce radi jače, što pak s vremenom slabi srčani mišić te on sve slabije radi i sve slabije doprema dovoljno kisika i krvi po tijelu. Od visokog krvnog tlaka boluje jako mnogo ljudi, trećina do polovica odraslih u većini zemalja. Procjenjuje se i da trećina ne zna da ima visoki krvni tlak jer se simptomi još nisu pokazali.


Ozbiljna bolest

Veliku ulogu u tome ima i prekomjeran unos soli u hrani. Populacija smo koja općenito jede jako mnogo soli, više od 10 grama na dan, višestruko više od preporučenih dva do pet grama na dan. Svaki gram natrija zadržava 70 mililitara vode, što je više natrija u krvi, to je više tekućine u tijelu i veći je cirkulacijski volumen. Povećanje cirkulacijskog volumena uz smanjenje rastezljivosti arterija zbog aterosklerotskih promjena na krvnim žilama dovodi do povišenih vrijednosti krvnog tlaka.

Svi koji jedu mnogo slane hrane i često dosoljavaju jela mogu posumnjati na visoki krvni tlak. Treba ga redovito pratiti i snižavati ako se povisi. Krvni tlak mjeri se u mirovanju jer njegove vrijednosti nisu stalne, nego se mijenjaju ovisno o tjelesnoj aktivnosti, dobu dana, psihičkom stresu i drugom. Povišeni krvni tlak ili hipertenzija je stanje kada su razine veće od 140/90 mmHg u mirovanju. Polovica onih koji znaju da imaju hipertenziju ne liječi se.

Visoki krvni tlak ozbiljna je bolest koja može rezultirati moždanim udarom, koronarnom bolesti srca, njegovim zatajenjem, bolesti perifernih arterija, zbog koje se amputiraju noge, te bubrežnim zatajenjem. Istraživanja nakon pojave nove bolesti Covid-19 pokazuju da, uz tako oslabljeno srce u hipertenziji, koronavirus direktno oštećuje srce, može izazvati upalu srčanog mišića (miokarditis) što još više otežava pumpanje krvi. Ako uza sve to u arterijama imate nakupljen plak, virus može izazvati razbijanje plaka i srčani udar. Isti je rizik i ako dobijete gripu. Već su ranije studije pokazale da oboljeli od srčanih bolesti i visokog krvnog tlaka koji obole i od respiratornih bolesti poput gripe ili sada od Covida-19 imaju povišen rizik za srčani i moždani udar.


Redovito uzimanje lijeka

Uza sve to, prema studiji koja je nedavno objavljena u stručnom časopisu Lancet, i lijekovi koji se koriste u liječenju visokog krvnog tlaka mogu pogoršati tijek infekcije koronavirusom. Konkretno, podaci su objavljeni za antihipertenzive ACE inhibitore i sartane. Ti su lijekovi među onima koji se najviše koriste u liječenju hipertenzije te blokiraju angiotenzin-konvertirajuće enzime (ACE) na membranama stanica i receptore za angiotenzine (AT). Ako se blokira bilo koja od te dvije mete, aktivira se RAAS sustav (renin-angiotenzin-aldosteronski sustav) pa organizam održava krvni tlak u normalnim vrijednostima.

Blokada se kompenzira povećanim brojem ACE2 na membranama stanica. A upravo su ACE2 ti na koje se vezuje novi koronavirus, kako pokazuju istraživanja koja su proučavala kako novi koronavirus ulazi u naše tijelo. Enzimi ACE2 inače su na površini stanica pluća, crijeva, bubrega i krvnih žila.

Što je više receptora na površini stanice, to je veća vjerojatnost da će se virus vezati za njih i ući u stanicu, objavljeno je u časopisu The Lancet Osim kod oboljelih od visokog krvnog tlaka koji uzimaju ove skupine lijekova, ACE2 povećani su i kod oboljelih od dijabetesa tipa 1 i 2. Određena istraživanja pokazala su da broj ACE2 također mogu povećati tiazolidinoni, koji se koriste u terapiji dijabetesa tipa 2, i ibuprofen.

Upravo nakon tih sumnji Svjetska zdravstvena organizacija, uz nadležna tijela nekih država (Francuska, Švicarska), preporučila je da se tijekom pandemije koronavirusa koristi paracetamol umjesto ibuprofena kao lijek izbora za snižavanje tjelesne temperature. No, ta hipoteza mora se potvrditi kliničkim studijama na velikom broju ljudi. Za sada je naglašeno da je terapija za smanjenje visokog krvnog tlaka nužna, a njezina promjena nije baš jednostavna. Što nije slučaj kod povišene tjelesne temperature. To je privremeno stanje, a promjena lijeka izbora je jednostavnija.

Oboljelima od visokog krvnog tlaka savjetuje se da nipošto ne smiju samoinicijativno mijenjati ili prestati koristiti lijek za visoki krvni tlak, nego se trebaju savjetovati s liječnikom. Redovito uzimanje lijeka kako je propisano temelj je uspješne terapije hipertenzije.

"Europska agencija za lijekove (EMA) upoznata je s informacijama koje su se pojavile u dijelu medija i znanstvenih i stručnih časopisa, a koje propituju mogu li neki lijekovi poput inhibitora enzima konvertaze angiotenzina (ACE inhibitori) i blokatora angiotenzinskih receptora (ARB-ovi ili sartani) pogoršati simptome bolesti Covid-19. ACE inhibitori i sartani najčešće se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka, zatajenja srca ili bolesti bubrega. Važno je naglasiti bolesnicima da ne prekidaju liječenje ACE inhibitorima ili sartanima te da ne postoji potreba za promjenom terapije. Prema trenutačno dostupnim kliničkim i epidemiološkim studijama, nema dokaza o povezanosti ACE inhibitora ili sartana s pogoršanjem simptoma bolesti Covid-19.

No uzajamno djelovanje virusa i RAAS sustava u tijelu je složeno te nije u potpunosti razjašnjeno, pa i kardiološka društva i EMA pomno prate stanje i pomažu koordinirati provođenje hitnih istraživanja kako bi mogli eventualno prilagoditi preporuke za liječenje", objavili su iz Europske agencije za lijekove. Svi koji imaju pitanja ili nedoumice o terapiji trebaju se obratiti svom liječniku ili ljekarniku. Važno je da pacijenti ne prekidaju terapiju, osim ako im je tako ne odredi njihov liječnik.

Uz redovito uzimanje lijekova kako je propisao liječnik, u liječenju visokog krvnog tlaka veliku ulogu imaju adekvatna prehrana, u prvom redu smanjen unos soli i masnoća, tjelovježba i nepušenje. Smanjenjem tjelesne težine za samo jedan kilogram smanjuje se i krvni tlak za 1 mmHg, dok je smanjenjem tlaka za 2 mmHg učestalost koronarne bolesti srca manja za 5 posto, a moždanog udara za 6 posto.

Linker
22. studeni 2024 00:47