Zdrava osoba može donirati bubreg ili dio jetre, pluća, crijeva, krvi ili koštane srži
 Press
riječ stručnjaka

Utjecaj pandemije na program transplantacije: znate li da jedan darivatelj može spasiti i do osam osoba

Zbog nepoznavanja virusa bilo je dosta straha i među liječnicima i među ljudima, a s druge strane tu je i nepoznavanje ponašanja virusa kod transplantiranih pacijenata

Povodom obilježavanja Europskog dana doniranja i transplantacije organa 10. listopada, tvrtka Astellas d.o.o. u sklopu kampanje »Što vas inspirira na darivanje« organizirala je web konferenciju s uvaženim hrvatskim stručnjacima s područja transplantacijske medicine. U želji za educiranjem, dijeljenjem važnih informacija sa širom javnosti i inspiriranjem ljudi da budu donori i govore o ovoj temi, kampanja je pokrenuta na web stranici budidonor.hr te Facebook i Youtube kanalu, a održana web konferencija posvećena je tematici transplantacije u doba COVID-19 pandemije, ali i budućnosti transplantacijskog programa u Hrvatskoj.

Članstvo u Eurotransplantu - međunarodnoj organizaciji čija je zadaća raspodjela organa za presađivanje primateljima iz zemalja članica - osiguralo je Hrvatskoj ravnopravno mjesto u društvu visoko razvijenih zemalja Europske Unije. Ožujak 2020. dovodi nas u situaciju na koju nitko nije mogao biti spreman, a značajan utjecaj COVID-19 pandemije odrazio se i na kvalitetu i opseg Hrvatskog transplantacijskog programa koji je zahtijevao određenu prilagodbu.


Transplantacijski program

- Zbog nepoznavanja virusa bilo je dosta straha i među liječnicima i među ljudima, a s druge strane tu je i nepoznavanje ponašanja virusa kod transplantiranih pacijenata. Iz tog razloga se na razini bolnice, a onda i u dogovoru s drugim centrima koji transplantiraju organe - Rebro, Osijek i Rijeka, odlučilo da bi prestali s transplantacijama koje nisu vitalne - izjavio je prim. dr. Branislav Kocman, dr. med., voditelj Centra za transplantaciju solidnih organa i hepatobilijarnu kirurgiju KB-a Merkur. Slično su iskustvo podijelili i prof. dr. sc. Željko Kaštelan, dr. med., predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb te prof. dr. sc. Sanjin Rački, dr. med., pročelnik Zavoda za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega KBC-a Rijeka.

U dogovoru s Ministarstvom zdravstva i Povjerenstvom za transplantaciju organa, krajem trećeg mjeseca u Hrvatskoj su zatvoreni transplantacijski centri za elektivne transplantacije. Bez obzira na zaustavljanje transplantacijskog programa na nacionalnoj razini, centri su nastavili s dnevnim pregledima bolesnika, aktivnim savjetovanjima i rješavanjem nefroloških i kirurških komplikacija ako je to bilo potrebno.

Krajem svibnja nastavljen je uobičajen transplantacijski program pod uvjetima koje nalaže doba pandemije. Pojačano provođenje epidemioloških mjera osigurano je od strane transplantacijskih timova u koje su inkorporirani mikrobiolozi i epidemiolozi, a u transplantacijskim centrima osiguran je sustav koji pacijentima, donorima, ali i samom osoblju ulijeva povjerenje da će se, ako dođe do drugog vala pandemije, transplantacijski program nastaviti odvijati poštujući sve propisane epidemiološke mjere i stavljajući živote i zdravlje bolesnika na prvo mjesto.

Linker
22. studeni 2024 05:49