U prvom nastavku specijala 'Život s dijabetesom' saznajte sve o dijabetičkoj torbi, odnosno što sve morate imati sa sobom ako bolujete od ove bolesti.
Zalogaji za hitne slučajeve i voda
U slučaju niske razine šećera treba uza se imati paketić brzodjelujućeg izvora šećera, poput pločice glukoze, glukoznog bombona ili malog pakiranja soka. Imajte uvijek sa sobom i izvor složenih ugljikohidrata, poput krekera s maslacem od kikirikija, kao pomoć za stabiliziranje glukoze u krvi. Sjetite se provjeravati rok trajanja i redovito zamijeniti stare proizvode svježima. Nosite sa sobom i dovoljno vode.
Pomagala za preživljavanje
Uključuju glukometar, testne trakice, lancete za uzimanje krvi za testiranje. Redovito provjeravajte rok trajanja testnih trakica i po potrebi ih zamijenite.
Hormon glukagon kod hipoglikemije
Osobe koje šećernu bolest liječe inzulinom trebaju uza se imati glukagonsku injekciju (u prepoznatljivom narančastom pakiranju su štrcaljka s iglom i bočica, a svaka sadrži jednu komponentu lijeka). Lijek sadrži hormon glukagon, koji se daje kod vrlo niske razine glukoze u krvi i time nastale dezorijentiranosti i gubitka svijesti.
Dodatni inzulin
Nosite sa sobom dodatne injektore i inzulin. Spakirajte dodatni paketić za svaki tip inzulina koji koristite.
Brzo izračunavanje ugljikohidrata
Ponekad morate neplanirano jesti u restoranu pa će vam dobro doći tablica (tiskana, putem aplikacije, interneta itd.) koja će vam omogućiti brz izračun količine ugljikohidrata u pojedinim namirnicama, odnosno u obroku.
Pakiranje ketonskih testnih traka
Ketonske testne trake spakirajte za slučaj da je potrebno razlikovati bezopasno povišenje glukoze u krvi od porasta glukoze koji upućuje na mnogo težu posljedicu, ketoacidozu.
Inzulinske pumpe i monitori
Napredne spravice, poput inzulinskih pumpi ili aparata za kontinuirano praćenje glukoze (continuous glucose monitor, CGM), zahtijevat će još dodatnih stvari koje trebate imati uza se. Ako upotrebljavate inzulinsku pumpu, ponesite i dodatni spremnik za inzulin i set za infuziju. Koristite li CGM, ponesite dodatne senzore.
Lijekovi protiv bolova i protiv proljeva
Kad ste pod pritiskom, stres može izazvati rast razine glukoze u krvi. Tablete protiv bolova mogu pomoći kod glavobolja povezanih sa stresom. Dobro je imati uza se lijek protiv proljeva ili antacid (lijekovi koji smiruju gastritis, čir itd.) jer mogu pomoći kod neželjenih posljedica mogućih promjena u prehrani i rutini.
Rezervne baterije
Uzmite sa sobom i rezervne baterije koje odgovaraju aparatićima koje koristite, u slučaju da se one u mjeraču isprazne.
Za dezinfekciju
Maramice je uvijek dobro imati pri ruci, a važno je i sredstvo za čišćenje ruku i antibakterijsko sredstvo kako biste izbjegli potencijalnu infekciju preko sitnih ozljeda i ogrebotina.
Na putovanju
Ako idete na putovanje, bez obzira na to putujete li automobilom, vlakom, autobusom, avionom, najvažnije je da transport prođe dobro - inzulin obavezno nosite u putnom hladnjaku, a čim stignete na odredište, stavite ga u hladnjak. Savjet je da ponesete zalihu inzulina, iglica, trakica... kao da putujete na tri puta dulje vrijeme nego što ćete provesti na putovanju. Ponesite i rezervni glukometar, možda i dva, svakako glukagon te aparatić i trakice za mjerenje ketona. Rasporedite sva pomagala u više torbi tako da vam, ako se jedna izgubi, ipak ostane sve što vam je potrebno. Upotrijebljene stvari odložite u prijenosni kontejner.
- neoguljena jabuka, 100 g
- naranča, 100 g
- neoguljene kruška, 50 g
- kivi, 40 g
- cimet
Priprema:
- Jabuci i kruški uklonite sredinu, a kivi i naranču ogulite.
- Voće izrežite na kocke, pomiješajte i pospite cimetom.
Dobar tek!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....