Rak štitnjače je najčešća zloćudna bolest endokrinog sustava. Svake je godine u Hrvatskoj oko 650 novooboljelih od ove vrste karcinoma. Štitnjača je organ čije bolesti češće zahvaćaju ženski spol, i to u omjeru otprilike 6:1. Najveći razlog takve disproporcije su autoimune bolesti koje su mnogo zastupljenije kod žena nego kod muškaraca. Računa se da u Hrvatskoj oko 200.000 ljudi ima neku bolest štitnjače.
Četiri glavna oblika su papilarni, folikularni, medularni i anaplastični.
Papilarni karcinom čini 60 do 70 posto svih karcinoma štitnjače. I osim što je najčešći, ovo je i najmanje agresivni rak štitnjače. Raste vrlo sporo i obično se razvija samo u jednom od dva režnja koje čine žlijezdu.
Uspješno se liječi i rijetko je smrtonosan. Petogodišnja stopa preživljavanja iznosi 98 posto (kada su papilarni, folikularni i medularni karcinomi rano dijagnosticirani). Karcinom štitnjače liječi se kirurškim uklanjanjem, na koje se obično nadovezuje ablacija zaostalog tkiva radioaktivnim jodom.
Koji su simptomi
U ranim fazama simptoma gotovo da i nema, a s razvojem raka znaju se pojaviti:
- kvrge na vratu - neke su vidljive, a neke se mogu samo napipati. Neke osobe mogu primijetiti nelagodu kod gutanja (obično na prednjoj strani vrata)
- povećani limfni čvorovi na vratu - obično na području ispod čeljusti.
- bol u vratu koja se ponekad proteže do ušiju - ako traje dulje od nekoliko tjedana, osobito u kombinaciji s nekim od ostalih simptoma, odite kod liječnika.
- promuklost ili druge glasovne promjene
- poteškoće pri disanju i/ili gutanju
- neprestani kašalj - nije uzrokovan prehladom ili drugom bolešću.
Rjeđi simptomi su proljev i crvenilo po tijelu, a oba se pojavljuju kad rak počne remetiti proizvodnju hormona kalcitonina
Najčešći i najosnovniji čimbenik rizika razvoja karcinoma štitnjače je prethodno dugoročno i/ili često izlaganje ionizirajućem zračenju područja vrata, posebice u ranoj dobi (18 godina ili manje).
Kada je riječ o medularnom tipu karcinoma treba znati da on može biti nasljedan.
Provjerite vrat
Stavite prst na malu izbočinu na vratu, glatka hrskavica koja se pomiče gore-dolje kada progutate. Klizite prstima dok ne osjetite istaknutu hrskavicu. Ako napipate kvrgu koja je čvrsta na dodir, ne pomiče se uokolo pod kožom te se s vremenom povećava, odite kod liječnika.
Dapače, savjetuje se pregled kod liječnika ako uočite bilo kakvu kvrgu na vratu. Iako vjerojatno nije riječ o karcinomu, važno je reagirati na takve tjelesne promjene.
ČITAJTE I:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....