Potrebna su dodatna istraživanja da bi se netko opravdano na temelju svoje krvne grupe trebao osjećati ugroženim ili zaštićenim.
 Getty Images/iStockphoto
što kažu studije

Povećava li vaša krvna grupa rizik za koronavirus i za razvoj težih simptoma bolesti?

Nedavno istraživanje kineskih znanstvenika pokazalo je da bi osobe s krvnom grupom A mogle imati veći rizik zaraze novim koronavirusom nego osobe s krvnom grupom 0

Surfajući internetom možda ste i sami naišli na napise o povezanosti između krvnih grupa i novog koronavirusa. Takve se tvrdnje temelje na kineskoj studiji prema kojoj osobe s krvnom grupom A imaju veći rizik zaraze novim koronavirusom, dok osobe s krvnom grupom 0 imaju veću zaštitu od tog virusa

Objava rezultata te studije zabrinula je stručnjake da bi se osobe s krvnom grupom mogle uspaničiti zbog takve vijesti, dok bi oni s krvnom grupom 0 mogli to tumačiti kao da se mogu opustiti i biti manje oprezni. Ono što je važno, upozorava hematologinja dr. Mary Cushman sa Sveučilišta u Vermontu, jest da ljudi ne donose zaključke naprečac te da misle da su na neki način zaštićeni ako imaju krvnu grupu 0.


Povezanost između krvnih grupa i nekih drugih bolesti

Zasad je riječ samo o zanimljivoj tezi koja bi se mogla pokazati istinitom, no potrebna su dodatna istraživanja da bi se netko opravdano na temelju svoje krvne grupe trebao osjećati ugroženim ili zaštićenim.

Znanstvenici u Wuhanu, mjestu iz kojeg je pandemija krenula u svoj pohod svijetom, analizirali su krvne grupe 2.173 osobe kojima je bio dijagnosticiran Covid-19 te su ih usporedili s krvnim grupama opće populacije u toj regiji. Otkrili su da je u normalnoj populaciji krvna grupa A zastupljena 31 posto, grupa B 24 posto, grupa AB 9 posto i grupa 0 34 posto. Kod osoba zaraženih novim koronavirusom, krvna grupa A je zastupljena 38 posto, grupa B 26 posto, grupa AB 10 posto, a grupa 0 25 posto. Autori studije su zaključili da osobe s krvnom grupom A imaju znatno viši rizik za obolijevanje od Covida-19 u odnosu na ostale grupe, dok osobe s krvnom grupom 0 imaju znatno niži rizik za razvoj te bolesti.

Prema riječima brojnih stručnjaka, riječ je o zanimljivom istraživanju, no kao što kaže profesor emeritus biologije na Sveučilištu Indiana dr. Patricia Foster, potrebno je provesti veće istraživanje na većem uzorku oboljelih da bi se moglo sa sigurnošću tvrditi o ulozi krvnih grupa u razvoju Covida-19. U svakom slučaju, ona smatra istraživanje intrigantnim, no ne i previše iznenađujućim budući da se otprije zna da postoji povezanost između krvnih grupa i nekih drugih bolesti te nekih drugih virusa.


Potrebno je još istraživanja

- Istraživanja su već ranije pokazala da je krvna grupa AB povezana s povećanim rizikom za srčani i moždani udar te za slabljenje kognitivnih funkcija, kao i to da krvna grupa 0 štiti od srčanog udara i stvaranja ugrušaka u venama, odnosno od venske tromboze. Dr. Foster ističe i dokazanu povezanost između nekih crijevnih bolesti, poput norovirusa i krvnih grupa.

- Kad je riječ o norovirusu, postoji jasno biološko objašnjenje zašto krvna grupa čini razliku. Norovirus koristi šećere na površini stanica kako bi se priljubio uz njih. Općenito, može se reći da je velika vjerojatnost da će osobe koje ne proizvode H1 antigen i osobe s krvnom grupom B biti otporne na taj virus, dok će oni s krvnim grupama A, AB i 0 biti podložniji zarazi - objašnjava dr. Foster zaključujući da podloge za ispravnost teze o povezanosti krvnih grupa i koronavirusa ima, no zasad ovo istraživanje nikako nije dovoljno da bi se osobe s krvnom grupom 0 mogle smatrati imunim.



Sve o kampanji #OSTAJEMDOMA doznaj na jutarnji.hr/ostajemdoma

13. siječanj 2025 02:09