Vrijedi iznova osvještavati. Kada je riječ o podmuklim bolestima, odnosno onima koje ne bole, međutim, potiho razaraju organizam, svakako možemo ubrojiti dijabetes tip 2. Dok je u Hrvatskoj prema statističkim podacima CroDiab registra 2022. godine bilo registrirano 388.213 osoba s dijabetesom, procjene su da je ova brojka tek 60 posto od one stvarne, a ta je da još oko 112.000 njih ne zna da živi sa stanjem predijabetesa odnosno dijabetesa.
Otkrivanje simptoma na vrijeme
Ove alarmantne brojke naglašavaju važnost poznavanja simptoma dijabetesa tipa 2 kao i postoji li veći rizik od razvoja tog stanja. Rano liječenje ključno je za smanjenje mogućnosti drugih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i moždani udar.
Prema NHS-u, mnoge simptome dijabetesa lako je propustiti. No, uvijek trebate paziti na sljedeće:
- Mokrenje više nego obično
- Osjećaj žeđi u kontinuitetu
- Osjećaj jakog umora
- Nagli gubitak kilograma
- Zamagljen vid
- Posjekotine/rane koje dulje zacjeljuju
- Svrbež oko genitalija
Tko ima veći rizik od dijabetesa tipa 2?
- Općenito, ljudi koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili pretili imaju veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 - rekao je dr. Neel Patel, liječnik opće medicine pojašnjavajući da oni s nezdravim opsegom struka i oni koji pohranjuju previše masnoće oko gušterače i jetre mogu biti izloženi velikom riziku.
Također, oni koji su se u obitelji već susreli s ovom bolešću su u većem riziku.
- Dijabetes tipa 2 je kada vaše tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili inzulin koji proizvodite ne funkcionira pravilno - objasnio je stručnjak dodajući ako se ne liječe, obje varijante stanja mogu izazvati komplikacije uključujući gubitak vida, oštećenje živaca i srčani udar.
Stoga, ako osjetite simptome, obratite se svom liječniku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....