Dva lica dijabetesa

Koji su simptomi hiperglikemije (ili šećerne bolesti)?

Hiperglikemija različitim mehanizmima djelovanja uzrokuje sve tegobe dijabetesa. Klasični simptomi šećerne bolesti su suha usta, pojačana žeđ, glad, slabost, umor, glavobolja, a ponekad dolazi do gubitka tjelesne težine. Nadalje, opća otpornost organizma je smanjena pa su česte infekcije na koži, a posebno gljivične infekcije spolovila. Bolesnici mogu primijetiti sporije zacjeljivanje rana i mogu imati smetnje vida (zamućen vid). Osobe koje primijete neke od tih znakova trebale bi se javiti liječniku obiteljske medicine kako bi u slučaju dijagnosticiranja dijabetesa mogle što prije početi liječenje.

Tip 1

Rjeđi je oblik šećerne bolesti koji se javlja u djece i mladih, ali može se pojaviti i u odraslih. Razlog nastanka bolesti je uništavanje beta stanica gušterače koje proizvode inzulin. Zbog potpunog nedostatka inzulina šećerna bolest tipa 1 izazvat će izrazito visoke razine glukoze u krvi i klasične simptome poput učestalog mokrenja, gladi i žeđi, a često je prva manifestacija bolesti dijabetička koma.

Tip 2

Najčešći je oblik šećerne bolesti prisutan u više od 90 posto svih osoba s dijabetesom. Javlja se prvenstveno u odraslih, ali sve češće i u mlađih, posebno pretilih osoba. Vrlo važnu ulogu u razvoju šećerne bolesti tipa 2 imaju prekomjerna težina, manjak tjelovježbe i naslijeđe. Tip 2 šećerne bolesti nastaje u situaciji kad su stanice organizma otporne na djelovanje inzulina i/ili gušterača ne proizvodi dovoljno tog hormona.

Šećerna bolest tipa 2 napreduje polako, u više godina, a simptomi su vrlo oskudni, nespecifični ili se i ne pojavljuju. Zbog toga se bolest otkrije u većine bolesnika tek kao slučajan nalaz povišene razine glukoze u krvi.

Zbog toga u oko 50 posto osoba tip 2 šećerne bolesti ostaje neotkriven. No, dugotrajno povišene razine glukoze u krvi dovde do kroničnih komplikacija s oštećenjem bubrega, očiju, živčanog i srčano-žilnog sustava s posljedičnim srčanim ili moždanim udarom. Oštećenje živaca u kombinaciji s oštećenjem krvnih žila može uzrokovati gangrenu i amputaciju donjih udova. Nažalost, u mnogih bolesnika sa šećernom bolesti tipa 2 dijagnoza se postavi tek pri pojavi komplikacija, primjerice nakon infarkta srca ili moždanog udara.

Linker
28. studeni 2024 17:30