Kad posumnjati na visoki tlak i postoje li specifični simptomi koji bi signalizirali da s tlakom nešto nije u redu? Tlakomjer nemam, a razmišljam da bih ga trebala nabaviti. Imam 50 godina.
- Daliborka F., Zabok
Odgovara prof. dr. Hrvoje Pintarić, internist - kardiolog, Zagreb
Čak oko 50 posto pacijenata koji imaju povišene vrijednosti krvnog tlaka (arterijsku hipertenziju) ne zna da im krvni tlak nije normalnih vrijednosti (donja granica za postavljanje ove dijagnoze je 140/90 mmHg). U pravilu, razlog tomu je što nema nikakvih simptoma.
Mogući simptomi su:
- glavobolja
- vrtoglavica
- mučnina
- crvenilo lica
- umor
- šum u ušima
- smetnje vida
- bol u prsima
- krvarenje iz nosa i neki drugi.
Jedini ispravan način za postavljanje dijagnoze je mjerenje krvnog tlaka u ambulanti, kod kuće ili kontinuiranim 24-satnim mjerenjem. U trenutku postavljanja dijagnoze hipertenzije više od 60 posto bolesnika već ima razvijene aterosklerotske promjene krvnih žila. Prema literaturnim podacima, već i liječenje blage hipertenzije doprinosi smanjenju ukupne smrtnosti do 20 posto. Povezanost povišenog krvnog tlaka i bolesti srčanih arterija (koronarna bolest srca) podjednaka je u oba spola.
Jedna od glavnih karakteristika hipertenzije je da može biti prisutna dugo i za to vrijeme ostaviti posljedice na zdravlje, a da osoba ne osjeti neki od upozoravajućih znakova.
Svoja pitanja šaljite na e-mail adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Odgovore objavljujemo u magazinu Doktor u kući, koji izlazi svaki prvi četvrtak u mjesecu te na našem portalu živim.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....