U kasnim tridesetima, u četrdesetima i pedesetima hormonske promjene i ulazak u menopauzu mogu gubljenje kilograma kod žena učiniti gotovo nemogućim. No evo kako možete nadmudriti svoj metabolizam i u 21 dan izgubiti do devet kilograma.
Pet koraka za brži metabolizam
1. Jedite više proteina, povrća i voća: Nedostatak proteina u prehrani, rezanje dobrih ugljikohidrata te izbjegavanje određenih skupina namirnica kako biste izgubili kilograme može se povratno negativno odraziti na vaš metabolizam. Manjak ugljikohidrata dobrih za zdravlje (iz voća, povrća i cjelovitih žitarica) usporit će vaš metabolizam i uzrokovati nakupljanje kilograma.
2. Uzmite dozu aminokiselina: Građevni materijal za proteine su aminokiseline odgovorne za stvaranje, obnavljanje i popravljanje svih stanica u tijelu. Aminokiseline ćete dobiti iz mesa, ribe, jaja.
3. Pazite na količinu: Ako jedete jednake količine hrane kao u dvadesetima, znači da jedete previše. S prirodnim opadanjem mišićne mase i razine hormona te usporavanjem metabolizma vaš organizam treba manje kalorija. Jedete li bogate smoothieje, juhe i cjelovite žitarice, jest ćete ukusno i zdravo, a nećete biti gladni.
4. Vježbajte pravilno: Sati kardio vježbi u cilju sagorijevanja masnih naslaga zapravo mogu usporiti vaš metabolizam. Trening snage s opterećenjem sagorijeva više masnoća i kalorija od bilo kojeg drugog i drastično ubrzava metabolizam. Osim toga, sagorijevanje kalorija nastavit će se i dugo nakon što prestanete vježbati. Uz više mišićnog tkiva lakše ćete gubiti težinu, jer mišići sagorijevaju sedam puta više kalorija od masnog tkiva.
5. Treba vam više kvalitetnog sna: Manjak sna remeti oporavak i regeneraciju mišića koja se odvija noću. Posljedica je gubitak mišićne mase i dodatno nakupljanje masnoća. Osim toga, jeste li znali da se hormoni apetita prvenstveno reguliraju dok spavate? Samo jedna noć s prevrtanjem može povisiti razinu hormona gladi i voditi unosu većeg broja kalorija.
Ubrzajte metabolizam i dok spavate
- Ne pretjerujte s alkoholom barem šest sati prije spavanja. Iako se čini da nas alkohol baš tjera na spavanje, on utječe na naš mozak i ometa san u drugoj polovici noći.
- Krevet služi za san i seks. Ne gledajte televiziju, ne jedite i ne provodite večer u krevetu. Ako rezervirate spavaonicu samo za spavanje i seks, vaš um će je u mislima i povezivati samo s tim aktivnostima.
- Ugasite ekrane dva sata prije spavanja. Jaka umjetna svjetla koja vam udaraju u oči s omiljenog kompjutora navode vaše tijelo da misli kako je dan, pa postaje teže usnuti.
- Stvorite savršen ugođaj. Izaberite odgovarajući madrac i jastuk, udobnu posteljinu, a neka temperatura u sobi bude između 15 i 20 Celzijevih stupnjeva. Tjelesna temperatura pada na najnižu razinu tijekom dubokog sna. Što prije postignete takvu temperaturu, brže ćete doći do te razine sna.
- Jedite hranu koja poboljšava san. Proteini uzrokuju otpuštanje različitih probavnih hormona kao što su kolecistokinin, grelin i peptid tirozin-tirozin, za koji se pokazalo da snažno utječe na spavanje. Preporučuje se jesti hranu koja sadrži L-triptofan; ta čudesna kemikalija podiže razinu melatonina, hormona koji regulira spavanje. Sadrže je meso peradi, crveno meso, riba, jaja, jogurt s malo masnoća i svježi sir. Kravlje mlijeko također sadrži melatonin. Nije loše prije spavanja uzeti mali zalogaj s triptofanom, pokazalo se da ta esencijalna aminokiselina skraćuje vrijeme potrebno za utonuće u san, produljuje vrijeme spavanja, poboljšava kvalitetu sna i reducira neugodna noćna buđenja.
- Zasitite se cjelovitim žitaricama. Već vrlo mala količina cjelovitih žitarica za večeru može povećati sposobnost vašeg mozga da apsorbira L-triptofan te poveća razinu serotonina, hormona koji potiče spavanje. Kiseli koncentrirani sok višnje jedan je od najboljih prehrambenih izvora melatonina - dodajte dvije jušne žlice večernjem smoothieju ili popijte s vodom prije spavanja. I biljni čajevi će biti pun pogodak. Primjerice, šalica čaja od kamilice ili pasiflore u večernjim satima pomažu opuštanju, ali i povećavaju sposobnost da se odupremo porivu za kasnim zalogajima.
Koju hranu treba izbjegavati
1. Šećer: Bijeli, smeđi, sirupi... sve je loše, jer šećer pojačava simptome hormonskih promjena u žena. Dakle, puno šećera nije dobra ideja.
2. Kofeinski napici: Možete popiti svoju kavu ili čaj s jušnom žlicom nemasnog mlijeka. Ali zapamtite da kofeinski napici mogu biti okidač za "valunge" i navale znojenja.
3. Alkohol: I alkohol može pojačati valove vrućine. Ako baš morate, popijte čašu vina ili piva uz večeru od cjelovitih žitarica, ali tada preskočite desert.
4. Hrana s puno masnoća: Studija provedena u Australiji na 6000 žena pokazala je da one koje jedu velike količine hrane s puno masnoća, poput slanine, pomfrita, sladoleda i sira, imaju češće navale vrućine
5. Začinjena hrana: I jaki ljuti začini mogu intenzivirati navale vrućine. Držite se biljnih i blažih začina.
Hrana za uravnoteženje hormona
1. Meso peradi, masna riba, proteini soje: Istraživanja pokazuju da žene u predmenopauzi lakše gube kilograme kad većinu proteina dobivaju od tih namirnica. Soja može također ublažiti navale vrućine te smanjiti rizik od raka dojke, srčanih bolesti i osteoporoze.
2. Zeleno povrće: Brokula, kupus, kelj pupčar, cvjetača... mogu pomoći u borbi protiv prekomjernog estrogena te snižavanju rizika od razvoja raka dojke. Prekomjerni estrogen može se pojaviti kod pretilih žena u razdoblju prije menopauze.
3. Cjelovite žitarice: Manjak vitamina B skupine može uzrokovati tjeskobnost i depresiju. Stoga jedite cjelovite žitarice - kvinoju, zob, raž i smeđu rižu - te nemasnu govedinu kako biste držali emocije (i emocionalno jedenje) pod kontrolom.
4. Šparoge, dinja, lubenica i potočarka: Ovom se hranom borite protiv jednog od najneugodnijih simptoma hormonskih promjena u menopauzi - napuhnutog trbuha.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....