Milijuni ljudi čiji posao uključuje rad za računalom izloženi su riziku za bolnu ozljedu. Želite li otkriti imate li je vi, možete provesti jednominutni test koji preporučuju liječnici. Kalifornijski anesteziolog dr. Myro Figura podijelio je na TikToku 1-minutni test koji možete provesti u vlastitom domu, a koji vam može otkriti imate li sindrom karpalnog tunela. Za to vam nije potrebna nikakva posebna oprema, a rezultat ćete znati odmah po završetku testa.
Objasnio je kako se taj test, poznat pod nazivom Phalenov test, izvodi u bolnicama kako bi se dijagnosticirao (ili isključio) sindrom karpalnog tunela, a potom je i pokazao što točno treba učiniti u nekoliko jednostavnih koraka. Prvo nježno spojite nadlanice i pričekate jednu minutu. Trebate obratiti pažnju na znakove umrtvljenosti, trnaca i boli u području tri prsta (palac, kažiprst i srednji prst). Osjetite li nešto od navedenog, vjerojatno imate sindrom karpalnog tunela.
- Razlog zašto taj test funkcionira jest to što je sindrom karpalnog tunela zapravo pritisak na medijalni živac u zglobu, a ovaj pokret u testu izaziva pritisak na taj živac i na živce koji prolaze kroz ta tri prsta -kaže dr. Figure. Kontinuirani repetitivni pokreti često uzrokuju ovaj sindrom kod ljudi, a korištenje tastature računala često ljude izlaže povišenom riziku, što objašnjava visok broj uredskih djelatnika koji pate od tog problema. Postoje i drugi faktori koji mogu biti uzrokom tog sindroma. Imate povećan rizik:
- ako ste pretili
- ako ste trudni
- ako imate posao ili hobi koji podrazumijeva da opetovano savijate ručni zglob ili snažno stežete šaku, poput korištenja vibrirajućih alata
- ako bolujete od nekih bolesti, poput artritisa ili dijabetesa
- ako imate roditelje ili brata ili sestru sa sindromom karpalnog tunela
- ako ste prije imali neku ozljedu ručnog zgloba
Sindrom karpalnog tunela je iznenađujuće čest problem izazvan pritiskom na živac u ručnom zglobu. Često može proći sam od sebe, ali mogu proći i mjeseci prije nego što se stanje poboljša. U većini slučajeva liječnik će preporučiti nošenje udlage za zglob kako bi bio u ravnom položaju, a to će ublažiti pritisak na živac, što je uzrok boli. Tijekom oporavka bilo bi dobro ograničiti kretnje koje su uzrokovale ozljedu. Bilo što što dovodi do učestalog savijanja zgloba ili snažnog stiskanja šake trebali biste smanjiti na minimum želite li da se zglob oporavi. Fizioterapeuti vam mogu pomoći savjetom koje vježbe može izvoditi kako biste ojačali to područje i spriječili da se sindrom ponovo javi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....