Pacijent uzima tabletu u kojoj je smješten sićušni probavljivi senzor.
 Foto: Istock
Moderna tehnologija

Digitalna tableta sa senzorom prati kada ste uzeli lijek

Ovakva digitalna tableta u budućnosti bi se mogla primjenjivati i u liječenju dijabetesa te kardiovaskularnih bolesti.

Prve digitalne tablete koje imaju ugrađeni senzor koji otkriva uzima li pacijent i kada lijek, odobrila je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA).

Mentalne bolesti

Za sada je ovim načinom omogućeno praćenje uzimanja lijekova izdanih na recept samo za mentalne bolesti. Konkretno to je lijek aripiprazol za shizofreniju, bipolarni poremećaj i depresiju kompanije Otsuka Pharmaceutical Co Ltd.

U tableti je smješten sićušni probavljivi senzor koji se aktivira kad dođe u kontakt sa želučanom kiselinom pacijentovog želuca te emitira signal prema nosivom flasteru (aparatiću) zalijepljenom na koži trbuha koji pohranjuje podatke o aktivaciji tablete i druge podatke koji se potom šalju na aplikaciju pacijentovog mobilnog telefona.

Odande idu njegovom liječniku, medicinskoj sestri ili osobi koja vodi brigu o pacijentu. Sam senzor je veličine zrnca soli i nema baterije ni antene, a aktiviran je želučanim sokovima.

Liječenje dijabetesa

Ovakva digitalna tableta u budućnosti bi se mogla primjenjivati i u liječenju dijabetesa te kardiovaskularnih bolesti. “FDA podupire razvoj novih tehnologija kada su u pitanju lijekovi na recept te planira surađivati s raznim kompanijama kako bi shvatila na koji način moderne tehnologije mogu biti od koristi pacijentima i liječnicima koji propisuju lijekove”, navode iz FDA-ova Centra za procjenu lijekova i njihovo istraživanje.

Kako djeluje

1. Pacijent uzima tabletu u kojoj je smješten sićušni probavljivi senzor, veličine zrnca soli i nema baterije ni antene, a aktiviran je želučanim sokovima.

Potom se senzor aktivira kad dođe u kontakt sa želučanom kiselinom, zatvara se strujni krug s omotačem od bakra i magnezija i aktivira se električni signal te šalje prema flasteru (aparatiću) na ruci ili trbuhu.

2. Flaster (svojevrsni receiver) pohranjuje podatke o vremenu uzimanja lijeka i drugim aktivnostima pacijenta.

3. Podaci se šalju na aplikaciju mobitela. Pacijenta se obavještava kada treba uzeti drugu dozu.

Linker
13. studeni 2024 02:10