SHUTTERSTOCK
Nježne note

Uz klasičnu glazbu nerođena djeca su mirnija i srce im stabilnije kuca, a ove skladbe obožavaju

Glazba dira u srce i u maternici i k tome potiče razvoj autonomnog živčanog sustava

Pjevušenjem i nježnom glazbom tisućama godina majke i očevi umiruju nerođenu djecu i povezuju se s njima, a sada su znanstvenici ustanovili da glazba može stabilizirati obrasce srčanog ritma fetusa i tako mu potencijalno pomoći u razvoju. Meksički su znanstvenici proučavali učinak klasične glazbe na otkucaje srca fetusa, pri čemu su koristili alate za matematičku analizu kako bi identificirali obrasce u varijabilnosti otkucaja srca. Uobičajeno je mjeriti broj otkucaja srca u 60 ili manje sekundi, no ovo je drugačije - varijabilnost otkucaja srca mjeri vrijeme između pojedinačnih otkucaja. Ta mjera može pružiti uvid u sazrijevanje fetalnog autonomnog živčanog sustava, a veća varijabilnost često ukazuje na zdrav razvoj.

Odgovor srca

Istraživački tim odabrao je 36 trudnica i njihovoj nerođenoj djeci pustio nekoliko klasičnih skladbi. Za eksperiment su odabrali „Labuda” francuskog skladatelja Camillea Saint-Saënsa i „Arpa de Oro” meksičkog skladatelja Abundija Martíneza. Priključivanjem vanjskih monitora otkucaja srca, mogli su izmjeriti odgovor otkucaja srca fetusa na obje skladbe te identificirati promjene u varijabilnosti otkucaja srca tijekom i nakon sviranja glazbe.

- Pokazalo se da je izlaganje glazbi rezultiralo stabilnijim i predvidljivijim obrascima otkucaja srca fetusa. Nagađamo da bi takav trenutni učinak mogao stimulirati razvoj fetalnog autonomnog živčanog sustava – rekla je autorica istraživanja Claudia Lerma.

Tiha glazba

Osim ukupnih učinaka glazbe, znanstvenici su promatrali i razlike između dva klasična djela. Iako su oba bila učinkovita, otkrili su da je jači učinak imala, slučajno ili ne, meksička skladba, koja je razigranija. Na tu razliku mogu utjecati čimbenici poput karakteristika ritma, melodijske strukture ili kulturološke familijarnosti, misle znanstvenici.

Budući roditelji mogli bi razmisliti o izlaganju nerođene djece tihoj glazbi, budući da time mogu stimulirati autonomni sustav fetusa i koristiti njegovom razvoju, sugeriraju istraživači koji su svoja otkrića objavili u publikaciji Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science. Planiraju nastaviti istraživati ovaj učinak, uzimajući u obzir različite žanrove i vrste glazbe, ne samo klasičnu glazbu.

07. veljača 2025 15:32