Jeste li znali da je narodna medicina od davnina propisivala pivo za neke tipične ženske tegobe?!
 Foto: iStock
Žene, živjele!

Smatra se muškim pićem, a ublažava simptome menopauze i diže libido

Pijenje umjerenih količina alkoholnih pića s niskim udjelom alkohola uz obrok, u opuštenoj atmosferi i društvu utječe na smanjenje menopauzalnih simptoma i nelagode, tvrde stručnjaci.

Piše: doc. d. sc. Darija Vranešić Bender


Umjerena konzumacija omiljenog fermentiranog pića ima mnoge pozitivne učinke na zdravlje, među kojima se najčešće ističu povoljno djelovanje na zdravlje srca i krvnih žila, blagi anksiolitički učinak te dugovječnost. Smatra se da povoljni učinci piva potječu od mnogobrojnih molekula koje taj tisućljećima cijenjeni napitak prirodno sadržava - od niske koncentracije alkohola i visoke vitamina i minerala do vlakana i mnogobrojnih biljnih spojeva, među kojima treba izdvojiti bogat sadržaj polifenola.

Pivom u prošlosti liječili mnoge ženske tegobe

Iako se pivo ponajprije smatra "muškim pićem", novija istraživanja pokazuju da ga sve češće piju i žene, a sve je više žena i u pivskom businessu. Također, narodna medicina pivo je propisivala za neke tipične ženske tegobe poput cistitisa ili za poticanje laktacije u dojilja, što se u novije vrijeme usmjerilo na bezalkoholno pivo.

Tijekom posljednja dva desetljeća provedeno je nekoliko istraživanja koja su pokazala pozitivne učinke polifenola piva na tegobe koje se vežu uz menopauzu - osteoporozu, kardiovaskularni rizik i vazomotorne simptome (valovi vrućine, crvenilo lica i noćno znojenje).

Smanjeni simptomi menopauze, povećan libido

Nekoliko je intervencijskih studija na životinjskim modelima proučavalo utjecaj konzumacije piva na menopauzu. Dvostruko slijepa, randomizirana studija koja je trajala osam tjedana pokazala je da jedan od polifenola hmelja i piva (8-prenilnaringenin) utječe na smanjenje menopauzalnih simptoma i nelagode. Primjena iste fenolne komponente pokazala je utjecaj na povećanje libida u žena u menopauzi. Polifenole porijeklom iz ječmenog slada i hmelja u sličnim koncentracijama nalazimo i u bezalkoholnom pivu te će njegova konzumacija pružiti slične zaštitne učinke za žene u menopauzi.

Foto: iStock
Preporučena dnevna količina piva za žene je do 3 dl.

Samo odgovorna i umjerena konzumacija

Uzmemo li u obzir sve ove dobre strane, čini se da umjerena konzumacija piva može imati povoljno djelovanje na zdravlje i pospješiti zdravo starenje. Valja naglasiti da je ključna riječ "umjereno", a pritom se misli na 3 do 6 dl piva dnevno za muškarce i do 3 dl dnevno za žene. Ne preporučuje se alkohol piti svaki dan, a pivo je uputno popiti nakon obroka i u ugodnom društvu.

Prekomjerno konzumiranje bilo koje vrste alkoholnog pića djeluje razorno i na zdravlje tijela, i na psihu, i na okolinu. S druge strane, postoje skupine kojima se konzumacija alkohola ne preporučuje, a to su djeca, adolescenti, trudnice, osobe izložene riziku od alkoholizma te bolesnici s kardiomiopatijama, srčanim aritmijama, depresijom i bolestima jetre i gušterače.


Autorica teksta doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička je nutricionistica, predaje na Medicinskom i Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu te je zaposlena kao nutricionistica u KBC-u Zagreb, u Centru za kliničku prehranu. Ujedno je i predsjednica Hrvatskog društva nutricionista i dijetetičara te dopredsjednica Hrvatskog društva za kliničku prehranu Hrvatskog liječničkog zbora. Glavna je urednica digitalne platforme Vitamini.hr te direktorica tvrtke Vitaminoteka za savjetovanje u nutricionizmu. Autorica je knjiga "Hrana pod povećalom" i "Priče o hrani - od mesa do moussea". Autorica je i suautorica više objavljenih znanstvenih radova i poglavlja u knjigama i udžbenicima. Održala je niz stručnih i znanstveno-popularnih predavanja iz područja nutricionizma i kliničke prehrane te surađuje s prehrambenom industrijom i nevladinim udrugama u svrhu popularizacije znanosti o prehrani.

15. siječanj 2025 20:27