Sindrom varalice (imposter syndrome, sindrom uljeza) odnosi se na uspješnu osobu koja sumnja u svoje sposobnosti i strahuje od toga da će je prokazati kao varalicu. Osobe koje pate od sindroma varalice vjeruju da svoj uspjeh duguju sreći, a ne osobnom trudu i vjeruju da će drugi primijetiti njihove zamišljene nedostatke. Ovaj sindrom najčešće pogađa inteligentne ljude koji imaju manjak samopouzdanja.
Ovo utječe na mentalno i na fizičko zdravlje
Nedavno je u stručnom časopisu The Journal of Behavioral Sciences objavljeno kako će nekad u životu i do 70 posto ljudi (Amerikanaca) doživjeti ovo stanje. Ovaj je simptom prvi put opisan u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća i tada se smatralo da pogađa samo žene. Poslije su otkriveni i mnogi muškarci koji pate od imposter sindroma, odnosno osjećaju se kao prevaranti na svojim poslovnim pozicijama. Ali općenito se smatra da su žene pogođenije ovim sindromom zbog očekivanja okoline i pogrešnih uvjerenja da žena treba biti dobra majka, supruga i domaćica. Neprestano samokritiziranje i nepovjerenje u svoje sposobnosti utječe i na mentalno i na fizičko zdravlje.
Važno je shvatiti da postoji pomoć, da nitko nije sam u tome. Prije svega potrebno je naučiti prihvaćati konstruktivnu kritiku, prihvatiti svoje uspjehe i talente. Možda ste upravo tamo gdje trebate biti. Psiholozi su opisali pet tipova osoba koje su sklone razviti sindrom varalice.
Perfekcionist uvijek misli da u svemu treba dati sto posto sebe i da sve što radi treba biti savršeno, specijalist misli da nešto može napraviti samo ako je potpuno educiran o nečemu, soler je uvjeren da samo on može napraviti nešto kako treba, superžena smatra da može apsolutno sve savršeno napraviti, a veliki um uvjeren je da se uspjeh postiže samo iznimnim umom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....