Kada, u ovo hladno doba, iz vana dođete kući, vjerojatno odmah poželite popiti nešto toplo. Upravo su zato kompot, čaj i kuhano vino samo neki od toplih napitaka objeručke prihvaćeni u zimskim mjesecima.
Kuhano vino vezuje se uz Božićne sajmove i ugodno druženje s prijateljima. Može li itko odoliti njegovom privlačnom mirisu kojeg zahvaljuje brojnim kombinacijama sastojaka poput cimeta, klinčića, lovora, anisa, citrusnog voća i smeđeg šećera? Ipak, nemojte pretjerati. Stalno se govori o umjerenoj konzumaciji ovoga i onoga. Nekome je malo ono što je drugome puno. U svakom slučaju, umjerena dnevna mjera vina je „samo“ 2 dl za muškarce, odnosno 1 dl za žene. A bili ste uvjereni da je više, zar ne? Ili već u sebi mislite: „Nekad je bolje ne znati baš sve.“ :)
Čuvajte se šećera
Valja spomenuti i šećer koji dodan vinu povećava njegovu energetsku vrijednost, pa stoga nikako nije za one koji se u ovo blagdansko vrijeme ne namjeravaju udebljati.
Čudi me da se nitko nije sjetio na Božićnim sajmovima nuditi svježe priremljene kompote. Zato kući možete obradovati svoje nepce i pripremiti toplo voćno osvježenje. Mogućnosti su razne. Pripremite kompot od voća koje imate pri ruci. Izvrsne su dunje, suhe šljive, jabuke i kruške. Kako biste izbjegli monotoniju, poigrajte se dodacima poput vanilin šećera, anisa, ruma, limuna, smeđeg šećera, meda, kore citrusa i cimeta. Vjerojatno će vam na pamet pasti još koji sastojak. U ovo doba godine valja iskoristiti blagodati dunja jer sadrži pektin koji snižava koncentraciju kolesterola u krvi. Suhe šljive sadrže netopljiva vlakna i alkohol sorbitol zbog čega pozitivno djeluju na probavu. A kako ne biste lutali u mnoštvu neprovjerenih recepata, evo jedan koji će vas garantirano oduševiti.
Bakin kompot
Sastojci:
suhe šljive
jabuke
kruške
dunje
limun
med
cimet
Priprema:
- Dunje operite i izrežite uzdužno na 6 kriški te im uklonite sredinu. Svaku krišku potom izrežite na 3 dijela.
- Jabuke i kruške operite, uklonite im sredinu i izrežite na kockice.
- U posudu za kuhanje ulijte vodu, dodajte izrezane dunje i kuhajte oko 20 minuta.
- Dodajte jabuke i kruške, te sve kuhajte još 5 minuta.
- Dodajte suhe šljive i cimet. Odmah maknite s vatre.
- Pričekajte neko vrijeme da se kompot malo ohladi.
- Prije služenja dodajte med i limun i uživajte u svojoj užini.
Savjetujem vam da koristiti šljive s košticama. Voće ne treba guliti.
Držite se kineske poslovice
Čim osjetimo da bi nas mogla uloviti gripa ili prehlada, posegnemo za čajem. Kad smo bili djeca, čaj od kadulje je bio prva linija obrane od grlobolje. Osim protuupalno, aktivne tvari kadulje djeluju i protiv gljivica zbog čega je ova biljka cijenjena u narodnoj medicini. Imate li problema s aftama, redovito ispiranje usta čajem od kadulje, vjerojatno ćete ublažiti, a nerijetko i riješiti ovaj problem. Čaj od lipe pospješuje znojenje, od koprive mokrenje, a od kamilice smiruje što ga čini idealnim odabirom pred spavanje. Dajte mašti na volju pa i čajevima dodajte egzotične začine. Na taj će način standardni okusi šipka, kamilice, metvice, kadulje, lipe, koprive i dr. dobiti novu neobičnu notu. Grijanje prostorija zimi isušuje kožu i sluznicu dišnog sustava što pospješuje razvoj i djelovanje štetnih bakterija i virusa. Ne kaže uzalud kineska poslovica „Bolje biti bez hrane tri dana, nego bez čaja jedan.“ Zato, uvjerena sam da ne moram ponavljati - popijte barem jednu šalicu dnevno.
Ah ta kava...
Kratka, duga, s toplim mlijekom, s hladnim mlijeko, sa šlagom, espresso… Ne mora se uopće niti spomenuti riječ kava, konobar zna što gost želi. Kada se ide s društvom u kafić, ide se na kavu. Najpoznatija aktivna komponenta kave je kofein. Pomaže koncentraciju i izdržljivost pa je stoga kava omiljena među sportašima i studentima koji uče noću. I naravno, kada na poslu želite pobjeći od nebuloza koje imaju malo zajedničkog s pameću, otiđite prošetati. Ali, recite da idete na kavu. Poslovno, naravno. Zvuči moćno. Da je nema, trebalo bi je izmisliti. :)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....