Čičoka (Helianthus tuberosus L.), poznata i kao divlji krumpir, gomoljasti suncokret, jeruzalemska artičoka, morski krumpir i morska repa, visoko kotira na listi zdravih namirnica. Prepoznatljiva je po svojim velikim žutim cvjetovima i visokoj stabljici, koja može narasti i do tri metra.
Sadrži inulin
Posebna je po tome što, za razliku od krumpira, ne sadrži škrob nego inulin, zbog čega se posebno preporučuje za prehranu dijabetičara. Inulin ima glikemijski indeks nula i probiotik je koji stimulira razvoj korisnih bakterija u crijevima.
No, čičoka nije dobra samo za dijabetičare, preporučuje se svima kojim imaju rizik od kardiovaskularnih bolesti. U neuglednom korijenu ove biljke krije se pravo bogatstvo. Uz to što pomaže kod bolesti krvi i krvnih žila, alergija, artritisa, reumatskih bolesti..., ima i snažno antibakterijsko i antioksidativno djelovanje.
Može i sirova
Čičoka se obično sadi u rano proljeće, gomolji nalikuju đumbiru, boja varira od blijedo-smeđe, ružičaste pa do bijele. Može se jest i sirova, a ako se termički obrađuje, može se pirjati, kuhati, peći ili pržiti. Kuhana, pečena ili pirjana, čičoka je zamjena za krumpir, ali se brže skuha i slađa je od krumpira.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....