Šljive su provjereni recept za poticanje probave, a poznate su gotovo oduvijek. Svježa šljiva je sočna i ukusna, a može se i sušiti, koristiti za izradu džemova i drugih slastica. Sok od šljive može se fermentirati u vino. Suhe šljive također su slatke i sočne. Osim toga, smatraju se vrhunskom antioksidativnom hranom.
Šljive treba čuvati u hladnjaku, osim ako je previše čvrsta i želite da brzo dozrije, tada je držite na sobnoj temperaturi na tamnom mjestu. Izvrstan su dodatak mnogim pekarskim proizvodima, grickalicama i salatama. Dodajte ovo ukusno voće u pite, salate, zobenu kašu, jogurt, smoothie, puding, kompot...
Suhe šljive dostupne su cijele godine. Baš kao i svježe, mogu se dodati brojnim jelima - kolačima, sladoledima, salatama, jelima od piletine, svinjetine, kao umak uz meso...
KAKO IH KORISTITI
- Šljive su izvrstan doručak. Mekane su, slatke i lako probavljive. Dodajte ih u jogurt ili zobenu kašu.
- Za doručak možete pripremiti mješavinu šljiva, kikirikija i drugih orašastih plodova.
- Dodajte malu šljivu u voćni smoothie ili napravite voćnu salatu.
- Uvečer namočite nekoliko suhih šljiva u čašu vode pa ujutro popijte tekućinu i pojedite šljive.
- Dodajte ih u smjesu za palačinke od badema. Trebat će vam bademovo brašno, kokosovo mlijeko, jaja, javorov sirup ili med, morska sol i malo kokosova ulja.
- Pomiješajte šljive s ružmarinom za ukusan orijentalni desert.
- Pomiješajte cimet, med i mljeveni korijandar, a zatim dodajte šljive. Sve umiješajte u jogurt.
- Džem od šljiva odličan je s palačinkama.
- Skuhajte palentu, izlijte je na papir za pečenje pa odozgo rasporedite polovice svježih očišćenih šljiva. Još malo zapecite i prije jela pospite s malo smeđeg šećera.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....