Rizik za pojavu akni i za pogoršanje njihovog stanja povezuje se, osim s genetskim i hormonskim faktorima, i s čimbenicima iz okoliša i s prehranom, a od namirnica kao „glavni krivci” navode se slatkiši i mliječni proizvodi. Uobičajena zapadnjačka prehrana puna je rafiniranih šećera i različitih mliječnih proizvoda, pa je dobro naučiti kako oni djeluju na kožu i držati njihov unos pod kontrolom.
Sebum i keratin
No, kako, zapravo, čokolada i ostali slatkiši izazivaju akne? Po objašnjenju dr. Vivian Shi, profesorice dermatologije sa Sveučilišta medicinskih znanosti u Little Rocku, ugljikohidrati, mliječni proizvodi i crveno meso nakon što ih pojedemo razgrađuju se, među ostalim, i u leucin, esencijalnu aminokiselinu koja se nalazi u proteinima. Zajedno sa šećerom, leucin može proizvoditi inzulin i inzulinu sličan faktor rasta 1 (IGF-1) koji, različitim složenim procesima, može doći do androgenskih receptora, dakle receptora muških hormona, u cijelom tijelu, uključujući kožu. Rezultat je poticanje stvaranja sebuma, nastanak i skladištenje masti i keratinizacija, tj. nakupljanje keratina, proteina u koži i drugim tkivima. Sve to potiče začepljenje folikula dlačica i pokreće njihovu upalu te rezultira većim brojem bakterija Propionibacterium acnes koje uzrokuju akne.
Nisu sva mlijeka jednaka
Mlijeko i mliječni proizvodi također mogu podići razine faktora IGF-1, što može utjecati na hormone i pojačati akne. Što se tiče utjecaja na akne, nisu sva mlijeka jednaka, kaže dr. Shi, a najlošiji je izbor obrano mlijeko, iako ima manji udio masnoća.
Razlog je u tome što proizvođači mlijeku, nakon što uklone masnoću, često dodaju proteine sirutke kako bi mu vratili neke hranjive tvari, a upravo protein sirutke može povećati akne. Najbolje bi stoga bilo odabrati punomasno mlijeko, a ako je organsko, još bolje, poručuje dermatologinja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....