Izgledom nalik borovnici i šljivi, ovalne bobice haskapa (Lonicera caerulea) vuku korijene iz jezika domorodačkog naroda Ainu s Hokkaida u Japanu. Ainu su ovo voće prepoznali i simbolično nazvali plodom dugovječnosti i vizije. I ne čudi jer u sebi kriju pravo malo nutritivno bogatstvo, što dodatno potvrđuje činjenica da ovo grmoliko voće može izdržati ekstremno niske temperature, čak i do minus 47 Celzijevih stupnjeva. Plodovi haskapa sazrijevaju krajem travnja i početkom svibnja.
Odlične su svježe i smrznute
Unatoč temperaturnoj otpornosti nježna koža bobice haskapa ima sličnu plavo ljubičastu boju kao borovnica, a sočna unutrašnjost mesa te sitne sjemenke plodu daje kvalitetu za koju možemo opravdano ustvrditi da se topi u ustima. Okus je blago trpki i osvježavajući. Haskap bobice mogu se konzumirati svježe ili smrznute. Odlične su primjerice za desertne preljeve, smoothieje, džemove ili sokove.
Zdravstvene dobrobiti
Haskap je izvrstan izvor antioksidansa, vitamina C, vitamina A, vlakana i kalija. Vjeruje se da se ovo voće u narodnoj medicini koristio za smanjenje rizika od hipertenzije, glaukoma, srčanog udara, anemije, malarije, osteoporoze i gastrointestinalnih bolesti, a u nastavku čitajte i zašto.
Što su antocijanini?
Plodovi haskapa su bogat izvor hranjivih tvari i bioaktivnih spojeva. Predstavljaju vrijedan izvor prirodnih fitonutrijenata, kao što su polifenoli, flavonoidi, antocijanini i minerali. Spomenuti antocijanini poznat su po dobrobiti za oči i često se povezuje s dobrim noćnim vidom.
Antocijanini imaju:
- antidijabetičko,
- antikancerogeno,
- protuupalno i
- antimikrobno djelovanje.
- djeluju protiv pretilosti te
- kao prevencija od kardiovaskularnih bolesti.
Vitamin C također je snažan antioksidans i pomaže tijelu u formiranju i održavanju vezivnog tkiva poput kože i kostiju. Ovaj esencijalni nutrijent koje tijelo ne može proizvesti samo, moramo unositi kroz hranu ili suplemente. Vrijedno je spomenuti da 100 grama haskapa sadrži 60 posto dnevnog preporučenog unosa vitamina C. Ukupni šećeri prosječno čine oko 7,20 posto biomase ploda, a dominantni su glukoza i fruktoza. Lipidi čine samo 1,50 posto, od čega su oko 0,90 posto masne kiseline. Oko 15 posto mase ploda čine vlakna, dok organske kiseline čine 12 posto.
Što su antioksidansi i slobodni radikali?
Antioksidansi, odnosno spojevi koji se proizvode u tijelu i nalaze se u hrani, pomažu u obrani stanica od oštećenja uzrokovanih štetnim slobodnim radikalima. Oni pak u tijelu nastaju kao odgovor na stres i upalu koji mogu oštetiti ljudski DNK i druge važne strukture u stanicama. Kronični oksidativni stres može povećati rizik od kroničnih stanja kao što su bolesti srca, dijabetes tipa 2 i rak. Haskap se zato pokazao kao odlična obrana koja ima do 1,6 puta više antioksidansa od borovnice i preko četiri puta više od jagode. Stoga, ovo moćno voće zaslužuje mjesto na stolu svakoga od nas.
Napravite svoj smoothie
Recept za haskap smoothie preuzet je sa stranice OPG Žabić.
Sastojci:
- 1 banana
- 1 jabuka
- 150 ml jogurta
- 150 ml mlijeka
- prstohvat cimeta
- komadić đumbira
- 1-2 žlice meda
- šalica haskapa
Priprema:
1. U blender ubacite komade banane i jabuke koju ste prethodno ogulili, zalijte s mlijekom i jogurtom, začinite s cimetom, naribanim đumbirom i medom, a na vrh ubacite punu šaku smrznutih ili svježih haskapa. Dodajete li svježi haskap, ubacite par kocki leda.
2. Blendajte dok ne dobijete kompaktni, gusti smoothie, istresite u šalicu i uživajte.
3. Naravno, i u ovaj smoothie možete dodati druge sastojke, poput zobenih pahuljica, orašastog voća, drugo bobičasto voće… sve što i inače stavljate u slasni, zdravi napitak kojeg svi obožavamo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....