Jaja i mlijeko imaju važnu ulogu u našoj prehrani i često se koriste kao sastojci u pripremi različitih vrsta hrane. Ako vam je dijete alergično na jaja ili mlijeko sužen vam je izbor recepata koje možete pripremati, posebno slastica.
U dojenčadi i male djece mlijeko je vodeći alergen. Kod njih je često prisutna i alergija na kozje mlijeko. Budući da su mliječni proizvodni važni za dječji razvoj važno je pronaći adekvatnu zamjenu. Stručnjaci savjetuju korištenje sojinog mlijeka, naravno ako dijete nije i na njega alergično. Sojino mlijeko je odličan izvor proteina i kalcija. No, pri kupnji svakako provjerite deklaraciju i birajte organsko.
Biljna mlijeka su dobra zamjena
Ostala biljna mlijeka nisu potpuna zamjena kravljem mlijeku za mlađe ispod 10 godina, no odlična su zamjena kod pripreme jela.
Tako je, primjerice, rižino mlijeko vrlo ukusno no nedostaje mu kalcija i proteina. Mlijeko od konoplje je sve popularnije. Sadrži svih deset esencijalnih aminokiselina, omega-3 masne kiseline, proteine, kalcij i nema kolesterola. Kokosovo mlijeko ima puno zdravih masti, a sadrži i kalij i vitamin B12.
Alergija na jaja je također česta alergija na hranu u dječjoj dobi i pogađa oko 2 posto male djece. Više od polovice te djece stvara otpornost na jaja tijekom odrastanja, a samo oko 1 posto odraslih je alergično na jaja.
Banana umjesto jaja
Jaja možete lako zamijeniti u jelima. Primjerice jedna banana zamjenjuje jedno jaje. Umjesto jaja možete napraviti i mješavinu žlice škrobnog brašna i tri žlice vode ili dvije žlice običnog brašna i tri žlice vode. Dobra alternativa je i mješavina pola žličice praška za pecivo sa žlicom ulja i dvije žlice vode. Chia sjemenke su, osim što su izuzetno hranjive, sve poznatija zamjena za jaja. Jednu do dvije žličice chia sjemenki pomiješajte sa žlicom vode i pustite da odstoji deset minuta prije pripreme jela.
Lan možete koristiti na dva načina. Prvi je da lanene sjemenke potopite u vodi. Nakon nekoliko minuta će se iznad lana stvoriti ljepljiva masa slična bjelanjku i nju odvojite žlicom te koristite kao zamjenu za jaja. Drugi način je da lan sameljete u prah i dodate vodu. Na žlicu lana idu tri žlice vode. Ljepljivu masu koja nastane za nekoliko minuta koristite kao jedno jaje.
Evo nekoliko provjerenih recepata bez jaja i mlijeka.
1 kg brašna (pola oštrog, pola glatkog)
malo soli
malo šećera
svježi kvasac
žlica masti
Priprema:
- Kvasac razmrviti u mlakoj vodi. Kad se digne sve sastojke umijesiti. Tijesto ne smije biti prmekano.
- Ostaviti ga da se diže na toplome mjestu i pričekajte da duplo naraste.
- Režite na komadiće i svaki razvaljajte rukama na prst debljine i slažite u obliku pletenica.
- Pecite na 200°C u pećnici.
20 dag brašna
20 dag šećera
20 dag griza
1 maslac
1 kg jabuka
Priprema:
- Pomješajte brašno, griz i šećer.
- Jabuke ogulite i narežite na listiće.
- Polovicu hladnog maslaca izrežite na tanke listiće, da pokriju dno posude za pečenje. Na to staviti polovicu smjese s brašnom. Preko toga posložite jabuke i pospite cimetom. Pošećerite po želji. Na to opet stavite suhu smjesu. Sve ravnomjerno prekrijte drugom polovicom maslaca.
- Pecite na 180°C dok ne porumeni.
10 dkg oštrog brašna
10 dkg integralnog brašna
10 dkg griza
15 dkg šećera
1 prašak za pecivo
4 žlice kakaa
1 dl ulja
2 banane
1 jabuka
cimet
Priprema:
- Izmješajte suhe sastojke.
- Banane i jabuku izmiksajte u kašu i pomiješajte s uljem i suhim sastojcima.
- Ako je smjesa pregusta možete dodati vode, bitno je da se može miješati.
- Pecite u silikonskom kalupu na umjerenoj temperaturi dok ne porumeni.
100 g glatkog brašna
8 žlica meda
1 žlica sjemenki sezama
1 žlica maslinova ulja
200 ml vode
Priprema:
- Brašno umiješajte s vodom. Dodajte 4 žlice meda.
- Na teflonskoj tavi ispržite sezam dok ne požuti. Spremite ga sa strane.
- Tavu nauljite i pecite na njoj palačinku po palačinku.
- Pečene palačinke premažite preostalim medom, pospite sjemenkama sezama i poslužite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....