SHUTTERSTOCK
upozorenje

Veća izloženost PM2.5 česticama izaziva poremećaje u endokrinološkom sustavu te može uzrokovati rak

Sitne čestice prodiru duboko u pluća i krvotok

Nedavna studija pokazala je da je dugotrajna izloženost sitnim česticama, promjera manjeg od dva i pol mikrometra (PM2.5), povezana s povećanim rizikom od raka dojke. Istraživanje je vodila dr. Anna H. Wu s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Južne Kalifornije Keck, a istraživala je potencijalni rizik među rasno i etnički raznolikom skupinom. Rizik se pokazao najvišim upravo za bjelkinje.

Studija je pratila izloženost sitnim česticama 58.358 žena, srednje dobi od oko 60 godina, upisanih u Kalifornijski registar raka, praćenih u prosjeku 19,3 godine. Tijekom tog razdoblja dijagnosticirana su 3524 slučaja invazivnog raka dojke, a izloženost česticama PM2,5 bila je povezana s ukupnim povećanjem rizika od raka dojke za čak 28 posto.


Regulatorne strategije

- Kolektivni nalazi sugeriraju da bi se izloženost PM2.5 trebala smatrati čimbenikom rizika za rak dojke, a ograničavanje izloženosti onečišćenju zraka na razini populacije uz pomoć regulatornih strategija trebalo bi biti prioritet - zaključili su autori studije koja je nedavno objavljena u online izdanju časopisa Journal of Clinical Oncology.

Već su i neke ranije studije otkrile (primjerice ona znanstvenika s Instituta National Cancer, koja je uključila više od pola milijuna ispitanica u dobi od 62 godine) da žene nastanjene u područjima s većim koncentracijama onečišćenja imaju prosječno veći rizik za rak dojke. Pritom je bila ključna upravo povećana prisutnost čestica PM2.5, koje se sastoje uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma. Riječ je o česticama koje zbog malog promjera mogu prodrijeti duboko u pluća i krvotok, a nastaju radom industrijskih postrojenja i motora s unutarnjim sagorijevanjem te izgaranjem ugljena ili drva. Objašnjava se da izazivaju poremećaje u endokrinološkom sustavu žena jer je uočen povećan rizik za hormonski ovisne tumore dojke.


Smanjen životni vijek

Američko udruženje za zdravlje srca također je upozorilo o štetnosti PM2.5 na zdravlje srca navodeći da izloženost finim česticama u trajanju od nekoliko sati do nekoliko tjedana može izazvati razvoj kardiovaskularnih bolesti, taloženja plaka u arterijama te stvaranja upalnog procesa i smanjenja elastičnosti žila, a to u konačnici može dovesti do srčanog ili moždanog udara.

17. siječanj 2025 04:19