Slijedeći trend sve veće potražnje za učinkovitim pripravcima na bazi ljekovitog bilja, iznimno je važno govoriti o njegovom terapeutskom potencijalu, ali i o mjerama opreza.
Razgovarali smo s iskusnim irskim herbalistom, naturopatom i iridologom, Neilom McNultyjem koji nam otkriva kako odabrati biljne tinkture i koji je njihov potencijal.
• Koje su najučestalije tegobe za koje preporučate biljne tinkture?
Iz kliničkog iskustva, izdvojio bih veliku učinkovitost biljnih pripravaka u tretiranju ženskog i muškog reproduktivnog sustava, stanja vezanih uz upravljanje stresom i slab imuniteta.
Evo nekoliko primjera djelovanja pojedinih biljaka:
Konopljika putem utjecaja na hipofizu normalizira funkcije ženskog organizma. Tegobe poput PMS-a, dismenoreje i druge poremećaje povezane s hormonskom neravnotežom najbolje je tretirati ovom biljkom, pogotovo kad je u pitanju deficit progesterona.
Sibirski ginseng je broj jedan među adaptogenim biljkama koje tijelu pomažu da se nose s vanjskim i unutarnjim stresorima: prekomjerni rad, bolest, nesanica, dugotrajni stres. Unaprjeđuje imunosne funkcije i otpornost tijela na viroze i prehlade.
Pasiflora (Pasiflora incarnata) ima sedirajuće djelovanje i koristi se kod trajne nesanice jer olakšava prelazak u miran san.
• Tinkture se već stoljećima koriste kao ljekovit ekstrakt biljaka, njihovu učinkovitost unaprjeđuju znanstvena istraživanja. Kako ih odabirati?
Upotreba neadekvatno pripremljenih ili zagađenih biljnih pripravaka može učiniti mnogo veću štetu no korist.
Stoga se savjetujte sa stručnjacima, a certificirane organske biljne tinkture kupujte isključivo kod registriranih poslovnih subjekata gdje možete provjeriti proces proizvodnje i kvalitetu proizvoda te ste time zaštićeni.
Saznajte koje biljne tinkture izabrati za pojedina stanja. Preuzmite besplatni herbalistički e-priručnik Neil McNultyja.
Promo
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....