Htjeli mi to ili ne, svatko od nas ima karakterističan miris tijela, a uzroci mogu biti različiti. Pored genetike koja tu igra veliku ulogu, bitne su i fizička aktivnost, prehrana i starost, odnosno dob. Na koži se prirodno nalaze bakterije, čak tisuću vrsta može napraviti najrazličitije kombinacije koje uz znoj iz naših znojnih žlijezda stvaraju karakterističan miris.
- Genetiku i godište ne možemo promijeniti, ali hranu možemo. Ovdje nije riječ o hrani koja će utjecati na vaš zadah, već o onoj koja utječe na to kako se 'osjećamo' ispod pazuha i drugih dijelova tijela - kaže Jasna Vujičić, viša dijetetičarka i nutricionistkinja, za portal Žena i izdvaja namirnice zbog kojih se mijenja miris znoja.
Prerađena hrana
Prerađena hrana u manjem ili većem obimu sadrži rafinirani šećer, zbog kojeg je, kao što se zna, glikemijski indeks proizvoda veći. Smatra se da šećer prisutan u krvi nakon konzumiranja prerađene hrane mijenja sastav znoja.
Kada se on kombinira s bakterijama na koži, mijenja se i miris tijela. Prerađena hrana, također, ne sadrži klorofil, kemikaliju koja daje povrću boju i neutralizira bakterije koje izazivaju neugodan miris.
ČITAJTE I:
Stalno se znojite? 8 stvari koje vam tijelo pokušava reći
5 stvari koje mogu promijeniti miris vaše vagine
Otkriveno što utječe na znojenje i ne, nisu spolne razlike...
Nema tog znoja koji se ne da riješiti (ako smrdi, tad vas nije ni briga)
7 neobičnih stvari koje najviše privlače muškarce (a mnoge žene ih ne vole)
Crveno meso
Enzimi u crijevima razgrađuju ostatke aminokiselina, koje se zatim miješaju s bakterijama na koži tijekom znojenja i utječu na miris tijela. Kako se meso teže probavlja, tako i znojne žlijezde luče više znoja. Bakterijama su potrebni sati nakon jela s crvenim mesom da nas dovedu do točke da 'zaudaramo'. Naša osobna kemija diktira koliko će miris znoja izazvanog crijevnim mesom trajati, pa tako to može biti od par sati do čak dva tjedna.
Riba
Omega-3 masne kiseline iz ribe su od velike važnosti za funkcioniranje mozga i za smanjenje rizika od bolesti srca i krvnih žila. Opće je poznata preporuka da ribu jedemo dva puta tjedno. Njoj miris daje holin, koji se najviše nalazi u tunjevini i lososu. Neke osobe mogu izlučivati holin preko znoja i 24 sata poslije ribljeg obroka.
Brokula, kupus, cvjetača, luk…
Ovo povrće je svakako izuzetno zdravo u nutritivnom pogledu, ali može utjecati i na to kako mirišemo. Razlog je sumpor, kojim su ove namirnice također bogate. Njega tijelo razlaže na nešto što miriše na užegli maslac, a taj se miris može osjetiti i u našem znoju. Ovaj miris bi trebao nestati puno prije nego kod druge, već spomenute hrane - u roku od šest sati nakon jela.
To, naravno, ne znači da brokulu, kupus i cvjetaču trebamo izbjegavati, naprotiv. Dinstanjem ovog povrća u vodi koju smo začinili prstohvatom morske soli može neutralizirati veći dio sumpora, pa tako i smanjiti utjecaj na neugodno znojenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....