Vožnja u ZET-ovom autobusu linije 261 prije točno dvije godine za Zagrepčanku A. V. završila je loše, a zbog teških tjelesnih ozljeda koje je pretrpjela toga dana, ZET joj, prema presudi koja je stigla ovih dana, mora isplatiti 1.280 eura sa zateznim kamata.
- Ušla sam u autobus linije 261 na stanici Dubec, zajedno sa svojim suprugom. Između stanica Gornji Vugrovec i Židaki sam ustala sa sjedala da stisnem tipku ‘Stop‘ prije svoje stanice. U tom trenutku je vozač autobusa tako naglo zakočio pri velikoj brzini zbog čega sam se zarotirala te padajući udarila prvo leđima u rukohvat, a zatim sam pala na pod i ostala nepokretna.
Suprug mi je pomogao da ustanem i zajedno smo polagano izašli iz autobusa i prehodali do kuće. Doma sam se legla zbog velikih bolova i snažne treskavice. S obzirom na to da je bio petak, nadala sam se da će preko vikenda snažni bolovi minuti, ali su se, naprotiv, bolovi pojačali te sam se u ponedjeljak javila svojoj liječnici opće prakse, a ona me uputila na hitan prijem u KB Dubrava, ispričala je oštećena A. V. na sudu.
Teške tjelesne ozlijede
Kada je stigla u bolnicu, uslijedio je šok. Dijagnosticirane su joj teške tjelesne ozljede u vidu prijeloma trupa kralješka L1 uz blagi pomak fragmenata, fraktura poprečnog nastavka L2 uz pomak distalnog ulomka te ispad diskova.
Zbog svega je A. V. od ZET-a tražila ukupno 5.800 eura i to za pretrpljene fizičke bolove, pretrpljeni strah, duševne bolove zbog smanjenja životnih aktivnosti te za tuđu pomoć i njegu.
Iz ZET-a u opovrgnuli cijeli tužbeni zahtjev tvrdeći da je tužiteljica sama kriva za pad te da oni, uostalom, taj događaj uopće nemaju u evidenciji jer im nitko to nije prijavio toga dana.
ZET i vozač tvrdili da je sama kriva za pad
- Prema priloženom izvješću vozača autobusa, na jako uskoj cesti, vozač je bio prisiljen u vožnji malo zakočiti, radi izbjegavanja mogućeg direktnog sudara s drugim automobilom. U to je vrijeme tužiteljica stajala, vjerojatno radi izlaska na sljedećoj autobusnoj stanici, te je u obje ruke držala stvari. Iz navedenog se može zaključiti da se tužiteljica nije držala za rukohvate na odgovarajući način, te da je time doprinijela nastanku štetnog događaja, odgovorili su iz ZET-a.
Na sudu su saslušali i vozača autobusa koji je priznao da je zakočio, ali je rekao da je to učinio pri maloj brzini, na suženju ceste zbog kuće koja izbija na cestu, kako bi izbjegao frontalni sudar s automobilom koji je dolazio velikom brzinom iz suprotnog smjera.
- Vidio sam tužiteljicu u retrovizoru kako u rukama drži vrećice i priprema se za izlazak na drugim vratima. Kasnije sam čuo da je pala, u autobusu je bilo još desetak putnika kojima se ništa nije dogodilo. Kretao sam se jako malom brzinom, ali pri tako maloj brzini je trzaj veći jer se autobus ‘ukopa‘, kazao je vozač.
"Zakočio je taman kad sam stisnula gumb"
- Vozim se tom linijom već 20 godina, znam da je na tom dijelu ceste suženje i baš sam zato išla jako oprezno stisnuti gumb za zaustavljanje autobusa. Na sebi sam imala ramenu torbu, a u ruci jednu vrećicu s jabukama koje su se prosule po podu. Autobus je naglo zakočio točno u trenutku kada sam stisnula gumb za otvaranje vrata, odgovorila je A. V.
Sud je na kraju prihvatio iskaze tužiteljica, njezinog supruga i vozača, osim u dijelu u kojem je tvrdio da se A. V. nije držala za rukohvat, jer je prethodno rekao da nije vidio njezin pad. Sutkinja je na temelju nalaza medicinskih vještaka procijenila da su njezini zahtjevi ipak preveliki i dosudila joj je 1.280 eura. Osim toga, ZET mora pokriti 1.462,96 eura sudskih troškova. Presuda nije pravomoćna i svi uključeni imali su pravo žalbe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....