UKRAJINCI ZATVORILI VENTIL

Zaustavljen izvoz ruskog plina u Europu: ‘Ovo je povijesni dan!‘

Prije agresije EU je iz Rusije uvozila 40 posto ukupnih potreba za plinom, da bi sada udio pao na osam posto, uz trend smanjenja

Ilustracija

 Rokas Tenys/Alamy/Alamy/Profimedia/

Izvoz ruskog prirodnog plina u Europu, plinovodima iz sovjetske ere koji prolaze kroz Ukrajinu, zaustavljen je u prvim satima nove godine jer je tranzitni ugovor istekao, a zaraćeni Moskva i Kijev nisu uspjeli postići dogovor o nastavku protoka.

Ruski energetski div Gazprom priopćio je u srijedu da je izvoz plina preko Ukrajine u Europu zaustavljen u 8 sati po moskovskom vremenu jer je ugovor o tranzitu istekao. To znali da plin iz ruskih nalazišta više neće pritjecati u srednju Europu plinovodom Jamal nakon 60 godina manje-više nesmetane opskrbe.

Prije agresije EU je iz Rusije uvozila 40 posto ukupnih potreba za plinom, da bi sada udio pao na osam posto, uz trend smanjenja. Ukrajina je u srijedu priopćila da je tranzit ruskog prirodnog plina preko njezinog teritorija obustavljen od 7 sati ujutro po lokalnom vremenu, pozivajući se na "nacionalnu sigurnost".

"Zaustavili smo tranzit ruskog plina. Ovo je povijesni događaj", poručio je ministar energetike German Galuščenko. Izjava kijevskog ministarstva energetike uslijedila je nakon isteka petogodišnjeg ugovora između Gazproma i ukrajinskog Naftogaza. "Rusija gubi svoja tržišta, pretrpjet će financijske gubitke. Europa je već donijela odluku o odustajanju od ruskog plina", dodao je.

Zatvaranjem najstarije ruske plinske rute prema Europi, okončano je desetljeće napetih odnosa izazvanih ruskim ilegalnim zauzimanjem Krima 2014. Ukrajina je iduće godine prestala kupovati ruski plin. Zaustavljanje dotoka plina očekivalo se zbog rata, koji je započeo u veljači 2022. invazijom Moskve na Ukrajinu.

Ukrajina je bila nepokolebljiva da neće produljiti ugovor. Tranzit plina preko Ukrajine činio je otprilike polovicu ukupnog ruskog izvoza plina plinovodima u Europu. Rusija još uvijek izvozi plin plinovodom Turski tok na dnu Crnog mora. Turski tok ima dvije linije - jednu za tursko tržište, a drugu za opskrbu potrošača u srednjoj Europi, uključujući Mađarsku i Srbiju.

Alternativne opcije

Europska komisija poručila je da se Europa može nositi s prekidom dotoka ruskog plina te da se dogovara alternativna opskrba. Prije agresije na Ukrajinu postojala su tri smjera kojima je ruski plin stizao u Europu, Sjeverni tok bio je plinovod ispod Baltika, dva cjevovoda idu kontinentom, jedan preko Bjelorusije, Jamal, drugi preko Ukrajine, Družba, a treći ispod Crnog mora, Turski tok. Postojala je prije više od deset godina ideja Južnog toka koji je cijeli Balkan trebao učiniti ovisnim isključivo o ruskom plinu što je u konačnici, uz pritisak SAD-a, dovelo do konačne uspostave terminala za ukapljeni plin (LNG) na otoku Krku koji Hrvatskoj jamči energetsku stabilnost i čini je važnom energetskom točkom u regiji, kako je pisao Jutarnji list.

Ruski čelnik Vladimir Putin je prošlog četvrtka izjavio kako nema vremena potpisati novi ugovor o tranzitu plina kroz Ukrajinu te je okrivio tu zemlju što nije produljila ugovor koji dovodi plin Slovačkoj, Češkoj i Austriji. Cijene plina na nizozemskom, referentnom europskom tržištu rastu, u utorak su prešle 49 eura po megawattsatu. Rast je bio konstantan od 16. prosinca kad je cijena bila 40 eura. The Times javlja da su u utorak europske cijene prirodnog plina 60 eura prvi put u više od godinu dana.

Najveći kupci plina iz Rusije koji stiže preko Ukrajine su Slovačka, Mađarska i Austrija. U najtežoj situaciji naći će se Slovačka jer nema alternativu za ukrajinski pravac ako se i dalje želi opskrbljivati ruskim plinom. Mađarska, među ostalim, može snažnije aktivirati prihvat ruskog plina koji u Srbiju stiže plinovodom Turski tok, a osigurala je i skladišne kapacitete u našem LNG terminalu na Krku. Austrija će se snažnije okrenuti dobavi iz Italije i Njemačke te se procjenjuje da neće imati nikakvih teškoća, barem kada je riječ o količinama, zamijeniti ruski plinom iz nekih drugih izvora, kako je ranije pisao Jutarnji list.

"Napravili smo domaću zadaću i bili smo dobro pripremljeni za ovaj scenarij", rekla je austrijska ministrica energetike Leonore Gewessler u izjavi. "Austrija više ne ovisi o plinu iz Rusije - i to je dobro", dodala je.

image

Rusija još uvijek izvozi plin plinovodom Turski tok na dnu Crnog mora

Jeffrey Groeneweg/Afp/Profim/Jeffrey Groeneweg/Afp/Profim

Europska unija udvostručila je napore da smanji ovisnost o ruskoj energiji nakon izbijanja vojnog sukoba u Ukrajini 2022. tražeći alternativne izvore. Preostali kupci ruskog plina preko Ukrajine, poput Slovačke i Austrije, također su dogovorili alternativnu opskrbu. Austrija je u prosincu odlučila raskinuti dugoročni ugovor s Gazpromom, a Slovačka je zaprijetila Kijevu osvetom u obliku prekida isporuke električne energije.

Ficov put na noge Putinu

Slovački proruski čelnik Robert Fico, jedan od rijetkih saveznika Kremlja unutar EU-a, osudio je odluku Kijeva i kao odgovor otputovao u Moskvu kako bi se sastao s Putinom i razgovarao o tranzitu plina, iako je odluka bila na Kijevu. "Prihvaćanje jednostrane odluke ukrajinskog predsjednika potpuno je iracionalno i pogrešno", pisao je Fico Bruxellesu, ističući "veliki financijski učinak u kompliciranom gospodarskom razdoblju". Slovački premijer zaprijetio je prekidom opskrbe električnom energijom koja je Ukrajini očajnički potrebna je je njezina vlastita energetska infrastruktura oštećena gotovo trogodišnjim sustavnim ruskim bombardiranjem. Na to je odmah reagirala Varšava, nudeći povećanje izvoza električne energije Kijevu. Češka je, s druge strane, poručila da je spremna pomoći Slovačkoj kako bi osigurala stabilnu opskrbu.

Sve to je potaknulo Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsjednika, da optuži Fica da pomaže Putinu da "financira rat i oslabi Ukrajinu". "Fico uvlači Slovačku u pokušaje Rusije da izazove više patnje za Ukrajince", rekao je ukrajinski predsjednik.

Mađarski premijer Viktor Orbán iznio je ranije plan prema kojem plin, nakon ulaska u plinovod Družba, ne bi bio ruski nego vlasništvo zemlje, odnosno tvrtke koja ga kupuje. Razmatrala se mogućnost da bi tako tekao azerbajdžanski plin, no budući da u tom slučaju Rusija ne bi imala nikakve koristi od tog posla, upitno je bi li taj plin došao do kupca jer se plinovod može naći pod ruskom vatrom. Orbán se nadao da neće ako plin bude mađarski, no cijene osiguranja bi porasle u nebo, što cijeli posao čini neisplativim. S druge strane, Mađarska se preko Srbije povezala na Turski tok.

Moldavija, nekada dio Sovjetskog Saveza, jedna je od najteže pogođenih zemalja. Kaže da će sada morati uvesti mjere za smanjenje potrošnje plina za trećinu i proglasila je 60-dnevno izvanredno stanje. Velik dio električne energije proizvodi u elektrani na ruski plin. Također je opskrbljivala odcijepljenu regiju Pridnjestrovlje koju podupire Rusija, mali komadić teritorija stiješnjen između Moldavije i Ukrajine.

Ta regija prekinula je u srijedu opskrbu kućanstava grijanjem i toplom vodom. Isključenja grijanja stupila su na snagu u 7 ujutro po lokalnom vremenu, ali su neki objekti poput bolnica izuzeti. Stanovnici su pozvani da se toplo odijevaju, okupe članove obitelji u jednoj sobi, objese pokrivače ili debele zavjese preko prozora i balkonskih vrata te koriste električne grijalice.

Rusija smanjila opskrbe još 2021.

Ministar energetike Moldavije Constantin Borosan rekao je da je njegova vlada poduzela korake kako bi osigurala stabilnu opskrbu strujom, ali je pozvao građane da štede energiju. Predsjednica Maia Sandu optužila je Kremlj za "ucjenu" koja je vjerojatno usmjerena na destabilizaciju njezine zemlje prije općih izbora 2025. Moldavska vlada također je rekla da je ponudila pomoć Pridnjestrovlju, prenosi BBC.

"Zbog ponovljenog i jasno izraženog odbijanja ukrajinske strane da obnovi te sporazume, Gazprom je lišen tehničke i pravne mogućnosti opskrbe plinom za tranzit preko teritorija Ukrajine od 1. siječnja 2025.", navodi se u priopćenju Gazproma na aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. "Počevši od 8 sati po moskovskom vremenu dotok ruskog plina za njegov transport preko teritorija Ukrajine obustavljen je".

Od 200 milijardi kubičnih metara plina, koliko je Jamalom i drugim plinovodima iz Rusije 2016. stizalo u EU, četvrtinu je primala Njemačka. Već je tada Njemačka dio plina uvozila iz Rusije mimo tranzita kroz Ukrajinu, plinovodom Sjeverni tok 1 koji je nakon ruske invazije na Ukrajinu pod misterioznim okolnostima dignut u zrak. Gradnja Sjevernog toka 2 zaustavljena je još prije rata u Ukrajini. Rusija je, inače, već 2021. Rusija u EU izvozila oko 50 milijardi kubičnih metara plina manje nego 2016. godine.

Ukrajina se sada suočava s gubitkom od 800 milijuna dolara godišnje u tranzitnim naknadama iz Rusije, dok će Gazprom izgubiti blizu 5 milijardi dolara u prodaji plina.

Rusija i bivši Sovjetski Savez potrošili su pola stoljeća na osiguravanje velikog udjela u europskom tržištu plina, koji je na svom vrhuncu iznosio oko 35 posto, ali rat je gotovo uništio taj posao za Gazprom. Plinovod Jamal-Europa preko Bjelorusije također je zatvoren, a Sjeverni tok preko Baltičkog mora do Njemačke raznesen je 2022.

Kombinirano, različite tranzitne rute isporučivale su rekordnih 201 milijardu prostornih metara plina u Europu 2018. godine. Rusija je isporučila oko 15 milijardi prostornih metara plina preko Ukrajine 2023., što je pad u odnosu na 65 milijardi prostornih metara kada je posljednji petogodišnji ugovor započeo 2020. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 18:47