RAT PREKO PLINA

Odmetnuta paradržava se smrzava, ali Kremlj ima ‘pakleni plan‘: ‘Jasno je zašto nikome ne dopuštaju da intervenira‘

Rusi su prekinuli opskrbu plinom regije koju kontroliraju, ondje ilegalno stacionirali vojsku i ne dopuštaju nikome da regiji pomogne

Arhivska fotografija

 Vadim Denisov/afp/profimedia/Vadim Denisov/afp/profimedia

Nakon što je ruska državna energetska tvrtka Gazprom, po isteku sporazuma o tranzitu plina kroz susjednu Ukrajinu, 1. siječnja prekinula izvoz plina u Pridnjestrovlje, tisuće se ljudi te odcijepljene moldavske regije suočilo s problemima s opskrbom toplom vodom i grijanjem. Međutim, vlasti Pridnjestrovlja, odnosno Transnistrije, i dalje odbijaju alternativne puteve opskrbe plinom, piše Politico.

‘Moldavska vlada je već ponudila energetsku i humanitarnu pomoć Pridnjestrovlju, što do sada nije prihvaćeno‘, rekla je Anitta Hipper, glasnogovornica Europske komisije za vanjske poslove.

No prokremaljsko vodstvo te nepriznate države, sa sjedištem u gradu Tiraspolu, odbilo je sve moldavske ponude za isporuku plina s europskog tržišta, kao i ponude za humanitarnu pomoć.

‘Potičemo Tiraspol da surađuje s Kišinjevom kako bi se riješila situacija u interesu lokalnog stanovništva‘, rekla je Hipper.

Moldavski premijer Dorin Recean optužio je Moskvu da podgrijava novonastalu krizu.

‘Ovo je sigurnosna kriza koju Rusija pokušava izazvati u regiji koristeći se energijom kao oružjem‘, rekao je.

‘Zaustavili su opskrbu plinom regije koju kontroliraju te ondje ilegalno stacionirali vojne trupe i ne dopuštaju nikome da pomogne regiji‘, rekao je Recean.

Nakon pada Sovjetskog Saveza 1990-ih i rata između Moldavije i Transnistrije, ta je regija zapravo ostala autonomna, a u njoj se nalazi više od tisuću ruskih vojnika.

Nakon što je 1. siječnja istekao sporazum koji je dopuštao tranzit ruskog plina u Europu preko Ukrajine, moldavska vlada kaže da je Moskva odbila izvoz prirodnog plina u Pridnjestrovlje dostupnim alternativnim rutama, sve u cilju povećanja napetosti uoči kritičnih parlamentarnih izbora kasnije ove godine.

Prema premijeru Receanu, kriza bi u konačnici mogla dovesti do kraja samoproglašene neovisnosti Pridnjestrovlja.

‘Naš cilj je reintegracija zemlje zbog čega bi Rusija trebala povući svoje trupe kako bismo mogli pravilno upravljati regijom. Želimo ponuditi mirno rješenje za ovaj sukob.‘

Anatolii Dirun, docent na Fakultetu političkih znanosti u Tiraspolu, rekao je da pridnjestrovske vlasti namjerno odugovlače, nadajući se da će Moskva pronaći rješenje.

‘Sve je moglo biti gotovo za tjedan ili dva, no vlasti sada radije čekaju nekoliko tjedana da se Rusija umiješa i riješi ovo pitanje.‘

Anna-Kaisa Itkonen, glasnogovornica EU-a za energetiku i stanovanje, rekla je da je Bruxelles s Moldavijom uspostavio radnu skupinu i pomno prati ‘vrlo ozbiljnu situaciju‘ u regiji.

‘U redovitoj smo komunikaciji e s moldavskim vlastima kako bismo ublažili sve posljedice obustave isporuke ruskog plina u zemlju‘, dodala je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. siječanj 2025 11:02