ŠTO MOŽEMO OČEKIVATI

Pozadina povijesnog skupa u Munchenu: EU bi odmah bila partner u pregovorima o Ukrajini da je ovo učinila

Stvara se jaz između vanjske službe EU i samih zemalja članica, a dodatno ga produbljuje francuski predsjednik Macron, smatra Ivana Petrović

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i američki potpredsjednik JD Vance na sastanku u Muenchenu

 Handout/Afp

Okončana je sigurnosna konferencija u Muenchenu kojoj su nazočili predsjednici, premijeri i drugi visoki izaslanici, a Ivana Petrović, novinarka Nove TV, dala je osvrt na ono što se tamo odvijalo.

"Zaključaka je mnogo, ali bez konkretnih zaključaka. Nije se čulo ono što se očekivalo, a to je američki plan, mirovni plan za rješenje rata u Ukrajini, konkretan, strukturian, s razrađenim točkama. To ovog puta nismo čuli što znači da on još zapravo nije ni definiran", rekla je Ivana Petrović.

PROČITAJTE VIŠE Ostvaruju se strahovi čelnika EU, Zelenski donio znakovitu odluku,

"Jasno je da Amerikanci, i politički i obavještajno, na čelu s predsjednikom Trumpom i njegovom strategijom nepredvidljivosti koja, karikiram sutra se može naći s Putinom, a prekosutra reći da će ga napasti, ne drže sva jaja u istoj košari i time testiraju granice svojih sjeveroatlantskih partnera. Sljedeće, predsjednik Zelenski je smanjio svoj ton zahtijevanja, tako bih to nazvala, što smo slušali posljednje tri godine, i shvatio da se mora osloniti na sebe, pa će Ukrajina sama napraviti plan sigurnosnih jamstava u zamjenu za članstvo u NATO-u u koje vjerojatno neće ući nikad", objasnila je Petrović.

Zaključila je i da je Europsku uniju probudio jedan govor.

"Na Europsku uniju je govor američkog potpredsjednika Vancea djelovao ljekovito. Odjednom su se probudili i shvatili da su mandat predsjednika Trumpa trebali dočekati sa svojim vlastitim mirovnim planom za Ukrajinu, sustavno napravljenim i dobro razrađenim, kako bi prošao u svim nacionalnim parlamentima zemalja članica. U tom slučaju bili bi odmah partneri i osigurali bi svoju sigurnost i stabilnost vlastite sigurnosne arhitekture u EU, ali to nije napravljeno", kazala je Petrović te analizirala pozicije.

Istaknula je da se stvara jaz između EK, EAS-a i vanjske službe EU i samih zemalja članica, dok, kaže Petrović, jaz dodatno produbljuje francuski predsjednik Macron sa svojim ‘‘hirom‘‘.

"On je za ponedjeljak pozvao predstavnike šest članica i Velike Britanije na hitan sastanak o Trumpu i Ukrajini. Stvarno nije jasno što se može tu napraviti za par dana, a i druge zemlje članice bi imale na tu temu što kazati", naglasila je Petrović navodeći kao primjer Rumunjsku i Hrvatsku.

Ovog trenutka ne možemo ništa konkretno očekivati što se tiče Europske unije.

"Sastanak između Trumpa i Putina, koji bi se navodno trebao dogoditi idućeg tjedna u Saudijskoj Arabiji, je tek početak, platforma jednog dugog procesa. Ključno pitanje jer je li prekid vatre koji se želi postići zapravo zamrznuti konflikt što znači poraz Ukrajine i mogući novi rat za par godina prije svega u Europi, ili je to početak jednog dugog napornog diplomatskog procesa u kojem bi sudjelovala i EU i SAD i kojeg bi mogla okončati tek sljedeća generacija političara", zaključila je Ivana Petrović za Dnevnik Nove TV.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. veljača 2025 21:57