DANI STREPNJE

Ostvaruju se strahovi čelnika EU, Zelenski donio znakovitu odluku, sa sjevera Europe poručuju Rusima: ‘Spremni smo za vas!‘

Poljski premijer Tusk kaže da Europa treba plan kad je riječ o Ukrajini i sigurnosti jer će drugi igrači odlučivati ne u našem interesu

Olaf Scholz, Emmanuel Macron

 Mohammed Badra/Afp

Emmanuel Macron, Predsjednik Francuske, sazvao je sastanak vodećih europskih zemalja u ponedjeljak u Parizu kako bi raspravili stajalište u odnosu na zbivanja vezana uz Ukrajinu i širu europsku sigurnost.

Na sastanak potvrđeno dolaze čelnici Ujedinjene Kraljevine, Njemačke, Italije, Poljske, Španjolske i Danske koja će predstavljati baltičke i skandinavske zemlje važne za raspravu zbog Grenlanda i ukupne problematike Arktika.

Finski premijer Petteri Orpo zaziva što skoriji sastanak Europskog vijeća kako bi se definirao zajednički stav EU.

"Prilično sam siguran da će, ako i kada bude mira u Ukrajini, Rusija posvetiti više vojne pozornosti Arktiku i granici prema Finskoj. Zabrinuti smo, ali se ne bojimo i spremni smo. Danas smo članica NATO-a, nismo sami", rekao je Orpo za Euractiv.

Raditi sa SAD-om i Europom

"Europa mora preuzeti veću ulogu u NATO-u dok radimo sa SAD-om kako bismo osigurali budućnost Ukrajine i suočili se s prijetnjom iz Rusije", rekao je britanski premijer Keir Starmer u nedjelju dodajući da će nastojati da SAD i Europa ostanu zajedno i da ne bi trebali dopustiti da ih podjele odvrate od "vanjskih neprijatelja".

Sazivanje sastanka posljedica je izjave umirovljenog generala Keitha Kellogga, Trumpovog izaslanika za Ukrajinu, koji je na Sigurnosnoj konferenciji u Münchenu poručio Europi da neće biti dijelom pregovora o Ukrajini između Rusije i Sjedinjenih Država. Rekao je da Europa treba ponuditi svoje prijedloge, ne žaliti se jer nije za stolom.

Ostvaruju se tako strahovi Europe – nije riječ samo o EU, nego i o Ujedinjenoj Kraljevini – da će Donald Trump i Vladimir Putin sami dogovoriti rješenje rata u Ukrajini, možda i nove sigurnosne arhitekture u Europi. Razumljivo je nepovjerenje EU prema izostavljanju iz pregovaračkog procese jer Trump carinama pokazuje koliko drži do transatlantskih odnosa.

Poljski premijer Donald Tusk poručio je da Europa hitno treba plan djelovanja kad je riječ o Ukrajini i sigurnosti: stvarno je pitanje što je dosad čekala. Alternativa je da će "drugi globalni igrači odlučivati o našoj budućnosti, ne nužno u skladu s našim interesima. Nema vremena za gubljenje", kaže Tusk.

Signal da se proces ne odvija prema europskim, pa i ukrajinskim interesima, odluka je Volodimira Zelenskog da ne potpiše sa SAD-om sporazum o eksploataciji rijetkih minerala jer ne sadrži klauzule koje štite ukrajinske interese. Trump, koji se nije obvezao na nastavak vojne pomoći Ukrajini, rekao je da želi 500 milijardi dolara u rijetkim mineralima iz Kijeva i da potporu Washingtona treba "osigurati".

Kellogg je odluku o isključenju Europe argumentirao dosadašnjim neuspjesima u pregovorima Ukrajine i Rusije koji su posljedica, tvrdi, uključenosti previše zemalja što otežava pregovore – mislio je na pregovore u Minsku nakon prve ruske agresije 2014. godine, koji su doveli do primirja, ali u osam godina nisu stvoreni preduvjeti pregovora o rješenju krize koju je izazvala Rusija poticanjem pobune u Donbasu.

Središnjim točkama pregovora smatra osigurati da se rat, kad stane, ne pokrene opet te odrediti kako Ukrajina može održati svoj suverenitet. Poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski u nedjelju je rekao da je Kellogg njemu i uskom krugu odabranih predstavio američki plan za Ukrajinu koji je "neortodoksan" i daje prostora nadi.

(Prijevod objave: Iz dubine ukrajinskih ratnih stradanja, u Münchenu je predsjednik Zelensky upozorio Europljane da imaju dramatičan izbor: Bruxelles ili Moskva. To bi konačno trebali shvatiti svi poljski političari.)

Seks ili strah od smrti, čega je više?

SAD je, kako je prenio The Financial Times, europskim zemljama poslao upitnik u kojem traži detalje o opremi, trupama i sigurnosnim aranžmanima koje mogu jamčiti Ukrajini.

Američka agencija AP u petak je objavila da Francuska i Ujedinjena Kraljevina rade na planu organiziranja trupa koje bi djelovale kao čuvari mira nakon dogovora o prekidu vatre u Ukrajini, ali to je bilo prije nego što su znali da neće sudjelovati u pregovorima.

Djelovanje tih jedinica ne bi bilo, kako je najavio američki ministar obrane Pete Hegseth, pod sigurnosnim jamstvima Članka 5 Sjevernoatlantskog ugovora o kolektivnoj obrani. Dogovor bez Europe za koji onda Europa jamči.

U subotu navečer iznenađenja nisu prestajala jer je objavljeno da se prvi pregovori američkih i ruskih pregovarača očekuju ovaj tjedan, u Saudijskoj Arabiji, gdje bi se trebao održati i summit Trumpa i Putina.

image

Izraelski predsjednik Isaac Herzog primio je američkog državnog tajnika Marca Rubia (lijevo) u Jeruzalemu. Trump je u prvom mandatu priznao Jeruzalem kao glavni grad Izraela.

Abir Sultan/Afp

Američki državni tajnik Marco Rubio iz Münchena je otputovao na Bliski istok, a u Arabiji bi mu se trebali priključiti posebni izaslanik Steve Witkoff i Mike Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Kellogg, koliko je poznato, neće sudjelovati, ali američki izvori uvjeravaju europske sugovornike da je njegova uloga u pregovorima i dalje neprijeporna. Vijesti u nedjelju iza podneva potvrđivale su da ni Ukrajina neće sudjelovati u pregovorima u Saudijskoj Arabiji.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha u subotu je u Münchenu razgovarao s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem. Kina želi biti sudionikom procesa rješavanja ukrajinske krize, a ima znatan utjecaj na Kremlj. Spominje se i da bi kineski vojnici mogli biti dijelom snaga koje će jamčiti mir.

Margus Tsahkna, estonski ministar vanjskih poslova, u razgovoru s novinarima Bloomberga sadašnje stanje u EU objasnio je slikovito: "Postoje samo dvije stvari koje motiviraju ljude djelovati: seks i strah od smrti. Imamo li dovoljno straha od smrti u Europi?"

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. veljača 2025 09:40