SVE ILI NIŠTA?

‘Pobijedi li na izborima 2024. godine, Vladimir Putin pokrenut će operaciju kakva u modernoj Rusiji još nije viđena!‘

Organizatore prosvjeda, koji su sve češći diljem Rusije, redovito kontaktira zloglasna sigurnosna služba FSC i prijeti im sankcijama

Vladimir Putin

 Alexei Druzhinin/Sputnik/Profimedia/Alexei Druzhinin/sputnik/profimedia

Vladimir Putin planira pojačati svoj rat protiv Ukrajine, a mogao bi pozvati i na opću mobilizaciju u Rusiji nakon što pobijedi na predsjedničkim izborima 2024. godine.

U međuvremenu, diljem zemlje raste bijes među članovima obitelji ruskih vojnika - deseci tisuća majki i supruga potpisale su peticiju kojom traže da se njihovi prisilno mobilizirani sinovi i partneri vrate kućama, a mnoge od njih izašle su i na ulice prosvjedujući protiv Putina koji ih, pak, svim silama želi ušutkati kako mu one ne bi ugrozile predstojeće izbore.

Njegovu paranoju dodatno povećava i svijest oko toga da je upravo pobuna koju su predvodile majke vojnika rezultirala krajem sovjetske okupacije u Afganistanu 1979. godine i ubrzala raspad SSSR-a. Upravo zbog toga Putin je svim svojim regionalnim dužnosnicima i tajnim službama naredio da pod svaku cijenu iskorijene "antiratno neslaganje".

- Treba zaustaviti svaki ulični protest - rekao je jedan izvor iz regionalne vlade.

Organizatore prosvjeda redovito kontaktira zloglasna sigurnosna služba FSC i prijeti im sankcijama ako nastave s aktivnostima koje bi, strahuju vlasti, mogle izmaći kontroli.

Pobijedi li na izborima, ruski diktator na vlasti će moći ostati do 2030. godine, što će mu dati i odriješene ruke za uvođenje vojnoga roka u cijeloj zemlji, prenosi Daily Mail. A Ukrajina se najviše boji upravo toga. Oleksij Danilov, tajnik Ukrajinskog vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu (NSDC), nedavno je rekao kako je "Rusija u potpunosti predana svome cilju, a to je uništenje Ukrajine kao nacije".

- Rusko gospodarstvo sve više prelazi na ratnu osnovu i opća mobilizacija mogla bi uslijediti nakon izbora 2024. godine. Osim toga, Rusija se pokazala puno otpornijom na zapadne sankcije nego što se očekivalo. Ukrajina i njezini saveznici imaju tri do četiri mjeseca za pripremu jer bi izbori, koji će se održati 17. ožujka, mogli biti potencijalna prekretnica za Kremlj - upozorava Danilov.

Nakon što je u lipnju preživio pobunu Wagnerove grupe, ruski čelnik želi ojačati svoju moć kandidiranjem na predstojećim izborima. Očekuje se da će Putin na vlasti ostati doživotno, unatoč sustavnom ušutkavanju kritičara, uključujući i oporbenog vođu Alekseja Navaljnog.

Olga Tsukanova (47), osnivačica Vijeća supruga i majki, uvrštena je u tzv. registar stranih agenata, protiv nje je pokrenut kazneni progon i prijeti joj represija.

Druga antiratna prosvjednica, kozmetičarka Olga Kats, obećala je kako će i dalje izazivati Putina nakon što je on glatko odbio njezinu peticiju koju je potpisalo 100.000 žena koje zahtijevaju da se mobiliziranim muškarcima dopusti povratak kući. Olga je kampanju započela zbog brata Aleksandra (26), koji je na bojišnici više od godinu dana.

image

Olga Kats iz Novosibirska s bratom Aleksandrom

Social Media/Willwest News/Profimedia/Social Media/willwest News/profimedia

- Tražimo određivanje maksimalnog roka službe za mobilizaciju. Krajnje je vrijeme da se civili koji su pali pod djelomičnu mobilizaciju vrate kućama. Predsjednička administracija jednostavno je odlučila ne mariti za njih - rekla je Olga Kats, koju Putinova administracija još nije uspjela ušutkati.

Donedavno su se mnogi Rusi bojali prosvjedovati, no situacija se mijenja. U Moskvi su žene izašle na ulice noseći natpise "Vratite djeci očeve", "Vrijeme je da mobilizirani dođu kući" i "Pravda je demobilizacija za mobilizirane".

- Djeca stalno pitaju gdje im je tata, kad se vraća, a mi nemamo odgovore. Živimo u paklu - žali se Inna.

Još jedna hrabra žena, Olga Belanovskaja, supruga mobiliziranog vojnika, preletjela je sedam vremenskih zona diljem Rusije kako bi uime stotina supruga i majki prenijela poruku Putinovim vlastima.

- Uvjeti u kojima ih drže su odvratni. Tjeraju ih da goli leže u jami ako se odbiju boriti zbog nedostatka osnovne vojne opreme i hrane. Ne znam je li moj suprug Maksim (28) uopće živ... Ako se žele odmoriti, vojnici moraju platiti 200.000 rubalja ili 2225 dolara mita. Daje im se najkraće moguće vrijeme za kopanje rovova, a tek nakon toga vojnici dobivaju bocu vode i neke osnovne namirnice, do tad hrane jednostavno - nema. Čak se ni ranjenicima, koji su smješteni u prljavim podrumima, ne daje hrana, drugim riječima, dokrajčuju ih, vlastite ranjene suborce. Ranjenike, čak i one na štakama i u invalidskim kolicima, vraćaju na front. Medicinsko izuzeće nemoguće je dobiti - otkrila je Olga.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. listopad 2024 18:07