365 DANA TERORA

Fotografija koja je zauvijek promijenila Europu

Ruske snage su 24. veljače 2022. oko 5 sati ujutro po istočnoeuropskom vremenu napale Ukrajinu

Napad na ukrajinske vojnike

 Ukrajinsko Ministarstvo Obrane Twitter/

"Predstraža Kalančak je napadnuta. Ukrajinski vojnici i civili bježe!", objava je uz priloženu montažu tri fotografije koja se pojavila na društvenim mrežama neposredno nakon početka ruske invazije punog opsega na Ukrajinu 24. veljače 2022. godine. Povodom prve godišnjice rata, neki su korisnici ovu fotografiju u četvrtak, dan prije same obljetnice, počeli objavjivati u znak sjećanja na događaj koji je zauvijek promijenio Europu i svijet, kao i međunarodne političke i ekonomske odnose.

Naime, mnogi tvrde da se radi o prvim fotografijama ruskog napada i zapravo sam trenutak početka ruske invazije. Snimke, koje isprva nisu bila potvrđene, zapravo su snimke nadzorne kamere na ukrajinskoj predstraži Kalančak na granici s 2014. godine nezakonito okupiranom poluotokun Krimu, koja navodno prikazuje ukrajinskog graničara kako bježi pred napadom Rusa.

Ukrajinski vojnici su navodno ubrzo su izvijestili da su pobjegli s granične postaje Kalančak s Krimom, a izvještaji su govorili o tome da s tog područja bježe i vojnici i civili.

"Ova fotografija ukrajinskog graničara kako bježi iz predstraže Kalančak na rubu okupiranog Krima prije nego što su se sigurnosne kamere ugasile mogla bi biti prva fotografija invazije", napisao je prije godinu dana jedan korisnik Twittera.

"Ovo je vjerojatno bila prva fotografija koju sam vidio kad sam se probudio 24. veljače. Uvijek se pitam što se dogodilo s ovim ukrajinskim vojnikom. Ova fotografija pruža samo jeziv i neugodan osjećaj", naveo je drugi.

Nakon navodnog bijega ukrajinskog graničara, druga snimka prikazuje neku drugu nepoznatu osobu u maskirnoj uniformi koja se nalazi na punktu nakon što su ukrajinski vojnici navodno pobjegli.

Ruske snage su u četvrtak 24. veljače 2022. oko 5 sati ujutro po istočnoeuropskom vremenu napale Ukrajinu iz Bjelorusije, a napad je pokrenut i s anektiranog Krima. Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu s kopna, iz zraka i s mora iz smjerova sjevera, istoka i juga, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin prethodno naredio ‘posebnu vojnu operaciju‘ kako bi se uklonila, kako je rekao, ozbiljna prijetnja.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ubrzo je izvijestio da je Rusija izvela raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu te da su se u mnogim gradovima čule eksplozije. Također je izvijestio o neprestanim kibernetičkim napadima. Zbog svega toga Zelenski je proglasio izvanredno stanje.

Proruski separatisti iz istočne regije Donbas - što je zajedničko ime za regije Donjeck i Luhansk - u Donjecku su pokrenuli snažne napade na ukrajinske snage duž linije razdvajanja.

Putin je toga dana ujutro u televizijskom obraćanju priopćio da je odobrio operaciju. "Nastojat ćemo demilitarizirati i denacificirati Ukrajinu. Rusija ne može biti sigurna, razvijati se i postojati uz stalnu prijetnju s ruskog teritorija. Sva odgovornost za prolivenu krv bit će na vladajućem ukrajinskom režimu".

Ubrzo nakon što se Putin obratio na ruskoj državnoj televiziji, prije zore su se u ukrajinskom glavnom gradu Kijevu mogle čuti prve eksplozije, a pucnjava je odjeknula u blizini glavne zračne luke glavnog grada.

"Putin je upravo pokrenuo potpunu invaziju na Ukrajinu. Mirni ukrajinski gradovi su pod udarima", rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba na Twitteru.

Nakon godinu dana rata, zapadni političari i vojni stručnjaci spekuliraju o razmjerima nove velike ruske ofenzive, nakon mjeseci velikih neuspjeha i poniženja te spektakularnih ukrajinskih protuofenziva u regijama Harkiv i Herson.

Bio je to najveći napad na europskom tlu još od Drugog svjetskog rata. Invaziji je prethodilo dugotrajno gomilanje ruske vojske na ukrajinskim granicama, a nekoliko dana prije invazije Moskva je priznala dvije samoproglašene proruske tvorevine i istočnoj Ukrajini - tzv. Donjecku Narodnu Republiku i tzv. Luhansku Narodnu Republiku.

Ruska invazija punog opsega 24. veljače prošle godine predstavlja je eskalaciju sukoba između Kijeva i Moskve iz 2014. godine, koji je rezultirao ruskom nezakonitom aneksijom Krima i nezakonitim odcjepljenjem dijelova regija Donjeck i Luhansk, koje su oružanim putem proveli proruski separatisti koje je podržavao Kremlj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 19:22