RUSIJA LIKUJE

‘Europa će platiti visoku cijenu za uvedeni embargo, suočit će se s nestašicom naftnih derivata‘

Potpredsjednik ruske vlade rekao je da će viši troškovi za energente u Europi iznositi dodatnih 400 milijardi dolara

Naftovod Družba/Ilustracija

 Attila Kisbenedek/Afp

Rusija je u četvrtak obećala ubrzati pregovore o povećanju isporuke plina Kini i upozorila da će Europa platiti visoku cijenu za svoj naftni embargo protiv Rusije.

Potpredsjednik ruske vlade Aleksandar Novak rekao je da će viši troškovi za energente u Europi iznositi dodatnih 400 milijardi dolara te da bi se Europa mogla suočiti s nedostatkom naftnih derivata.

Novak nije rekao na koji se period referira.

Rusija se uvelike oslanja na svoj više milijardi dolara vrijedan izvoz energije, dok Europska unija više od polovice plina uvozi od Rusije, pa je ranjiva na poremećaje u opskrbi.

Čelnici EU-a dogovorili su embargo na rusku naftu za koji kažu da bi mogao smanjiti ruski izvoz nafte u Europu za 90 posto. Novak je predvidio da bi plan smanjenja uvoza nafte mogao dovesti do nestašice naftnih derivata na europskom tržištu.

Govoreći na vodećem ruskom međunarodnom gospodarskom forumu u Sankt Peterburgu, također je okrivio "loše planiranje energetske sigurnosti" u SAD-u i Europi za rekordno visoke cijene energenata i rastuću inflaciju.

image

Alexander Novak

Alexei Danichev/Sputnik Via Afp

Rusija kaže da može prebaciti izvoz energije iz Europe u zemlje poput Kine i Indije kako bi nadomjestila gubitke u Europi.

Međutim, Novak je rekao da bi rusku energetsku infrastrukturu - većinom usmjerenu na opskrbu zapadnih susjeda - trebalo razviti kako bi se osiguralo da cjevovodi i opskrbne rute mogu doseći nova tržišta i isporučiti veće količine nafte i plina.

Čelnik ruskog energetskog diva Gazproma Aleksej Miller je pak u četvrtak poručio da ne vidi rješenje za problem na kompresorskoj stanici Portovaja, dijelu plinovoda Sjeverni tok 1 kojim se ruski plin isporučuje Njemačkoj.

Gazprom je posljednjih dana smanjio kapacitet duž plinovoda Sjeverni tok 1 na samo 40 posto uobičajenih razina navodeći kao razlog odgođeni povrat opreme koju servisira njemačka kompanija Siemens u Kanadi.

Miller je rekao da zbog sankcija tvrtka ne može dobiti natrag opremu, dok je Njemačka to objašnjenje odbacila kao "neutemeljeno".

Istaknuo je da tvrtka ima puno opreme za naftovod koji bi sljedeći mjesec trebao biti podvrgnut velikom održavanju i osudio je Siemens da "šuti" o tom pitanju.

Europske tvrtke, uključujući talijanski ENI, austrijski OMV i njemački Uniper, izvijestili su u srijedu i četvrtak o značajnom smanjenju opskrbe ruskim plinom.

Kremlj je u četvrtak poručio da smanjenje opskrbe nije bilo unaprijed smišljeno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 02:49